Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Benigní hyperplazie prostaty: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Zlepšení nykturie při léčbě dutasteridem a tamsulosinem v rámci studie CombAT

Specializace: urologie
Téma: Benigní hyperplazie prostaty

Vydáno: 8.11.2015

Zlepšení nykturie při léčbě dutasteridem a tamsulosinem v rámci studie CombAT

Analýza publikovaná v časopisu World Journal of Urology zhodnotila vliv kombinované terapie dutasteridem a tamsulosinem na nykturii u mužů se symptomy dolních cest močových, které naznačují přítomnost benigní hyperplazie prostaty (LUTS/BHP). Hodnocena byla data ze 4 roky trvající klinické studie CombAT.

Závažnost nykturie byla stanovena pomocí otázky číslo 7 v dotazníku International Prostate Symptom Score (IPSS). Účinnost léčby byla hodnocena po dobu až 48 měsíců na základě průměrné změny ve frekvenci nykturie za poslední 3 měsíce, proporce pacientů se zlepšením/zhoršením nykturie, frekvence nykturie na začátku a konci studie a procenta pacientů se skóre < 2 v otázce 7 IPSS na konci studie u nemocných s počátečním skóre ≥ 2.

Celkem byla hodnocena data získaná od 4722 pacientů s průměrným věkem 66 let. Průměrné zlepšení nykturie bylo výraznější (p ≤ 0,01) u kombinační terapie než u kterékoli monoterapie (upravená průměrná změna v otázce číslo 7 v IPSS oproti vstupní hodnotě po 48 měsících: kombinační léčba −0,5, léčba monoterapií dutasteridem −0,4 a tamsulosinem −0,3).

Snížení frekvence nykturií bylo u kombinační terapie signifikantně větší (p ≤ 0,01) než u monoterapie tamsulosinem, výjimku tvořili pouze muži s předchozí léčbou inhibitory 5α-reduktázy. U pacientů se vstupním skóre ≥ 2 v otázce 7 v IPSS mělo po 48 měsících více pacientů skóre < 2 u kombinační léčby (34 %) ve srovnání s pacienty léčenými dutasteridem (30 %, p = 0,018) nebo tamsulosinem (26 %, P < 0,0001).

Kombinační terapie vedla ke zlepšení nykturie u většího počtu pacientů než monoterapie dutasteridem nebo tamsulosinem. Poprvé tak bylo prokázáno, že kombinovaná léčba inhibitory 5α-reduktázy a α-blokátory je přínosnější pro zvládání nykturie u pacientů s LUTS/BHP.

(epa)

Zdroj: Oelke M., Roehrborn C. G., D’Ancona C. et al. Nocturia improvement in the combination of Avodart(®) and tamsulosin (CombAT) study. World J Urol 2014 Oct; 32 (5): 1133–1140; doi: 10.1007/s00345-014-1296-3.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3/5, hodnoceno 2x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Novinky v léčbě syndromu dolních cest močových / benigní hyperplazie prostaty v roce 2015

Farmakologická léčba symptomů dolních močových cest (LUTS – lower urinary tract symptoms) u muže vyžaduje individualizovaný přístup s ohledem na komplexní patogenezi a různorodost.

Dutasterid upravuje kostní denzitu pacientů se zvětšenou prostatou

Léčba benigní hyperplazie prostaty (BHP) je komplexní. Většina nemocných s BHP trpí symptomy dolních močových cest (LUTS). Použití inhibitoru 5α-reduktázy dutasteridu v této populaci pacientů se věnovala studie uveřejněná letos v časopisu Aging Man.

Účinnost a bezpečnost kombinace tamsulosinu a dutasteridu v terapii benigní hyperplazie prostaty

Konzervativní léčba symptomů dolních močových cest (LUTS) se soustředí na potíže spojené s mikcí a retencí moči u pacientů s benigní hyperplazií prostaty (BHP). Mezi v současnosti preferovanou kombinační farmakoterapii se řadí například fixní kombinace tamsulosinu a dutasteridu, jejíž přínos v léčbě ozřejmila nedávno uveřejněná studie.Všechny novinky