Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Biologická léčba: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Refrakterní uveitida na podkladě psoriázy a monoklonální protilátky proti tumor nekrotizujícímu faktoru alfa − zkušenost z centra specializujícího se na pacienty s psoriázou

Specializace: dermatologie dětská dermatologie dětská revmatologie revmatologie
Téma: Biologická léčba

Vydáno: 4.4.2016

Refrakterní uveitida na podkladě psoriázy a monoklonální protilátky proti tumor nekrotizujícímu faktoru alfa − zkušenost z centra specializujícího se na pacienty s psoriázou

Práce publikovaná v International Journal of Dermatology popisuje použití biologické léčby u pacientů s uveitidou na podkladě psoriázy.

Incidence neinfekční uveitidy na podkladě psoriázy se odhaduje na 7−20 %. V poslední době jsme svědky vzestupu použití inhibitorů tumor nekrotizujícího faktoru alfa (TNF-α), například infliximabu a adalimumabu, v léčbě refrakterní uveitidy jakožto alternativní metody u obtížných případů. Jejich použití u uveitid je nadále považováno za off-label, protože chybí důkazy získané z randomizovaných kontrolovaných klinických studií. Nicméně vzrůstající počet retrospektivních studií prováděných nejčastěji v oftalmologii vykazuje povzbudivé výsledky.

Pacienti trpící současně uveitidou i psoriázou mezi únorem 2009 a květnem 2013 byli vyhledáni v databázi centra specializujícího se na léčbu psoriázy. Jejich lékařské záznamy byly posléze prohlédnuty s cílem zjistit, kdo byl léčen inhibitory TNF-α. Celkem bylo takto nalezeno pět pacientů (tři ženy a dva muži). Všichni trpěli mírnou až těžkou psoriázou a chronickou bilaterální uveitidou. Pouze jeden pacient s nejtěžším zánětem oka byl pozitivní na přítomnost lidského leukocytárního antigenu B27 (HLA-B27) a zároveň byl i jediným, kdo trpěl psoriatickou artritidou.

Všech pět nemocných bylo léčeno adalimumabem a kontrolováno 3 a 6 měsíců od zahájení léčby. Odpověď psoriázy na léčbu byla vynikající, u 4 pacientů došlo i ke kompletní remisi uveálního zánětu po 6 měsících. U pátého pacienta (HLA-B27+) se aktivita uveitidy zlepšila, nicméně ke kompletní remisi během 6 měsíců nedošlo.

Uveitida je klinickou jednotkou, na kterou je třeba u pacientů s psoriázou a očními potížemi myslet, a to i u případů bez přítomnosti artritidy. Monoklonální protilátky proti TNF-α, a obzvláště adalimumab představují v léčbě refrakterní psoriatické uveitidy slibnou terapeutickou cestu. K potvrzení závěrů této práce je však nutné provedení větších randomizovaných klinických studií.

doc. MUDr. Petra Lišková, Ph.D.

Zdroj: Fotiadou C., Lazaridou E., Kemanetzi C. et al. Recalcitrant psoriatic uveitis and anti-tumor necrosis factor-α monoclonal antibodies: experience from a psoriasis referral center. Int J Dermatol 2015 Sep; 54 (9): 1105−1108.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Přínos cvičení u pacientů s chronickými střevními záněty

S přibývajícími důkazy o inverzní korelaci fyzické aktivity a chronického zánětu se stále více nabízí téma cvičení coby významné součásti léčby nespecifických střevních zánětů. Zdá se, že pacienti z něj profitují jak z hlediska psychologického, tak i co se týče redukce symptomů a komplikací základního onemocnění. 

Kouření zvyšuje prevalenci extraintestinálních manifestací u pacientů s IBD

Kouření zasahuje do průběhu choroby u pacientů s ulcerózní kolitidou i Crohnovou chorobou. Na přelomu roku byla publikována průřezová studie, která se zabývala asociací mezi kouřením a extraintestinální manifestací idiopatických střevních zánětů (IBD).Všechny novinky