Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Benigní hyperplazie prostaty: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Hodnocení dodržování guidelines AUA ve zdravotní péči o pacienty s BHP na Northwestern Medical Faculty v městě Linthicum, Maryland

Specializace: urologie
Téma: Benigní hyperplazie prostaty

Vydáno: 8.8.2015

Hodnocení dodržování guidelines AUA ve zdravotní péči o pacienty s BHP na Northwestern Medical Faculty v městě Linthicum, Maryland

Na urologické klinice Northwestern Medical Faculty ve městě Linthicum (Maryland, USA) probíhalo v období mezi 1. 1. 2008 a 31. 12. 2012 hodnocení amerických urologů týkající se dodržování guidelines AUA (American Urology Association) o pacienty s benigní hyperplazií prostaty (BHP) vykazující symptomy dolních močových cest (LUTS symptomy). Tým dvanácti urologů zajímalo, do jaké míry se při vyšetření pacienta dodržují pokyny AUA.

Jednalo se retrospektivní analýzu získaných dat z návštěv pacientů s BHP ve věku 45 let a více u lékaře. Celkově bylo hodnoceno dodržování 16 pokynů z guidelines AUA. V závorkách je uvedeno, u jakého podílu pacientů se vyšetření provádělo:

Závazná doporučení:

 1. mikční symptomy dolních cest močových (90,3 %)
 2. dotazník IPSS (53,0 %)
 3. zhodnocení sexuálních funkcí (66,2 %)
 4. provedení klinického (fyzikálního) vyšetření – obecně (92,8 %)
 5. suprapubická palpace (83,2 %)
 6. vyšetření per rectum (86,9 %)
 7. neurologické vyšetření perineální krajiny a dolních končetin (90,3 %)
 8. analýza moči (83,4 %)
 9. stanovení hladiny PSA (specifický antigen prostaty) v krvi (90,8 %)

  Pouze doporučená vyšetření:
 10. množství reziduální moči v měchýři (68,1 %)
 11. měření rychlosti průtoku moči (4,6 %)

  Ovykle neprováděná vyšetření:
 12. měření hladiny kreatininu v séru (10,2 %)
 13. cytologické vyšetření moči (1,9 %)
 14. urodynamické vyšetření (5,4 %)
 15. abdominální ultrasonografie (3,0 %)
 16. cystoskopie (6,4 %)

Hodnotící urologové byli členové AUA. Klinická data byla získána z lékařských záznamů vytvořených při pravidelných návštěvách. Data byla použita k ověření dodržování doporučení guidelines AUA v praxi. Výzkumníci manuálně prověřili 1 % získaných dat, aby se ujistili o validitě elektronicky uložených zdravotních záznamů. Shoda elektronických záznamů při kontrole s ručně vyhledanými záznamy byla průměrně 96,7 %. Do analýzy bylo zařazeno 3494 klinických záznamů. Adherence lékařů se u jednotlivých pokynů (devět závazných pokynů z guidelines AUA) pohybovala mezi 53 % a 92,8 %. U pěti z pokynů, které nebyly součástí rutinního vyšetření, byla míra adherence ze strany lékařů 10,2 % nebo i méně.

Tento projekt představuje velmi robustní analýzu toho, zda lékaři dodržují doporučení AUA ohledně vyšetření pacientů s BHP/LUTS. Se znalostí adherence lékařů je možno v dalších studiích ověřit, zda kontroly dodržování pokynů AUA mohou dále zlepšit zdravotní stav pacientů.

(tda)

Zdroje:

1. Auffenberg G. B. et al. An observational analysis of provider adherence to AUA guidelines on the management of benign prostatic hyperplasia. J Urol. 2014; 192 (5): 1483–8;

2. Hyperplasia; Findings from G.B. Auffenberg et al Update Understanding of Hyperplasia (An Observational Analysis of Provider Adherence to AUA Guidelines on the Management of Benign Prostatic Hyperplasia). Telemedicine Week [Internet]. 2014 [cited 2015 Jul 22].

 

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,3/5, hodnoceno 14x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Snižování rizik při diagnostice a terapii benigní hyperplazie prostaty

V současnosti je pro urology velmi důležitou otázkou, jak diagnostikovat a snižovat míru rizika progrese benigní hyperplazie prostaty (BHP). V diagnostice hrají roli některé faktory, z nichž za nejvýznamnější jsou považovány věk, objem prostaty a hodnoty prostatického specifického antigenu (PSA).

Míra progresivity BHP v čase na základě dat z Olmsted County Study 1990 až 2002

U mužů ve věku nad 40 let dochází často (až v 67 %) k problémům s močením, které souvisí s benigním zvětšením prostaty (BHP). Klinické problémy jsou zahrnovány pod pojem LUTS (low urinary tract symptomes).

Doporučení USPSTF o screeningu rakoviny prostaty pomocí hodnot PSA a jeho dopad v primární péči

Stanovení hladiny bílkoviny PSA v krvi je důležitým markerem při diagnostice benigní hyperplazie prostaty (BHP) a zejména karcinomu prostaty (KP). S jeho použitím nicméně přicházela i negativa v podobě nadbytečné diagnostiky a hlavně tzv. nadléčení u pacientů v časném stadiu KP.Všechny novinky