Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Benigní hyperplazie prostaty: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Vliv fyzické aktivity na rozvoj benigní hyperplazie prostaty

Specializace: urologie
Téma: Benigní hyperplazie prostaty

Vydáno: 9.12.2014

Vliv fyzické aktivity na rozvoj benigní hyperplazie prostaty

Počet mužů s benigní hyperplazií prostaty (BHP) celosvětově narůstá. Mnoho studií se proto snaží odpovědět na otázku, jak oddálit rozvoj nemoci a vyhnout se nutnosti farmakologické léčby a operace. Autoři recentně publikovaného článku se zaměřili na vliv zdravého životního stylu na rozvoj BHP.

Do studie bylo v období od srpna 2009 do srpna 2011 vybráno 582 pacientů ve věku ≥ 40 let z Jižní Korey. Sledovány byly International Prostate Symptom Score (IPSS) a demografické údaje včetně lifestylového dotazníku. Pacientům bylo provedeno i digitální rektální vyšetření, transrektální ultrasonografie (TRUS) a stanovení hladiny PSA.

S objemem prostaty nebyly významně asociovány pravidelné cvičení, frekvence cvičení ani způsob trávení volného času. Naopak čas strávený sedavým způsobem života signifikantní vliv na objem prostaty měl. Lidé s méně hodinami denně strávenými vsedě (4,5-7,0 hodiny za den) měli výrazně nižší riziko BPH než ti, kteří sedavým způsobem strávili >7 hodin za den (OR pro <7 hodin sedavého způsobu života 0,93; 95% CI 0,52-1,67; OR pro >7 hodin sedavého způsobu života 1,72; 95% CI 0,96-3,09; p = 0,05).

Výsledky studie ukázaly, že omezení sedavého způsobu života může mít na rozvoj BHP projektivní vliv. Je však potřeba provést další prospektivní studie s větším počtem pacientů.

(epa)

Zdroj: Lee HW, Kim SA, Nam JW, et al. The study about physical activity for subjects with prevention of benign prostate hyperplasia. Int Neurourol J. 2014 Sep;18(3):155-62. doi: 10.5213/inj.2014.18.3.155. Epub 2014 Sep 24.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3/5, hodnoceno 2x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Vliv zánětu na symptomy dolních močových cest souvisejících s benigní hyperplazií prostaty

Chronický zánět prostaty pravděpodobně hraje klíčovou roli v patogenezi a progresi benigní prostatické hyperplazie (BPH). Pokud vycházíme z tohoto předpokladu, pak by zánět mohl představovat nový potenciální cíl pro terapii symptomů dolních močových cest (LUTS) spojených s benigní hyperplazií prostaty (LUTS/BPH).

Doporučení Americké urologické asociace k léčbě benigní hyperplazie prostaty – 3. část (medikamentózní léčba inhibitory 5α-reduktázy)

Shrnutí základů medikamentózní léčby benigní hyperplazie prostaty (BHP) a symptomů dolních močových cest (lower urinary tract symptoms – LUTS) podle nedávno vydaných doporučení Americké urologické asociace (AUA) – třetí část – o léčbě inhibitory 5α-reduktázy.

Doporučení Americké urologické asociace k léčbě benigní hyperplazie prostaty – 2. část (medikamentózní léčba kombinací α-blokátoru a inhibitoru 5α-reduktázy)

Shrnutí základů medikamentózní léčby benigní hyperplazie prostaty (BHP) a symptomů dolních močových cest (lower urinary tract symptoms - LUTS) podle nedávno vydaných doporučení Americké urologické asociace (AUA) – druhá část o léčbě kombinací α-blokátoru a inhibitoru 5α-reduktázy (5-ARIs).Všechny novinky