Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Biologická léčba: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

TBC vs. Crohnova choroba − kazuistika

Specializace: dermatologie dětská dermatologie dětská revmatologie revmatologie
Téma: Biologická léčba

Vydáno: 17.2.2016

TBC vs. Crohnova choroba − kazuistika

Diferenciální diagnostika střevních zánětů je někdy obtížná. Dokladem tohoto tvrzení je případ, který byl zaznamenán v minulém roce v Číně.

46letý muž byl přijat na oddělení gastroenterologie pro dyspepsii, bolest břicha, zvracení a hubnutí. Jeho anamnéza byla poměrně pestrá. Šest let před přijetím byla provedena apendektomie a débridement abscesu v dutině břišní a šest měsíců po této operaci pak resekce ileocéka pro spontánní perforaci. Na základě histopatologického vyšetření byla stanovena diagnóza tuberkulózy střev a pacient byl po dobu jednoho roku léčen antituberkulotiky.

Nynější bolest byla situována do pravého dolního kvadrantu, kde byla hmatná citlivá rezistence bez fluktuace, Blumbergův příznak negativní; pacient byl febrilní. Byla přítomná leukocytóza 11,77 × 109/l, trombocytóza 469 × 109/l a test na okultní krvácení byl pozitivní, ostatní provedená laboratorní vyšetření měla normální výsledky.

CT vyšetření ukázalo segmentální nepravidelné ztluštění střeva v oblasti anastomózy, vzestupného tračníku a hepatální flexury se zesílením mezenteriálního tuku; dále denzní stíny v oblasti anastomózy, četné pruhy, uzly, exsudát a bubliny.

Kolonoskopie prokázala výraznou hyperemii a edém sliznice v anastomóze, které byly spojeny se zánětem, dále bylo zobrazeno ústí píštěle, mukopurulentní exsudát a mnohočetné hluboké vředy. Histopatologické vyšetření ukázalo chronický zánět sliznice s vředy a akutním zánětem, střední atypickou hyperplazii žlázek a kryptové abscesy. Příznaky odezněly po nasazení protizánětlivé a nutriční terapie.

S odstupem byla provedena pravostranná hemikolektomie pro přetrvávající rezistenci v pravém podbřišku. Resekovaný úsek střeva měl ztluštělou stěnu se zúžením lumen. Mikroskopicky byla patrná ulcerace sliznice tračníku s transmurálním zánětem, smíšeným zánětlivým infiltrátem a granulomem. Přítomnost acidorezistentních bakterií nebyla prokázána.

Byl svolán expertní tým pro přehodnocení diagnózy, který došel k jednoznačnému závěru, že se jedná o Crohnovu chorobu. Byla indikována cílená léčba a nasazen infliximab. Během osmiměsíčního sledování dosáhl pacient kompletní remise.

(pez)

Zdroj: Wei J. P., Wu X. Y., Gao S. Y. et al. Misdiagnosis and mistherapy of Crohn's disease as intestinal tuberculosis: case report and literature review. Medicine (Baltimore) 2016 Jan; 95 (1): e2436; doi: 10.1097/MD.0000000000002436.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     1/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Kouření zvyšuje prevalenci extraintestinálních manifestací u pacientů s IBD

Kouření zasahuje do průběhu choroby u pacientů s ulcerózní kolitidou i Crohnovou chorobou. Na přelomu roku byla publikována průřezová studie, která se zabývala asociací mezi kouřením a extraintestinální manifestací idiopatických střevních zánětů (IBD).Všechny novinky