Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Benigní hyperplazie prostaty: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Vysazení inhibitoru 5α-reduktázy z kombinované léčby benigní hyperplazie prostaty vede ke zhoršení terapeutických výsledků

Specializace: urologie
Téma: Benigní hyperplazie prostaty

Vydáno: 30.4.2015

Vysazení inhibitoru 5α-reduktázy z kombinované léčby benigní hyperplazie prostaty vede ke zhoršení terapeutických výsledků

Vysazení dutasteridu po 1 roce kombinované léčby benigní hyperplazie prostaty a následná monoterapie tamsulosinem vede k opakovanému zvětšení prostaty, zhoršení příznaků a zvýšení hladiny prostatického specifického antigenu (PSA).

Prokázala to retrospektivní studie s 81 muži ve věku > 40 let léčenými v období 2003–2012. Zařazení muži měli středně závažnou až závažnou benigní hyperplazii prostaty (IPSS [International Prostate Symptom Score] ≥ 8). Tito pacienti užívali po dobu 1 roku dutasterid v dávce 0,5 mg denně a tamsulosin v dávce 0,2 mg denně. Po 1 roce pokračovala skupina 42 mužů v kombinované léčbě a ve druhé skupině s 39 muži byl další rok podáván pouze tamsulosin (0,2 mg/den). Autoři hodnotili IPSS, objem prostaty a PSA před zahájením léčby po 12 měsících a po 24 měsících léčby.

Vysazení dutasteridu vedlo k významnému zhoršení příznaků dolních cest močových, k opětovnému zvětšení objemu prostaty a k nárůstu hladiny PSA. Rovněž změny těchto parametrů v čase se mezi skupinami významně lišily (p < 0,001).

Autoři v závěru své práce doporučují pravidelné kontroly IPSS, hladiny PSA a velikosti prostaty u všech pacientů s benigní hyperplazií prostaty, zejména při vysazení inhibitoru 5α-reduktázy z kombinované léčby.

(zza)

Zdroj: Kim W., Jung J. H., Kang T. W., et al. Clinical effects of discontinuing 5-alpha reductase inhibitor in patients with benign prostatic hyperplasia. KOrean J Urol. 2014 Jan; 55 (1): 52–6. doi: 10.4111/kju.2014.55.1.52. Epub 2014 Jan 15.

 

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     4,8/5, hodnoceno 5x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Vliv finasteridu na riziko rozvoje akutní retence moči a potřeby operace u mužů s benigní hyperplazií prostaty

Text popisuje jednu z významných klinických studií, která již v roce 1998 prokázala benefit finasteridu u pacientů s benigní hyperplazií prostaty se zvětšeným objemem žlázy.

Longitudinální změny maximální průtokové kapacity moči v komunitní kohortě

Přestože bývá výpovědní hodnota uroflowmetrie některými autory zpochybňována, longitudinální měření maximální průtokové kapacity moči v komunitních podmínkách vykazuje konzistentní pokles. Ten je navíc asociován se zhoršováním výsledků v ostatních funkčních parametrech dolních močových cest.

Vývoj závažnosti příznaků dolních močových cest u mužů je individuální

Vývoj závažnosti příznaků dolních močových cest (LUTS) a subjektivních obtíží, které přinášejí, se u mužů značně liší. Zatímco průměrné subjektivní obtíže se v průběhu času příliš nemění, u jednotlivců jejich změny úzce korelují se změnami frekvence LUTS.Všechny novinky