Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Benigní hyperplazie prostaty: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Farmakologická léčba progresivní hyperplazie prostaty

Specializace: urologie
Téma: Benigní hyperplazie prostaty

Vydáno: 14.3.2016

Farmakologická léčba progresivní hyperplazie prostaty

Benigní hyperplazie prostaty má u řady mužů progresivní průběh, důležité je proto její včasné odhalení a stanovení rizika progrese. Potom je možné léčbu patřičně upravit tak, aby kvalita života pacienta zůstala zachována v co největší možné míře. Přehledová práce evropských autorů shrnuje poznatky o rizikových faktorech progrese a jejich odrazech ve volbě léčebných modalit.

Kdo je progresivním průběhem nejvíce ohrožen

Mezi nejvýraznější rizikové faktory progrese benigní hyperplazie prostaty patří věk pacienta a objem prostaty (PV). Přesné určení tohoto objemu je obtížné, v současné době se obvykle používá kombinace vyšetření per rectum, ultrasonografie a stanovení sérové hladiny PSA. Vyšetření PSA je ovšem validním ukazatelem velikosti prostaty pouze tehdy, když je vyloučena přítomnost karcinomu.

Podle studie MTOPS (Medical Therapy of Prostatic Symptoms) jsou progresí hyperplazie nejvíce ohroženi pacienti, kteří mají:

  • PV ≥ 31 ml,
  • PSA ≥ 1,6 ng/ml,
  • Qmax (maximální průtok moči) < 10,6 ml⁄s,
  • postmikční reziduální objem ≥ 39 ml,
  • věk ≥ 62 let.

Jak zabránit progresi

U pacientů ohrožených progresí hyperplazie a s IPSS (International Prostate Symptom Score) ≥ 7 se doporučuje léčba inhibitory 5α-reduktázy. Tato léčiva snižují riziko progrese onemocnění v dlouhodobém měřítku. U léčených přitom dochází ke snížení senzitivity vyšetření PSA pro diagnózu karcinomu prostaty.

U nemocných se zvětšenou prostatou a s výrazně obtěžujícími příznaky lze k inhibitorům 5α-reduktázy přidat ještě α-blokátory. Tato léčiva poskytují úlevu od obtěžujících symptomů, ale v dlouhodobém měřítku progresi onemocnění samy nezabrání. Vyšší účinnost kombinované léčby potvrzuje i studie CombAT (Combination of Avodart and Tamsulosin), ve které byla srovnávána kombinační léčba s monoterapií inhibitory 5α-reduktázy nebo α-blokátory. Po dvou letech došlo u pacientů užívajících kombinační léčbu k výraznější úpravě příznaků než u pacientů, kteří měli nasazenu monoterapii.

(ivh)

Zdroj: Emberton M., Cornel E. B., Bassi P. F. et al. Benign prostatic hyperplasia as a progressive disease: a guide to the risk factors and options for medical management. Int J Clin Pract 2008 Jul; 62 (7): 1076−1086; doi: 10.1111/j.1742-1241.2008.01785.x.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     1/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Klinický efekt dutasteridu na hyperaktivní močový měchýř u pacientů s diagnostikovanou benigní hyperplazií prostaty

Japonská klinická studie přináší data týkající se farmakoterapeutického efektu inhibitoru 5alfa-reduktázy na symptomy hyperaktivního močového měchýře a ischemii močového měchýře u pacientů trpících benigní hyperplazií prostaty.

Kombinace dutasteridu a tamsulosinu v terapii benigní hyperplazie prostaty

Alfa-blokátory a inhibitory 5α-reduktázy patří podle současných guidelines mezi terapeutické modality u pacientů se středně závažnými až závažnými symptomy benigní hyperplazie prostaty. Studie CombAT se soustředila na účinnost kombinované terapie v závislosti na výchozí hodnotě mezinárodního skóre prostatických symptomů (IPSS) a jiných parametrů.

Nonadherence jako rizikový faktor progrese benigní hyperplazie prostaty

Farmakologická léčba benigní hyperplazie prostaty (BHP) závisí na adherenci pacientů a vyžaduje jejich spolupráci. Neužívání předepsaných léčiv může vyústit v progresi onemocnění. Míra adherence se liší při monoterapii a kombinované terapii více léčivy.Všechny novinky