Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Atopická dermatitida: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Vývoj masti s betamethason-dipropionátem v nanočásticích

Specializace: dermatologie dětská dermatologie
Téma: Atopická dermatitida

Vydáno: 28.11.2016

Vývoj masti s betamethason-dipropionátem v nanočásticích

Preklinické studie s inovativním topickým podáním betamethason-dipropionátu (BD) v nanočásticích lipidového nosiče přinesly slibné výsledky. Ukázaly, že BD, který se používá v léčbě atopické dermatitidy a ložiskové psoriázy, vykazuje při tomto způsobu podání vyšší retenci v kůži, což je žádoucí z hlediska prevence systémové expozice.

Přesné zacílení léčiva

V terapii akutní exacerbace atopické dermatitidy se běžně používají glukokortikoidy, jako BD, jejichž aplikace může být spojena s nežádoucími vedlejšími účinky. V klinické praxi se doporučuje krátkodobá léčba a snížená dávka. Z tohoto důvodu je třeba podpořit retenci léčiva v kůži a omezit jeho průnik do systémové cirkulace. V poslední době se pro lepší topické podání léčiva do kůže začíná využívat nanočástic. Nová generace lipidových nanočástic je tvořená tuhými i tekutými tuky, které zlepšují penetraci do kůže. 

Studie s lipidovou nanočásticí

Preklinické studie zkoumaly lipidovou nanočástici (NLC) jako potenciální systém podávání BD. Lipidové nanočástice naplněné BD (BD-NLC) byly připraveny emulgační metodou. Dále byly částice BD-NLC vpraveny do v/o masti (s obsahem stearylalkoholu, tekutého parafínu, bílé vazelíny a Span 80) nebo do emulgelu Carbopol. 

Výsledky

Výsledky studií in vitro ukázaly homogenní velikost částic 169,1 nm, sférický tvar částic, negativní náboj povrchu −23,4 mV (zeta-potenciál) a vysokou enkapsulaci (85 %). Obecně platí, že menší částice (< 200 nm) vykazují vyšší schopnost retence v kůži. Zeta-potenciál odpovídá stabilitě koloidního systému BD-NLC. V in vitro experimentu penetrace do kůže vykazovala v/o mast s BD-NLC vyšší retenci v kůži (35,43 mg/g) a nižší pronikání do cirkulace (0,87 g/ml) než mast obsahující Carbopol. Rovněž uvolňování léčiva z nanočástic bylo lepší u v/o masti s BD-NLC. Experimenty in vivo u myší ukázaly účinnost a bezpečnost topicky podané v/o masti s BD-NLC. Testy tkáňové distribuce naznačily největší zastoupení v kůži, následně ve svalech a poté v krvi.

Závěr

Větší využití BD-NLC v klinické praxi by mohlo pomoci zlepšit terapii atopické dermatitidy díky zvýšené retenci BD v kůži a omezení nežádoucích účinků vyvolaných absorpcí glukokortikoidů do systémové cirkulace nebo podráždění pokožky.

(ave)

Zdroj: Kong X. et al. Development of a topical ointment of betamethasone dipropionate loaded nanostructured lipid carrier. Asian J Pharm Sci 2016; 11 (2): 248–254, doi: 10.1016/j.ajps.2015.07.005.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,7/5, hodnoceno 12x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Betamethason-dipropionát ve spreji − nový způsob topické léčby psoriázy

Topické kortikoidy jsou jedním z hlavních pilířů léčby psoriázy a používají se již od 30. let 20. století. I u takto dlouho zavedené terapie se však mohou objevit novinky. Příkladem může být vývoj inovativních lékových forem a jejich základů (vehikul).

Léčebné postupy u seboroické dermatitidy

Seboroická dermatitida je kožní onemocnění, které postihuje pokožku hlavy, obličej i trup. Má sklon k recidivám, proto je její léčba dlouhodobá. V terapii se často užívají lokálně podávané kortikoidy v kombinaci s léčivými šampóny.

Transplantace lidské kožní mikrobioty v léčbě atopické dermatitidy

Experimentální práce naznačují, že by mikroflóru z lidské kůže zdravých jedinců obsahující gramnegativní bakterie bylo možné použít v léčbě atopické dermatitidy.Všechny novinky