Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Biologická léčba: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Biologická léčba psoriázy nehtů

Specializace: dermatologie dětská dermatologie dětská revmatologie revmatologie
Téma: Biologická léčba

Vydáno: 3.6.2016

Biologická léčba psoriázy nehtů

Biologická léčba představuje pro těžší formy psoriázy nehtů velmi výhodný přístup. Jednak proto, že terapeutické možnosti jsou zde velmi omezené, jednak proto, že se málokdy jedná o izolované postižení nehtů. Systémová léčba umožňuje zvládat více projevů choroby najednou s minimalizací doplňkové terapie.

V květnu 2016 byl v časopisu Rheumatology International publikován přehledový článek, který shrnuje současné možnosti biologické léčby psoriázy. I pro léčbu psoriázy nehtů v něm nacházíme mnoho zajímavých údajů:

Adalimumab je vhodný k léčbě nehtů, kůže a nehtů nebo kombinace nehty-kůže-klouby. Lze ho použít rovněž u přidružené daktylitidy a entezitidy, a to i v případě, že byl methotrexát neúčinný nebo jiné inhibitory TNF-α selhaly. Udržovací dávka se podává každé 2 týdny.

Etanercept nabízí kromě léčby entezitidy a daktylitidy účinek i u psoriázy nehtů. Doporučuje se také při současném postižení kůže a u kombinace nehty-kůže-klouby. Navíc poskytuje úlevu od celkových symptomů, jako jsou únava nebo deprese, ale jeví se jako méně účinný než ostatní anti-TNF. Podává se rovněž každé 2 týdny.

Infliximab navozuje výrazné zlepšení skóre NAPSI (Nail Psoriasis Severity Index) a úzdravu nehtové matrix a lůžka. Prokázal lepší účinnost než konvenční léčba a navíc se osvědčil i u pacientů s neadekvátní odpovědí na etanercept. Obvykle se podává po 8 týdnech.

Certolizumab je také účinný v léčbě entezitidy, daktylitidy a psoriázy nehtů. Je vhodný též u pacientů s biologickou léčbou v anamnéze, zlepšuje kvalitu života. Podává se každé 2 týdny.

Dalším anti-TNF úspěšným v léčbě postižení nehtů byl golimumab. Vhodný je i u entezitidy a daktylitidy. Stejně jako u infliximabu má nižší frekvenci podávání. 

Při léčbě psoriatického postižení nehtů mohou být účinné také jiné skupiny biologik, důkazů o jejich účinnosti je však méně. Ustekinumab se hodí k léčbě nehtů a entezitidy. Apremilast v této indikaci je sice účinný, ale nedosahuje účinku inhibitorů TNF-α. Určitý potenciál pro léčbu psoriázy nehtů nejspíše mají i ixekizumab a secukinumab.

(pez)

Zdroj: Elyoussfi S., Thomas B. J., Ciurtin C. Tailored treatment options for patients with psoriatic arthritis and psoriasis: review of established and new biologic and small molecule therapies. Rheumatol Int 2016 May; 36 (5): 603−612; doi: 10.1007/s00296-016-3436-0.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Nutriční aspekty nespecifických střevních zánětů

Vztah mezi nespecifickými střevními záněty (IBD) a výživou je velmi důležitý, ať už se jedná o nutriční status pacientů, nutriční léčbu jako podpůrnou metodu základní léčby, nebo imunomodulaci cíleně navozenou specifickou výživou. Nutriční terapie je u IBD prováděna buď enterální (p. o. / NGS), nebo parenterální cestou.

Abnormální lipidový profil přispívá k aterogenním změnám u dětí s psoriázou

Psoriáza je onemocněním, u něhož je známá asociace se zvýšeným rizikem kardiovaskulárních chorob. Jak je to s rizikem této komplikace u dětí, ovšem není až tak jasné.

Současné výzvy z hlediska farmakovigilance biosimilars

Sledovatelnost a zpětná dohledatelnost přípravků cílené terapie patří mezi důležité aspekty farmakovigilance, neboť změny ve výrobním procesu mohou vést ke vzniku specifických rizik v souvislosti s jednotlivými výrobky či šaržemi. S očekávanou expanzí biotechnologického trhu navíc panují obavy ohledně schopnosti sledovat jednotlivé produkty v rámci farmakovigilance.Všechny novinky