Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Atopická dermatitida: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Zvýšená hladina eozinofilů v časném dětství predikuje u dětí s rizikem atopie onemocnění atopickou dermatitidou

Specializace: pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Atopická dermatitida

Vydáno: 9.9.2016

Zvýšená hladina eozinofilů v časném dětství predikuje u dětí s rizikem atopie onemocnění atopickou dermatitidou

Atopická dermatitida je multifaktoriální neinfekční zánětlivé onemocnění kůže, které se typicky vyznačuje chronickými recidivami. Jedná se převážně o nemoc dětského věku, postihuje však i dospělé pacienty. Studie provedená týmem německých a kanadských vědců potvrdila prediktivní hodnotu zvýšené hladiny eozinofilů pro pozdější rozvoj atopické dermatitidy.

Úvod 

Atopická dermatitida je chronické multifaktoriální kožní onemocnění. Jeho rozvoj je podmíněn složitou interakcí několika faktorů, mezi něž se řadí genetická predispozice, vlivy vnějšího prostředí, neuroimunologická nerovnováha a porušená epidermální bariéra. Atopická dermatitida se většinou projevuje již v dětství, u některých pacientů se však rozvine až v dospělosti (late onset). Pokud je spouštěčem onemocnění alergen, v 98 % případů se jedná o mléko, vejce, arašídy, pšeničnou mouku, sóju, stromové ořechy, ryby a měkkýše. Markery, které by predikovaly rozvoj onemocnění, jsou sice velmi žádoucí, ale v současnosti jsou stále předmětem debaty.

Metodika studie

V souvislosti s alergickým podkladem onemocnění se vědci rozhodli zkoumat roli eozinofilů ve věku 4 týdny a 7 měsíců života a jejich asociaci s rozvojem atopické dermatitidy u kohorty dětí s rizikem atopie. Vzorky krve pro zkoumání hladiny eozinofilů byly odebrány 559 novorozencům ve věku 4 týdnů a 467 kojencům ve věku 7 měsíců. Do studie byly zahrnuty děti s alespoň jedním rodičem trpícím atopií. Zvýšená hladina eozinofilů byla definována jako ≥ 5 % z celkového počtu leukocytů.

Výsledky

Zvýšená hladina eozinofilů pozorovaná u dětí starých 4 týdny byla významně spojena s rizikem přítomnosti atopické dermatitidy v celé kohortě dětí ve věku 7 měsíců (p = 0,007), 1 roku (p = 0,004), 2 let (p = 0,007) a 3 let života (p = 0,006). Naopak podíl eozinofilů ≥ 5 % z celkového počtu leukocytů ve věku 7 měsíců nebyl prokazatelně spojen s rizikem vzniku atopické dermatitidy.

Závěr

Zvýšená hladina eozinofilů ve věku 4 týdnů má prediktivní hodnotu pro rozvoj atopické dermatitidy v kojeneckém věku a raném dětství u dětí s vysokým rizikem atopie. Stanovení hladiny eozinofilů u rizikových dětí by mohlo být užitečné pro poskytování rad rodičům, ale také pro výběr vhodných jedinců k intervenčním studiím zaměřeným na prevenci alergií.

(holi)

Zdroj: Rossberg S., Gerhold K., Geske T. et al. Elevated blood eosinophils in early infancy are predictive for atopic dermatitis in children with risk for atopy. Pediatr Allergy Immunol 2016 Jun 13; doi: 10.1111/pai.12607 [Epub ahead of print].

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Alergenová imunoterapie u atopické dermatitidy

Alergenová imunoterapie v léčbě atopické dermatitidy je předmětem živé diskuse − podle některých odborníků je alergická složka zásadní, jiní zdůrazňují dysfunkci kožní bariéry a alergie je podle nich méně podstatná.

Léčba atopické dermatitidy u dospělých – obecný přehled

Atopická dermatitida představuje chronické relabující kožní zánětlivé onemocnění. U postiženého jedince se spojují genetické vlohy pro dysfunkci kožní bariéry a neuroimunologickou dysbalanci s působením zevních faktorů. Terapie se řídí závažností dermatitidy a přítomnými projevy a je stupňovitá – od lokálních preparátů přes fototerapii až k systémové léčbě.

Léčba mírně a středně závažné atopické dermatitidy

Atopická dermatitida (AD) je časté chronické, svědící a zánětlivé multifaktoriální onemocnění, které se může projevit v každém věku. Klinické projevy se mění s věkem pacienta. Rozlišují se fáze kojenecká, dětská, dospívajících a dospělých.Všechny novinky