Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Atopická dermatitida: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Zvýšená hladina eozinofilů v časném dětství predikuje u dětí s rizikem atopie onemocnění atopickou dermatitidou

Specializace: dermatologie dětská dermatologie
Téma: Atopická dermatitida

Vydáno: 9.9.2016

Zvýšená hladina eozinofilů v časném dětství predikuje u dětí s rizikem atopie onemocnění atopickou dermatitidou

Atopická dermatitida je multifaktoriální neinfekční zánětlivé onemocnění kůže, které se typicky vyznačuje chronickými recidivami. Jedná se převážně o nemoc dětského věku, postihuje však i dospělé pacienty. Studie provedená týmem německých a kanadských vědců potvrdila prediktivní hodnotu zvýšené hladiny eozinofilů pro pozdější rozvoj atopické dermatitidy.

Úvod 

Atopická dermatitida je chronické multifaktoriální kožní onemocnění. Jeho rozvoj je podmíněn složitou interakcí několika faktorů, mezi něž se řadí genetická predispozice, vlivy vnějšího prostředí, neuroimunologická nerovnováha a porušená epidermální bariéra. Atopická dermatitida se většinou projevuje již v dětství, u některých pacientů se však rozvine až v dospělosti (late onset). Pokud je spouštěčem onemocnění alergen, v 98 % případů se jedná o mléko, vejce, arašídy, pšeničnou mouku, sóju, stromové ořechy, ryby a měkkýše. Markery, které by predikovaly rozvoj onemocnění, jsou sice velmi žádoucí, ale v současnosti jsou stále předmětem debaty.

Metodika studie

V souvislosti s alergickým podkladem onemocnění se vědci rozhodli zkoumat roli eozinofilů ve věku 4 týdny a 7 měsíců života a jejich asociaci s rozvojem atopické dermatitidy u kohorty dětí s rizikem atopie. Vzorky krve pro zkoumání hladiny eozinofilů byly odebrány 559 novorozencům ve věku 4 týdnů a 467 kojencům ve věku 7 měsíců. Do studie byly zahrnuty děti s alespoň jedním rodičem trpícím atopií. Zvýšená hladina eozinofilů byla definována jako ≥ 5 % z celkového počtu leukocytů.

Výsledky

Zvýšená hladina eozinofilů pozorovaná u dětí starých 4 týdny byla významně spojena s rizikem přítomnosti atopické dermatitidy v celé kohortě dětí ve věku 7 měsíců (p = 0,007), 1 roku (p = 0,004), 2 let (p = 0,007) a 3 let života (p = 0,006). Naopak podíl eozinofilů ≥ 5 % z celkového počtu leukocytů ve věku 7 měsíců nebyl prokazatelně spojen s rizikem vzniku atopické dermatitidy.

Závěr

Zvýšená hladina eozinofilů ve věku 4 týdnů má prediktivní hodnotu pro rozvoj atopické dermatitidy v kojeneckém věku a raném dětství u dětí s vysokým rizikem atopie. Stanovení hladiny eozinofilů u rizikových dětí by mohlo být užitečné pro poskytování rad rodičům, ale také pro výběr vhodných jedinců k intervenčním studiím zaměřeným na prevenci alergií.

(holi)

Zdroj: Rossberg S., Gerhold K., Geske T. et al. Elevated blood eosinophils in early infancy are predictive for atopic dermatitis in children with risk for atopy. Pediatr Allergy Immunol 2016 Jun 13; doi: 10.1111/pai.12607 [Epub ahead of print].

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Prehydratace v léčbě obtížně zvladatelné atopické dermatitidy

Edukace pacientů a jejich rodin ohledně správné péče o pokožku je klíčovou složkou léčby atopické dermatitidy (AD). Publikované guidelines doporučují použití jemných čisticích přípravků a častou aplikaci emoliencií; k frekvenci koupání se však nevyjadřují.

Raynaudův fenomén bradavky při kojení

Jedním z hlavních důvodů časného ukončení kojení je bolest bradavky. Matky jsou z prožitku bolesti frustrované a odstavení dítěte je přirozeným výsledkem situace. Její příčinou může být i Raynaudův fenomén bradavky, na který je dobré myslet zejména v rizikových skupinách.

Správně indikované a používané kortikoidy nejsou důvodem k fobii, a to ani u dětí

Atopická dermatitida (AD) je chronické onemocnění charakteristické střídáním exacerbací a period mírnějšího klinického průběhu. Terapeutickým cílem je kompletní vyhojení v období mezi jednotlivými exacerbacemi.Všechny novinky