Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Biosimilars: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Biosimilární infliximab ve Francii se slevou 45 %

Specializace: farmacie hematologie onkologie revmatologie
Téma: Biosimilars

Vydáno: 21.9.2015

Biosimilární infliximab ve Francii se slevou 45 %

Velká skupina francouzských nemocnic se rozhodla používat biosimilars infliximabu k léčbě pacientů s revmatoidní artritidou, Crohnovou chorobou a psoriázou. Biosimilars jsou biologické léčivé přípravky srovnatelné s originálními léky, které se objevují na farmakologickém trhu po skončení patentové ochrany. Důvodem zmíněného rozhodnutí byla významná sleva biosimilars infliximabu, která byla nemocnicím nabídnuta.

General Agency for Health Products and Equipment (l’Agence Générale des Equipements et Produits de Santé – AGEPS/AP-HP) zahájila výběrové řízení dne 12. 2. 2015, odhadovaná hodnota tendru byla 6 milionů eur. Ve výběrovém řízení zvítězila farmaceutická společnost Hospira se sídlem v USA, vyrábějící mimo jiné generika. Společnost zvítězila s nabídkou snížení ceny biosimilárního infliximabu s obchodním názvem Inflectra o 45 % po započítání všech nabízených slev.

AP-HP konstatovala, že i když výsledkem výběrového řízení je možnost významného snížení finančních nákladů na léčbu, prioritou společnosti Hospira zůstává zejména kvalita, efektivita a bezpečnost biosimilárního léčiva. Originální biologický přípravek Remicade bude i nadále poskytnut všem pacientům, u kterých již byla léčba tímto preparátem zahájena. U všech nově diagnostikovaných pacientů bude biologická terapie zahájena biosimilárním infliximabem.

Francie je prvním evropským státem, který zvažuje vytvoření legislativního rámce k podávání biosimilars. Francouzská legislativa tak bude po schválení dekretů umožňovat lékárníkům ve Francii nahradit za určitých podmínek biologický preparát za biosimilars. Jednou z podmínek náhrady je, že se jedná o zahájení léčby a že předepisující lékař neoznačil předepsaný lék jako „nezastupitelný“.

Rozhodnutí výběrového řízení AP-HP umožní biosimilars, aby se staly významnou součástí ekonomického trhu země. Výše zmíněná situace není prvním případem, ve kterém byl biosimilární infliximab na evropském trhu nabídnut s významnou slevou. Farmaceutická společnost Orion Pharma navrhla v Norsku redukci ceny o 72 % pro biosimilární infliximab s obchodním názvem Remsima. Tato nabídka snižovala o 69 % náklady na originální přípravek Remicade, nabízený firmou MSD.

(moa)

Zdroj: GaBI Online – Generics and Biosimilars Initiative. France to allow biosimilars substitution [www. gabionline.net]. Mol, Belgium: Pro Pharma Communications International [cited 2015 Jul 31]. Available from: http://www.gabionline.net/Policies-Legislation/France-to-allow-biosimilars-substitution

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,9/5, hodnoceno 20x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

FDA schvaluje první generikum pro glatirameracetát

Americká FDA schválila první generickou verzi glatirameracetátu v injekcích (Copaxone, Teva Pharmaceuticals), jež se používá k léčbě pacientů s relaps-remitentní formou roztroušené sklerózy. Jedná se o injekční generický glatirameracetát v dávce 20 mg/1 ml denně (Glatopa, Sandoz).

Postoj Španělské společnosti pro revmatologii k biosimilars

Španělská společnost pro revmatologii vydala prohlášení reflektující současné názory na zaměnitelnost a sledovatelnost biosimilars. Podle postoje lékařské společnosti by měla ošetřujícím lékařům zůstat určitá svoboda v předepisování léčiv, ale současně i zodpovědnost za ně. Lékaři by mohli po dohodě s pacientem předepisovat biosimilars místo původních léků.

Vyspělé evropské země podporují zaměnitelnost biosimilars

Finsko, Francie, Nizozemsko či Německo. Vyspělé státy Evropské unie přehodnocují svůj pohled na zaměnitelnost biosimilars. V současnosti tak pacienti v zahraničních zemích mohou po dohodě s ošetřujícím lékařem získat léčbu podobným biologickým přípravkem. Francouzská právní úprava z roku 2014 umožňuje lékárníkům ve Francii nahradit předepsané biologikum jeho biosimilární alternativou.Všechny novinky