Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Benigní hyperplazie prostaty: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Doporučení Americké urologické asociace k léčbě benigní hyperplazie prostaty – 2. část (medikamentózní léčba kombinací α-blokátoru a inhibitoru 5α-reduktázy)

Specializace: urologie
Téma: Benigní hyperplazie prostaty

Vydáno: 29.11.2014

Doporučení Americké urologické asociace k léčbě benigní hyperplazie prostaty – 2. část (medikamentózní léčba kombinací α-blokátoru a inhibitoru 5α-reduktázy)

Shrnutí základů medikamentózní léčby benigní hyperplazie prostaty (BHP) a symptomů dolních močových cest (lower urinary tract symptoms - LUTS) podle nedávno vydaných doporučení Americké urologické asociace (AUA) – druhá část o léčbě kombinací α-blokátoru a inhibitoru 5α-reduktázy (5-ARIs).

Možnosti farmakologické léčby

Léčba kombinací α-blokátoru a inhibitoru 5α-reduktázy

Z výsledků dlouhodobých klinických studií plyne, že kombinovaná terapie je co do účinnosti srovnatelná s α-blokátory, ale lepší než monoterapie 5-ARIs. U mužů se zvětšenou prostatou je pak kombinovaná terapie lepší než monoterapie oběma skupinami (úroveň doporučení 3). Více se zlepšují jak symptomy LUTS, tak i maximální rychlost proudu moči (od 6. měsíce trvání kombinované léčby). Rozhodnutí mezi léčbou monoterapií 5-ARIs a terapií kombinovanou by mělo záviset na objemu prostaty a hodnotách PSA. Oproti oběma monoterapiím má kombinovaná léčba více nežádoucích účinků.

Kombinační terapie vede k rychlé a trvalé úlevě od symptomů BHP a signifikantně snižuje riziko akutní retence moči a operace prostaty u mužů se středními až závažnými LUTS ve zvýšeném riziku progrese. Kombinační terapie je v léčbě těchto pacientů účinnější než monoterapie oběma skupinami. Lepších výsledků kombinované léčby je dosaženo od 9. měsíce léčby při porovnání s monoterapií α-blokátory a od 3. měsíce při porovnání s monoterapií 5-ARIs (p < 0,001 pro obě porovnání).

Vhodná délka trvání kombinované terapie však není zcela jasná. Data z dlouhodobých studií naznačují, že efekt α-blokátorů na výskyt první retence moči nebo operace je pouze dočasný. Zdá se tedy, že po určité době by bylo možné α-blokátor vysadit, pro konkrétní doporučení v této oblasti ale zatím není dost podkladů.

(epa)

Zdroj: Mcvary KT, Roehrborn CG, Avins AL, et al. American Urological Association Guideline: Management of Benign Prostatic Hyperplasia (BPH).

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     4/5, hodnoceno 4x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Doporučení Americké urologické asociace k léčbě benigní hyperplazie prostaty – 1. část (medikamentózní léčba α-blokátory)

Benigní hyperplazie prostaty (BHP) je progredující onemocnění vyvolané proliferací hladkého svalu a epiteliálních buněk v prostatě, které vedou k jejímu zvětšení. Zvětšená žláza pak vyvolává symptomy dolních močových cest (lower urinary tract symptoms – LUTS), a to buď přímým útlakem, nebo zvýšeným tonem hladkého svalstva žlázy. Etiologie tohoto onemocnění není přesně známa.

Výsledky studie CombAT – účinky kombinované léčby dutasteridem a tamsulosinem na symptomatickou benigní hyperplazii prostaty

Před časem vyšel v prestižním časopise European Urology zajímavý článek, který se zabývá výsledky čtyřleté studie Combination of Avodart and Tamsulosin (CombAT). Cílem této studie bylo zhodnotit, zda je kombinační terapie dutasteridem a tamsulosinem efektivnější než monoterapie těmito preparáty.

Obstrukce dolních močových cest na podkladě benigní hyperplazie prostaty u pacientů v konečném stadiu renálního onemocnění

Cílem článku je prezentovat současné pohledy na problematiku obstrukce dolních močových cest (DMC) u mužů na podkladě benigní hyperplazie prostaty (benign prostatic hyperplasia – BPH) u pacientů v konečném stadiu renálního onemocnění (end stage renal disease – ESRD, nebo také end stage kidney disease – ESKD). Dysfunkce DMC u pacientů s ESRD jsou v české, ale i ve světové literatuře zmiňovány jen okrajově. Přitom v některých ohledech jsou zde výrazné odlišnosti od běžné populace s konsekvencemi pro diagnosticko-terapeutický postup.Všechny novinky