Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Atopická dermatitida: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Teoretické a praktické aspekty lokální terapie atopické dermatitidy

Specializace: pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Atopická dermatitida

Vydáno: 30.11.2015

Teoretické a praktické aspekty lokální terapie atopické dermatitidy

Atopická dermatitida je multifaktoriální neinfekční zánětlivé onemocnění kůže, které se typicky vyznačuje chronickými recidivami. Jedná se převážně o onemocnění dětského věku, postihuje však i dospělé pacienty. Základem terapie je lokální aplikace dermatologik, jež nalézají své uplatnění v akutní i chronické fázi nemoci.

Úvod

Žádný z aktuálně dostupných léků nedokáže odstranit vrozenou predispozici k zánětlivému poškození kůže, která tak přetrvává po celý život. Při dobré informovanosti a současně také compliance rodičů i samotného dítěte však lze velmi účinně potlačit příznaky onemocnění. Dodržování preventivních a léčebných opatření vyžaduje trpělivost celé rodiny, vypozorování a eliminaci zhoršujících faktorů a zavedení vhodné životosprávy dítěte. Při správné péči o kůži se pak symptomy onemocnění zmírňují, a u většiny dětí dokonce vyhasínají.

Současným trendem terapie atopické dermatitidy i jiných chorob je přitom takzvaný self-management, tedy zvládání choroby a jejího průběhu samotným pacientem. K tomu je zapotřebí nejen důsledná edukace samotného pacienta a rodiny, ale také důkladná spolupráce mezi lékařem, pacientem a rodinou. Studie prokázaly, že si průměrný rodič zapamatuje pouze 5–10 % informací sdělených lékařem. Dobrými pomocníky se tak mohou stát informační letáky či brožury s vysvětlením základních pojmů i nejčastějších otázek pacientů.

Lokální terapie

Lokální dermatologika tvoří základní pilíř terapie atopické dermatitidy. Jedná se především o emoliencia, kortikosteroidy, imunomodulancia, barevné a bílé pasty. Pravidelné promazávání kůže emoliencii přispívá k rehydrataci kůže a obnovení kožní bariéry. Ochrana kůže před nadměrným vysycháním často přispívá ke zmenšení plochy ekzémů a svědění. Emoliencia se přitom vtírají nejen do ložisek postižených zánětem, ale i do oblastí suché kůže. Krém se aplikuje v takovém množství, aby se v krátké době dobře vstřebal. Nadměrná množství krému jsou nevhodná. Hlavním preventivním opatřením je aplikace emoliencií i v klidových fázích nemoci. Mezi emoliencia patří rovněž koupelnové a sprchové oleje, které se na kůži aplikují nejlépe do 3 minut po osušení. V opačném případě si kůže nezachová hydrataci, dojde k odpaření vody a kontrakci rohové vrstvy, popraskání a dalšímu poškození kožního krytu.

V akutní fázi se v současnosti nejvíce uplatňují lokální kortikosteroidy, a to pro svůj silný protizánětlivý, antiproliferační, imunosupresivní, vazokonstrikční a antipruriginózní účinek. Kortikoidy se užívají krátkou dobu k překonání kritických obtíží. Na dnešním trhu jsou k dispozici moderní léky s výborným bezpečnostním profilem. Při správném užívání se tak rodiče nemusejí obávat nežádoucích účinků terapie. Lokální kortikosteroidy se většinou rozdělují na slabé, středně silné, silné a velmi silné. Jejich výběr se řídí především tíží zdravotního stavu, ale i věkem nemocného.

Mezi kortikoidy se slabým účinkem se řadí například alklomethason-dipropionát, který lze nasadit u dětí již od 3 měsíců věku. Maximální doba aplikace přitom činí 2–3 týdny. Lokálními kortikosteroidy se ošetřují především místa s vysokou aktivitou zánětu, obyčejně večer po koupeli či sprše před ošetřením kůže emoliencii. Účinnou alternativou jsou pak lokální imunomodulátory (inhibitory kalcineurinu).

Obklady jsou vhodné při zhoršení zánětu s mokváním. Nejčastěji je užíván Jarischův roztok, který vykazuje protizánětlivé, zklidňující a vysušující účinky. Při rozvoji impetiginizovaných ložisek lze použít slabý roztok hypermanganu, barvy „růžového pijáku“. V případě velmi silného mokvání nalézají své uplatnění obklady ze silného černého čaje. Barevné a bílé pasty se používají k dohojení lokálního poškození nebo k prostřídání se silnějšími léky. Nejčastěji se používají zinkové, taninové, endiaronové, dehtové či ichtyolové pasty. Musejí však být nanášeny opatrně v malém množství, jelikož vysušují kůži. Pasty se poté odstraňují z kůže olejem, ne vodou. V průběhu užívání past a týden poté dítě nesmí být vystaveno slunečním paprskům.

Závěr

Lokální dermatologika tvoří základní pilíř terapie atopické dermatitidy. Pro úspěšnost léčby je však nutná dokonalá spolupráce mezi lékařem a pacientem, respektive celou rodinou. I přes výrazné účinky lokálních kortikosteroidů však musí být při závažných stavech nasazena systémová terapie v podobě systémových kortikosteroidů nebo imunosupresiv.

(holi)

Zdroj: Nevoralová Z. Atopický ekzém – teorie i praktické rady. Pediatrie pro praxi 2015; 16 (2): 89–96.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,1/5, hodnoceno 8x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Účinnost inovativní aerosolové pěny kombinující kalcipotriol a betametazon-dipropionát u pacientů s psoriázou

Ve srovnání se základní terapií psoriázy prokázalo vyšší účinnost a méně vedlejších účinků spojení kalcipotriolu a betametazon-dipropionátu. Jeho použití ve formě masti či gelu je vhodné pro pacienty s mírnou až středně těžkou formou nemoci. Inovativní lékovou formou je pak aerosolová pěna kombinující právě tato dvě léčiva.

Atopie a astma u migrantů

Environmentální faktory v rozvinutých zemích mají významný vliv na rozvoj atopie a astmatu u imigrantů. Helmintózy jsou zřejmě asociovány s nižší prevalencí klinicky významných atopií.

Zevní dermatologická terapie v každodenní péči o suchou kůži

Xerosis cutis neboli suchá kůže představuje jednu z nejčastějších příčin návštěv dermatologické ambulance. Poškození kožního krytu není pouze kosmetickou obtíží, ale také významným zdravotním problémem, který výrazně narušuje kvalitu života nemocných jedinců. V péči o suchou kůži se uplatňují režimová opatření a dermatologická externa.Všechny novinky