#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Escitalopram je v léčbě depresivní poruchy účinný a dobře snášený

29. 6. 2015

Escitalopram patří do skupiny selektivních inhibitorů zpětného vychytávání serotoninu (SSRI). Vedle úzkostných stavů je indikován také k terapii depresivních poruch. Provedené studie potvrdily jeho vyšší účinnost v porovnání s placebem a shodnou či vyšší účinnost ve srovnání s ostatními preparáty z téže skupiny.

Escitalopram patří do skupiny selektivních inhibitorů zpětného vychytávání serotoninu (SSRI). Vedle úzkostných stavů je indikován také k terapii depresivních poruch. Provedené studie potvrdily jeho vyšší účinnost v porovnání s placebem a shodnou či vyšší účinnost ve srovnání s ostatními preparáty z téže skupiny. Escitalopram je také obecně dobře tolerován.

Vysoká účinnost escitalopramu

Šest randomizovaných dvojitě zaslepených placebem kontrolovaných studií srovnávalo efektivitu escitalopramu podávaného pacientům s depresivní poruchou v dávce 10–20 mg/den po dobu 4–8 týdnů a citalopramu. Všech šest studií potvrdilo srovnatelný či vyšší přínos escitalopramu v porovnání s druhým preparátem. Podobné výsledky přinesly i další studie, které se zabývaly komparací účinnosti escitalopramu a dalších SSRI (paroxetinu, fluoxetinu a sertralinu) a antidepresiv patřících mezi SNRI (duloxetinu a venlafaxinu s prodlouženým uvolňováním).

Dobrá tolerabilita a akceptabilita

Escitalopram je pacienty obecně dobře tolerován, a to při krátkodobém i dlouhodobém užívání. Nežádoucí účinky jsou obvykle mírné a často přechodné. Nejčastěji se vyskytují nauzea, insomnie, zvýšené pocení, pokles libida a zvýšená únavnost. Rovněž akceptabilita escitalopramu je vysoká. Nežádoucí účinky jako příčina vysazení léku se vyskytují v nízkém procentu případů.

Prokázaná vysoká účinnost v léčbě depresivní poruchy, prevenci relapsu onemocnění a příznivý profil snášenlivosti escitalopramu jsou důvodem, proč právě tento preparát patří mezi léky první volby při terapii depresivních, ale také úzkostných poruch.

(veri)

Zdroj: Eiji Kirino. Escitalopram for the management of major depressive disorder: a review of its efficacy, safety, and patient akceptability. Patient Prefer Adherence. 2012; 6: 853–861.



Štítky
Praktické lékařství pro dospělé Psychiatrie
Partneři sekce
angelini

Nejnovější kurzy
Depresivní porucha a zánětlivé procesy
Autoři: MUDr. Juraj Tkáč

Deprese u dětí a adolescentů
Autoři: MUDr. Vlastimil Nesnídal

Depresivní porucha v gerontopsychiatrii
Autoři: doc. MUDr. Martina Zvěřová, Ph.D.

Diagnostika a léčba deprese pro ambulantní praxi
Autoři: MUDr. Jan Hubeňák, Ph.D

Kombinace antidepresiv
Autoři: Prof. MUDr. Eva Češková, CSc.

Deprese v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. Radim Kubínek

Úzkostné poruchy
Autoři: MUDr. Miroslav Sekot

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#