Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Atopická dermatitida: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Teorie a praxe terapie topickými steroidy

Specializace: pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Atopická dermatitida

Vydáno: 31.5.2016

Teorie a praxe terapie topickými steroidy

Glukokortikosteroidy jsou známým a standardním lékem atopické dermatitidy. Protože je jejich topická aplikace zpravidla v rukou pacienta, je důležité, aby byl obeznámen se správným dávkováním a jejich účinkem. Bohužel tomu tak vždy není.

Hydrokortison se roku 1952 představil jako první glukokortikosteroid (GCS) v dermatologické léčbě. Díky své lipofilitě prostupuje buněčnou membránou do nitra buňky, kde se váže na receptor a působí na transkripci mRNA. Výsledkem je snížená exprese genů adhezivních molekul, prozánětlivých cytokinů a naopak stimulace tvorby protizánětlivých lipokortinů.

Tři principy bezpečné terapie

K léčbě kožních onemocnění, jako je atopická dermatitida (AD), je vhodné topické podání GCS. Jejich absorpce závisí na lékové formě, poškození epidermis a také na aplikační oblasti. Nejhlouběji pronikají masti, pak krémy, gely a aerosoly.

Topické užití kortikosteroidů nese i riziko vedlejších účinků, jako je atrofie kůže, poškození cévek, steroidní akné, kontaktní hypersenzitivita a někdy až systémový projev. Bezpečná terapie spočívá ve třech principech: vhodné potenci léku, dávce a způsobu podání.

(Ne)znalost správného užití topických kortikosteroidů u pacientů s AD

Prezentovaná polská studie se zaměřila na znalost správného užití topické kortikosteroidní terapie u nemocných s AD. Zdrojem byla dokumentace 141 pacientů (56 žen, 85 mužů) ve věku 18–70 let (průměr 29,7). Ukázalo se, že 46 % pacientů pravidelně navštěvuje svého ošetřujícího lékaře, zatímco zbytek chodí na kontroly nepravidelně k různým lékařům. Během exacerbací kožní léze pokrývaly 10–50 % povrchu těla a u 69 % pacientů pokaždé krk a obličej.

91 % pacientů potvrdilo, že byli obeznámeni s principy topické léčby. O účinnosti velmi potentních GCS (např. betamethason-dipropionát) však mělo povědomí jen 33 %. Tyto přípravky se podávají zejména při dlouhodobé léčbě, při které ale žádný z pacientů neužíval intermitentní terapii. Dále si 92 % osob upravilo doporučení lékaře: změnili místo aplikace, léčbu prodloužili, zkrátili, nebo dokonce upustili od používání předepsaného léku.

Žádný z pacientů navíc neznal přijatelnou měsíční dávku ani dávkovací postup finger tip unit (FTU). Tato metoda, známá od roku 1991, si stále hledá cestu k pacientům, ale i lékařům. Spočívá v dávkování, kdy 1 FTU odpovídá porci 5 mm masti (500 mg) na konečku prstu, které pokryje lézi o velikosti dvou dlaní.

Závěr

Pro úspěch terapie je podstatné navštěvovat pravidelně téhož specialistu. Relativně málo ze zkoumaných pacientů ovšem takový pravidelný dohled skutečně mělo, přestože všichni trpěli vážnou formou AD. V rozporu s doporučeními byla i dlouhodobá léčba velmi účinnými GCS bez intermise, protože silně poškozuje epidermální bariéru. Navíc častější užití během dne blokuje cytoplazmatické receptory, a paradoxně tak snižuje citlivost k léku. Vhodné je léčbu kombinovat s podpůrnými koupelemi a emoliencii, jež snižují riziko systémové absorpce.

(mtn)

Zdroj: Jeziorkowska R., Sysa-Jędrzejowska A., Samochocki Z. Topical steroid therapy in atopic dermatitis in theory and practice. Postȩpy Dermatol Alergol 2015; 32 (3): 162–166; doi: 10.5114/pdia.2014.40962.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Antihistaminika v léčbě atopické dermatitidy

U dětí s atopickou dermatitidou (AD) lze volit z řady léčebných postupů. Následující text se věnuje působení antihistaminik na pruritus u AD. Antihistaminika blokují aktivitu histaminu na příslušných receptorech v kůži (zejména H1), čímž se zmírňuje svědění a zarudnutí a potlačí se rozvoj kopřivky.

Atopická dermatitida – průřezová deskriptivní studie 100 případů onemocnění

Atopická dermatitida je onemocnění, jehož etiopatogeneze je stále velmi nejasná. Dosud je známo, že jde o nemoc vázanou na věk pacienta, existuje však i řada dalších faktorů, které mohou mít na výskyt onemocnění vliv, například genetická výbava matky a souhrn vnějších faktorů působících na matku v průběhu těhotenství. Kromě toho mají svůj význam i poruchy imunity a užívání doplňků stravy.

Účinnost inovativní aerosolové pěny kombinující kalcipotriol a betametazon-dipropionát u pacientů s psoriázou

Ve srovnání se základní terapií psoriázy prokázalo vyšší účinnost a méně vedlejších účinků spojení kalcipotriolu a betametazon-dipropionátu. Jeho použití ve formě masti či gelu je vhodné pro pacienty s mírnou až středně těžkou formou nemoci. Inovativní lékovou formou je pak aerosolová pěna kombinující právě tato dvě léčiva.Všechny novinky