Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Biologická léčba: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Rizikové faktory ztráty odpovědi na infliximab u dětí s Crohnovou chorobou

Specializace: dermatologie dětská dermatologie dětská revmatologie revmatologie
Téma: Biologická léčba

Vydáno: 17.2.2016

Rizikové faktory ztráty odpovědi na infliximab u dětí s Crohnovou chorobou

Ztráta odpovědi na infliximab vedoucí k přerušení jeho podávání je poměrně častým problémem, se kterým se setkávají dětští gastroenterologové při léčbě Crohnovy choroby. Je možno dopředu odhadnout, u kterých pacientů ke ztrátě odpovědi na infliximab dojde?

Retrospektivní kohortová studie dětských pacientů s Crohnovou chorobou, kteří byli léčeni infliximabem mezi lety 2000 a 2013, byla zaměřena na identifikaci predikčních faktorů ztráty odpovědi na infliximab mezi pacienty, kteří odpověděli na indukční léčbu. Dále bylo cílem studie najít faktory predikující nedosažení odpovědi na indukci.

Skupina pacientů (n = 248) byla sledovaná buď do ztráty odpovědi na infliximab, nebo po dobu setrvání na dětském pracovišti. Z celé skupiny odpovědělo na indukci 196 (79 %) dětí – v 57 % případů dosáhly klinické remise a ve 22 % klinické odpovědi. Dětí, jež na indukční léčbu nezareagovaly, bylo 52 (21 %). Jediným nezávislým predikčním faktorem primárního nezareagování na indukční terapii byla rezistence vůči steroidům (odds ratio 4,57; p = 0,002)

Ze 196 dětí, jež odpověděly na indukční terapii a pokračovaly dále v udržovací léčbě infliximabem, přerušilo léčbu kvůli ztrátě odpovědi na infliximab 31 pacientů, a to po mediánu 1,6 ± 1,3 roku léčby. Prediktory ztráty odpovědi na infliximab byly jednak míra odpovědi na indukci − tedy klinická odpověď versus klinická remise (odds ratio 3,74; p = 0,0004) − a dále izolované postižení colon (odds ratio 2,72; p = 0,008).

Tato studie ukázala, že pacienti, kteří po indukční terapii nedosáhnou klinické remise, a nemocní s izolovaným postižením colon představují rizikovou skupinu, u níž může s větší pravděpodobností dojít ke ztrátě odpovědi na léčbu infliximabem.

(eza)

Zdroj: Dupont-Lucas S., Sternszus R., Ezri J. et al. Identifying patients at high risk of loss of response to infliximab maintenance therapy in paediatric Crohn's disease. J Crohns Colitis 2016 Jan 28; doi: 10.1093/ecco-jcc/jjw038 [Epub ahead of print].

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Kouření zvyšuje prevalenci extraintestinálních manifestací u pacientů s IBD

Kouření zasahuje do průběhu choroby u pacientů s ulcerózní kolitidou i Crohnovou chorobou. Na přelomu roku byla publikována průřezová studie, která se zabývala asociací mezi kouřením a extraintestinální manifestací idiopatických střevních zánětů (IBD).Všechny novinky