Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Atopická dermatitida: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Zvýšení hydratace kůže po aplikaci alklometazonu dipropionátu

Specializace: dermatologie dětská dermatologie
Téma: Atopická dermatitida

Vydáno: 16.8.2015

Zvýšení hydratace kůže po aplikaci alklometazonu dipropionátu

Suchá a zranitelná kůže je projevem některých kožních chorob, například atopické dermatitidy nebo psoriázy. Afloderm, jenž obsahuje účinnou látku alklometazon dipropionát, se zdá být vhodným řešením problematiky suché kůže. Podle výsledků studie totiž nejen že vykazuje protizánětlivé účinky, ale také signifikantně zvyšuje hydrataci kůže.

Úvod

Jedinečná struktura kožního krytu představuje bariéru proti nadměrným ztrátám vody. Snížení této bariérové funkce však vede k patologické suchosti kůže. Suchá kůže přitom nepředstavuje jenom subjektivní nepříjemný vjem v podobě svědění, ale také je více zranitelná a hůře se hojí. Zánětlivá povaha chronických kožních onemocnění často vyžaduje nasazení lokálních kortikosteroidů, mezi něž se řadí i Afloderm. Jedná se o syntetický nefluorizovaný dermosteroid s nízkou až středně silnou účinností. Obsahová látka alklometazon dipropionát v masti nebo krému (0,05 %) je vhodná pro terapii atopické dermatitidy a psoriázy. Výzkum provedený v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem potvrzuje hypotézu, že aplikace lokálních kortikosteroidů může mít kromě předpokládaných protizánětlivých účinků také vliv na hydrataci kůže.

Metody studie

U 22 zdravých osob, z nichž bylo 5 mužů a 17 žen, bylo provedeno měření hydratace kůže po aplikaci krému Afloderm. Krém byl nanášen na volární plochu pravého předloktí v rozsahu 2 × 2 cm, a to dvakrát denně, ráno a večer. Hydratace byla měřena vždy ráno před aplikací krému pomocí korneometrické metody. Korneometrické měření bylo provedeno standardním způsobem Corneometrem CM 820. Hodnoty vlhkosti kůže byly zapisovány v korneometrických jednotkách (c. j.). Lékaři hodnotili stav pokožky podle následujících kritérií. Při 0–70 c. j. se jednalo o pokožku velmi suchou, při 70–85 c. j. byla hodnocena s tendencí k vysušování, přes 85 c. j. se jednalo o pokožku vlhkou. Měření bylo prováděno v týdenních intervalech celkem čtyřikrát. Lékaři přitom nesledovali pouze vliv účinné látky na stupeň hydratace kůže, ale také alergogenní potenciál krému.

Výsledky

Po čtyřtýdenní aplikaci Aflodermu došlo k signifikantnímu zvýšení hydratace kůže. Podle korneometrických metod hydratace kůže v prvním týdnu činila 63,9 ± 14,2 c. j., v druhém týdnu 76,4 ± 9,8 c. j., ve třetím týdnu 78,5 ± 7,8 c. j. a v posledním, čtvrtém týdnu 80,6 ± 9,8 c. j. Krém Afloderm tak zvýšil hydrataci kůže u 22 zdravých dospělých osob po čtyřtýdenní aplikaci o celých 21 %. U žádného účastníka výzkumu navíc nedošlo k rozvoji alergických kožních projevů.

(holi)

Zdroj: Duchcová H. Zvýšení hydratace kůže po aplikaci Afloderm krému (0,05%). MEDICÍNA 9 / roč. IX / strany 21–22

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3/5, hodnoceno 12x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Nanočástice/lipozomy jako vhodné transportní prostředí pro kortikoidy u kožních onemocnění

Atopická dermatitida (AD) je chronické relapsující kožní onemocnění, které je charakterizováno závažnými ekzematickými lézemi na kůži. Dlouhodobá léčba kortikoidy může vést ke kožní atrofii, hypopigmentaci a zvýšené transepidermální ztrátě vody. Bylo by proto vhodné najít nové způsoby léčby, které by tyto negativní vlivy medikace na kůži minimalizovaly.

Alklometason-dipropionát – charakteristika glukokortikoidu nové generace

Základní skupinou topických léčiv při zánětlivých onemocněních kůže jsou lokální kortikosteroidy. Je důležité najít v této skupině vhodnou léčivou látku, která spojuje rychlý a efektivní nástup účinku s minimem nežádoucích reakcí. Jedním z takových léčivých látek je i alklometason-dipropionát.

Kombinace betamethason-dipropionátu a kyseliny salicylové v dermatologii

Kombinace betamethason-dipropionátu a kyseliny salicylové patří k velmi častým a oblíbeným kombinacím v lokální terapii různých kožních onemocnění.



Všechny novinky