Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Benigní hyperplazie prostaty: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Pacienti chtějí od léčby benigní hyperplazie prostaty především zabránit progresi onemocnění

Specializace: urologie
Téma: Benigní hyperplazie prostaty

Vydáno: 4.5.2015

Pacienti chtějí od léčby benigní hyperplazie prostaty především zabránit progresi onemocnění

Výsledky studie PETER, která hodnotila přístup pacientů k léčbě benigní hyperplazie prostaty (BHP), ukázaly, že muži od léčby očekávají stabilizaci choroby a snížení rizika operace a upřednostňují je před rychlým zmírněním příznaků.

Cílem prospektivní 12měsíční studie PETER (Prostate and Expectations of Treatment Epidemiology Research), která proběhla na 45 ambulantních pracovištích v Rakousku, bylo zhodnotit přístup pacientů s BHP k riziku progrese onemocnění. Zařazeno bylo 426 mužů starších 50 let, s IPSS (Mezinárodní skóre prostatických příznaků) > 8, objemem prostaty (měřeným transabdominální ultrasonografií) > 30 cm2 a hladinou PSA (prostatického specifického antigenu) > 1,5 a < 10 ng/ml. Z těchto pacientů dosud 28,6 % neužívalo žádnou léčbu, 62,9 % užívalo monoterapii (α-blokátor) a 8,5 kombinovanou léčbu (α-blokátor + inhibitor 5α-reduktáty, dutasterid).

Za nejzávažnější příznaky považovali muži slabý proud moči (v 60,8 %) a nykturii (v 59,2 %). Od léčby očekávali především stabilizaci choroby a snížení rizika operace a upřednostňovali tyto cíle před rychlým zmírněním příznaků. Závažné narušení kvality života popisovalo 47,9 % a 48,1 % mužů uvádělo mírný vliv příznaků dolních močových cest/hyperplazie prostaty na kvalitu života.

V této studii se podařilo popsat subjektivní vnímání nemoci a cíle, ke kterým by měla směřovat léčba benigní hyperplazie prostaty z pohledu pacientů.

(zza)

Zdroj: Weibl P., Klatte T. Laurinc P, et al. Patient’s behavior and attitudes toward the management of benign prostatic hyperplasia among patients with therisk of disease progression: prospective study by "Prostate and Expectations of Treatment Epidemiology Research (PETER) study group". Wien Klin Wochenschr. 2014 Dec 2. [Epub ahead of print]

 

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     4,2/5, hodnoceno 6x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Vysazení inhibitoru 5α-reduktázy z kombinované léčby benigní hyperplazie prostaty vede ke zhoršení terapeutických výsledků

Vysazení dutasteridu po 1 roce kombinované léčby benigní hyperplazie prostaty a následná monoterapie tamsulosinem vede k opakovanému zvětšení prostaty, zhoršení příznaků a zvýšení hladiny prostatického specifického antigenu (PSA).

Vliv finasteridu na riziko rozvoje akutní retence moči a potřeby operace u mužů s benigní hyperplazií prostaty

Text popisuje jednu z významných klinických studií, která již v roce 1998 prokázala benefit finasteridu u pacientů s benigní hyperplazií prostaty se zvětšeným objemem žlázy.

Longitudinální změny maximální průtokové kapacity moči v komunitní kohortě

Přestože bývá výpovědní hodnota uroflowmetrie některými autory zpochybňována, longitudinální měření maximální průtokové kapacity moči v komunitních podmínkách vykazuje konzistentní pokles. Ten je navíc asociován se zhoršováním výsledků v ostatních funkčních parametrech dolních močových cest.Všechny novinky