Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Atopická dermatitida: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Zvýšení hydratace kůže po aplikaci alklometazonu dipropionátu

Specializace: pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Atopická dermatitida

Vydáno: 16.8.2015

Zvýšení hydratace kůže po aplikaci alklometazonu dipropionátu

Suchá a zranitelná kůže je projevem některých kožních chorob, například atopické dermatitidy nebo psoriázy. Afloderm, jenž obsahuje účinnou látku alklometazon dipropionát, se zdá být vhodným řešením problematiky suché kůže. Podle výsledků studie totiž nejen že vykazuje protizánětlivé účinky, ale také signifikantně zvyšuje hydrataci kůže.

Úvod

Jedinečná struktura kožního krytu představuje bariéru proti nadměrným ztrátám vody. Snížení této bariérové funkce však vede k patologické suchosti kůže. Suchá kůže přitom nepředstavuje jenom subjektivní nepříjemný vjem v podobě svědění, ale také je více zranitelná a hůře se hojí. Zánětlivá povaha chronických kožních onemocnění často vyžaduje nasazení lokálních kortikosteroidů, mezi něž se řadí i Afloderm. Jedná se o syntetický nefluorizovaný dermosteroid s nízkou až středně silnou účinností. Obsahová látka alklometazon dipropionát v masti nebo krému (0,05 %) je vhodná pro terapii atopické dermatitidy a psoriázy. Výzkum provedený v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem potvrzuje hypotézu, že aplikace lokálních kortikosteroidů může mít kromě předpokládaných protizánětlivých účinků také vliv na hydrataci kůže.

Metody studie

U 22 zdravých osob, z nichž bylo 5 mužů a 17 žen, bylo provedeno měření hydratace kůže po aplikaci krému Afloderm. Krém byl nanášen na volární plochu pravého předloktí v rozsahu 2 × 2 cm, a to dvakrát denně, ráno a večer. Hydratace byla měřena vždy ráno před aplikací krému pomocí korneometrické metody. Korneometrické měření bylo provedeno standardním způsobem Corneometrem CM 820. Hodnoty vlhkosti kůže byly zapisovány v korneometrických jednotkách (c. j.). Lékaři hodnotili stav pokožky podle následujících kritérií. Při 0–70 c. j. se jednalo o pokožku velmi suchou, při 70–85 c. j. byla hodnocena s tendencí k vysušování, přes 85 c. j. se jednalo o pokožku vlhkou. Měření bylo prováděno v týdenních intervalech celkem čtyřikrát. Lékaři přitom nesledovali pouze vliv účinné látky na stupeň hydratace kůže, ale také alergogenní potenciál krému.

Výsledky

Po čtyřtýdenní aplikaci Aflodermu došlo k signifikantnímu zvýšení hydratace kůže. Podle korneometrických metod hydratace kůže v prvním týdnu činila 63,9 ± 14,2 c. j., v druhém týdnu 76,4 ± 9,8 c. j., ve třetím týdnu 78,5 ± 7,8 c. j. a v posledním, čtvrtém týdnu 80,6 ± 9,8 c. j. Krém Afloderm tak zvýšil hydrataci kůže u 22 zdravých dospělých osob po čtyřtýdenní aplikaci o celých 21 %. U žádného účastníka výzkumu navíc nedošlo k rozvoji alergických kožních projevů.

(holi)

Zdroj: Duchcová H. Zvýšení hydratace kůže po aplikaci Afloderm krému (0,05%). MEDICÍNA 9 / roč. IX / strany 21–22

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3/5, hodnoceno 12x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

S atopickou dermatitidou souvisejí mutace genů kódujících strukturu epidermis i imunitní systém

Atopická dermatitida je komplexní genetické onemocnění, které je výsledkem interakce mezi různými geny a mezi geny a okolním prostředím. Souvislost s atopickou dermatitidou byla zjištěna u dvou skupin genů: u genů kódujících epidermální strukturální proteiny a u genů pro základní složky imunitního systému.

Léčbu atopické dermatitidy je třeba zaměřit na dysfunkci epidermální bariéry a chronický zánět

Současné poznatky o genetických a imunologických mechanismech, které spouštějí zánět u atopické dermatitidy, vyzdvihují zásadní úlohu funkce epidermální bariéry a imunitního systému. Porucha obou těchto funkcí přispívá k senzitizaci zprostředkované IgE a měla by být cílem léčby.

Poškození epidermální bariéry hraje významnou roli v patogenezi atopické dermatitidy

Dlouhodobé užívání topických kortikosteroidů v léčbě atopické dermatitidy může vést k poškození epidermální bariéry, a umožnit tak penetraci dráždivých látek a alergenů. Epitel slouží jako první obranná linie mezi lidským tělem a okolním prostředím.Všechny novinky