Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Chronické rány: Novinky
Odborný event
Videorozhovor
Kazuistiky
Odborná centra
Odborné společnosti
Další...
 

Autologní plazma bohatá na destičky v terapii chronických ulcerací

Specializace: angiologie diabetologie geriatrie a gerontologie
Téma: Chronické rány

Vydáno: 3.11.2015

Autologní plazma bohatá na destičky v terapii chronických ulcerací

Vředové onemocnění spojené s venózní insuficiencí tvoří významnou část chronických ran. Léčba je časově i finančně náročná. Mezi řadou možných terapeutických přístupů je skryta i možná poměrně nenáročná metoda, jež může zlepšovat proces léčby. Aplikace autologní plazmy bohaté na destičky dodává řadu růstových faktorů odvozených od destiček.

V článku publikovaném v roce 2013 bylo hodnoceno 12 pacientů se 17 venózními vředy, jimž byla v průběhu léčby aplikována plazma bohatá na destičky. Autoři hodnotili míru zlepšení lokálního nálezu. Průměrný věk pacientů byl 33,5 roku (SD 9,82). Všichni pacienti byli již dříve po dobu alespoň 6 týdnů léčeni konvenčními metodami. V aseptických podmínkách bylo nemocným odebráno 20 ml venózní krve, která byla centrifugována tak, aby byla získána plazma bohatá na destičky. Tato pak byla aplikována na ránu po předchozím chirurgickém očištění a následně byla rána překryta neabsorpčním krytím. Tento proces se opakoval jednou týdně po dobu 6 týdnů.

Průměrná doba hojení vředu byla 5,1 týdne. Průměrný podíl zlepšení velikosti vředu činil 94,7 %, pokud šlo o povrch rány, a 95,6 %, pokud šlo o objem rány.

Tato léčebná metoda je jednoduchá, bezpečná, finančně nenáročná a navíc také biokompatibilní. Autoři nezaznamenali žádnou nežádoucí událost spojenou s procedurou. Jelikož však neexistuje žádný standard léčby využívající tento přístup, je potřeba více randomizovaných studií, které mohou pomoci v tvorbě léčebného protokolu.

(eza)

 

Zdroj: Sarvajnamurthy S. et al. Autologous platelet rich plasma in chronic venous ulcers: study of 17 cases. J Cutan Aesthet Surg 2013 Apr–Jun; 6 (2): 97–99.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,1/5, hodnoceno 13x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Využití autologní plazmy v terapii kožních onemocnění souvisejících s diabetem

In situ injekční aplikace autologní plazmy bohaté na krevní destičky (A-PRP) umožňuje rychlejší, intenzivnější a lépe kontrolovaný proces hojení kožních onemocnění diabetického původu. Účinnost nového terapeutického přístupu byla ověřena i na malém souboru pacientů v klinické praxi.

Terapie bércových vředů pomocí autologní plazmy

Pod zkratkou A-PRP (Autologous-Platelet Rich Plasma) se skrývá patentovaná technologie autologní krevní plazmy bohaté na krevní destičky. A-PRP se využívá zejména v terapii chronických ran. Její benefity v léčbě bércových vředů prokázal nedávno uveřejněný výzkum, který se zabývá souborem kazuistik.Všechny novinky