Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Crohnova nemoc: Novinky
Odborný event
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Incidence idiopatických střevních zánětů u nemocných s lupénkou

Specializace: gastroenterologie a hepatologie
Téma: Crohnova nemoc

Vydáno: 2.5.2017

Incidence idiopatických střevních zánětů u nemocných s lupénkou

Různé kožní projevy včetně lupénky lze očekávat u 22–44 % pacientů s nespecifickými střevními záněty. Opačná souvislost však není zcela zřejmá: mají nemocní s lupénkou vyšší riziko Crohnovy nemoci či ulcerózní kolitidy?

Patogeneze nespecifických střevních zánětů

Genetický výzkum v posledním desetiletí vnáší světlo do etiologie a patogeneze Crohnovy nemoci (CD) a ulcerózní kolitidy (UC). Tyto nespecifické střevní záněty, označované jako idiopatické, jsou důsledkem kombinace genetických faktorů a faktorů zevního prostředí, zejména bakteriálního osídlení střevní sliznice. Publikované studie identifikovaly geny zodpovědné za regulaci imunitní odpovědi ve střevě; narušení těchto pochodů může vést k rozvoji Crohnovy nemoci i ulcerózní kolitidy. Velmi podobné genetické a environmentální faktory i dysfunkce stejných regulačních mechanismů pravděpodobně hrají roli v patogenezi psoriázy a psoriatické artritidy.

Výskyt extraintestinálních projevů včetně lupénky je u Crohnovy nemoci a ulcerózní kolitidy dobře znám. Autoři analýzy publikované v roce 2013 se zaměřili na otázku, jaké riziko vzniku střevního zánětu mají pacienti s lupénkou.

Studie NHS a NHS II

V roce 1976 odpovědělo v USA 121 700 zdravotních sester ve věku 30–55 let na poštou rozeslaný dotazník a bylo zařazeno do studie NHS (Nurses’ Health Study). Pomocí dalších dotazníků byly v dvouletých intervalech aktualizovány údaje respondentek stran zdravotního stavu a životního stylu se zaměřením na hlavní rizikové faktory chronických onemocnění. Do studie NHS II pak bylo v roce 1989 zařazeno 116 430 zdravotních sester ve věku 25–42 let.

V letech 2005 a 2008 byl výskyt lupénky a/nebo psoriatické artritidy zjišťován u respondentek NHS a NHS II, a to opět pomocí dotazníků. Incidence Crohnovy nemoci a ulcerózní kolitidy vyplynula z dat shromážděných po dobu trvání NHS a NHS II. Zdravotní dokumentace respondentek, které uvedly výskyt nespecifického střevního zánětu, byly prohlédnuty dvěma gastroenterology k ověření diagnózy.

Výsledky

Do analýzy bylo zařazeno celkem 174 476 žen, které odpověděly na dotazník. Psoriáza byla zaznamenána u 2 752 respondentek (1 402 NHS, 1 350 NHS II). Ve studii NHS byla u 72 žen diagnostikována Crohnova nemoc a u 74 ulcerózní kolitida, v NHS II se jednalo o 116 případů CD a 166 případů UC.

Relativní riziko (RR) vzniku Crohnovy nemoci je u pacientek s lupénkou 3,86 (4,0 NHS, 3,76 NHS II), tato závislost je statisticky významná. Naproti tomu nebyla pozorována statisticky významná souvislost lupénky a rozvoje ulcerózní kolitidy (RR 1,17). Souvislost lupénky a následné Crohnovy nemoci je statisticky významná bez ohledu na přítomnost psoriatické artritidy, věk či délku trvání psoriázy.

Relativní riziko vzniku Crohnovy nemoci bylo zvláště výrazné – 6,43 % u pacientek s psoriázou a současnou psoriatickou artritidou (95% CI 2,04–20,32).

Závěr

Uvedená analýza je unikátní velikostí zkoumané kohorty, byť se jedná jen o ženy. Potvrdila předpoklad zvýšeného (až 4×) rizika výskytu Crohnovy nemoci u nemocných s lupénkou, naproti tomu vyšší výskyt ulcerózní kolitidy zaznamenán nebyl.

(thr)

Zdroj: Li W. Q., Han J. L., Chan A. T., Qureshi A. A. Psoriasis, psoriatic arthritis and increased risk of incident Crohn’s disease in US women. Ann Rheum Dis 2013; 72 (7): 1200−1205, doi: 10.1136/annrheumdis-2012-202143.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 Všechny novinky