Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Benigní hyperplazie prostaty: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Závažnost příznaků dolních močových cest u mužů není jediným faktorem, který ovlivňuje vyhledání lékařské péče

Specializace: urologie
Téma: Benigní hyperplazie prostaty

Vydáno: 18.2.2015

Závažnost příznaků dolních močových cest u mužů není jediným faktorem, který ovlivňuje vyhledání lékařské péče

I když je závažnost symptomů dolních močových cest (LUTS) významným parametrem, který vede muže k vyhledání lékařské pomoci, existují i další vlivy, včetně přibývajícího věku, které o vyhledání péče lékaře rozhodují.

Tyto informace ukázal již v roce 1993 průřezový populační průzkum provedený u mužů z okresu Olmsted v americké Minnesotě. Do průřezu byl náhodně vybrán populačně reprezentativní vzorek mužů ve věku 40–79 let. Muži již dříve vyplňovali validovaný dotazník týkající se četnosti LUTS, subjektivních obtíží, které přinášejí, sociodemografických údajů a využívání lékařské péče v průběhu posledního roku. Hlavním sledovaným parametrem v této analýze byla pozitivní odpověď na některou z 12 otázek věnovaných tomu, zda respondent v posledním roce navštívil lékaře speciálně z důvodu LUTS.

Výsledky ukázaly, že závažnost příznaků měřená na základě frekvence dle Americké urologické společnosti, skóre subjektivních obtíží nebo vlivu příznaků na každodenní aktivity je významným prediktorem vyhledání lékařské péče. Specificita ani senzitivita výsledků však nebyla ideální. Po úpravě na závažnost příznaků a sociodemografické charakteristiky vyhledávali lékařskou pomoc z důvodu LUTS 4,6krát častěji muži ve věkové kategorii 70–79 let než muži ve věku 40–49 let.

Z těchto výsledků vyplývá, že ačkoliv zvyšující se závažnost LUTS vede muže často k návštěvě u lékaře, vnímání významu těchto příznaků je individuální a vyhledání lékařské péče může být ovlivněno i dalšími faktory.

(zza)

Zdroj: Jacobsen S. J., Guess H. A., Panser L., et al. A population-based study of health care-seeking behavior for treatment of urinary symptoms. The Olmsted County Study of Urinary Symptoms and Health Status Among Men. Arch Fam Med. 1993 Jul; 2 (7): 729–35.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Léčba příznaků dolních močových cest u mužů s benigní hyperplazií prostaty v primární péči

Řadu mužů s příznaky dolních močových cest je možné léčit v primární péči. Vodítkem pro takový postup mohou být klinická doporučení Britské společnosti urochirurgů (BAUS) z roku 2004, vycházející z medicíny založené na důkazech.

Přehled definic, etiologie, patofyziologie a epidemiologie benigní hyperplazie prostaty

V roce 2014 sumarizovali čeští autoři epidemiologické, etiologické a patofyziologické údaje o benigní hyperplazii prostaty (BHP) a příznacích dolních močových cest (LUTS) u mužů z publikované literatury. K průzkumu použili databázi PubMed. Své souhrnné sdělení publikovali v časopise Praktický lékař.

Benigní hyperplazie prostaty je progresivní onemocnění

Publikované údaje týkající se důsledků a komplikací benigní hyperplazie prostaty (BHP) ukazují, že jde o progresivní onemocnění. Zvýšené riziko progrese lze určit na základě věku, hladiny prostatického specifického antigenu (PSA) a objemu prostaty. Tyto pacienty je třeba identifikovat a zahájit u nich preventivní léčbu.Všechny novinky