Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Atopická dermatitida: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Správně indikované a používané kortikoidy nejsou důvodem k fobii, a to ani u dětí

Specializace: pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Atopická dermatitida

Vydáno: 28.7.2016

Správně indikované a používané kortikoidy nejsou důvodem k fobii, a to ani u dětí

Atopická dermatitida (AD) je chronické onemocnění charakteristické střídáním exacerbací a period mírnějšího klinického průběhu. Terapeutickým cílem je kompletní vyhojení v období mezi jednotlivými exacerbacemi.

K prevenci a zmírnění exacerbací je třeba:

  • vyhýbat se environmentálním faktorům, které AD zhoršují, jako je chlór, písek a tráva;
  • nosit volné bavlněné oblečení, předcházet přehřátí;
  • mýt se přípravky bez obsahu mýdla;
  • sprchovat se jen krátce (doporučovány jsou 2–3 minuty);
  • vyhýbat se horkým koupelím a sprchám.

Pravidelné používání emoliencií prokazatelně snižuje spotřebu kortikoidů a je základem efektivní terapie AD. Emoliencia hydratují epidermis, dodávají jí okluzivní vrstvu a redukují evaporaci.

Nejčastější skupinou farmak užívaných k léčbě vzplanutí AD jsou kortikoidy. Zde je pro připomenutí tabulka síly účinku jednotlivých generik:

Slabé (třída I)
Hydrokortison 0,5–1%
Hydrokortison-acetát 0,5–1%
Desonid 0,05%

Středně silné (třída II)
Betamethason-valerát 0,02–0,05%
Triamcinolon-acetonid 0,02%
Klobetason-butyrát 0,05%
Methylprednisolon-aceponát 0,1%

Silné (třída III)
Bethamethason-dipropionát 0,05%
Betamethason-valerát 0,1%
Triamcinolon-acetonid 0,1%
Mometason-furoát 0,1%

Velmi silné (třída IV)
Betamethason-dipropionát (mast) 0,05%
Halcinonid 0,1%

Při volbě konkrétního přípravku je třeba vzít v potaz nejen generikum, ale i správné vehikulum v závislosti na věku pacienta, závažnosti AD a charakteru postižených míst. Silné kortikoidy by se neměly aplikovat na místa, jako je obličej, krk, axily a třísla. Rovněž jsou nevhodné pro děti do 1 roku věku. Pokud je léčba ukončena dříve, než dojde ke zhojení, může dojít k náhlému silnému vzplanutí. Kortikoidy by měly být používány až do doby, kdy je kůže hladká, vypadá normálně a příznaky zánětu či svědění zmizí.

Riziko nežádoucích účinků u dětí léčených topickými kortikoidy je minimální. Pokud k nim přesto dojde, podle literatury se obvykle jedná o strie, teleangiektázie a ztenčení kůže. Observační studie australských autorů však u léčených dětí v porovnání se stejně starou kontrolní skupinou žádné ztenčení kůže nezaznamenala. 93 % účastníků používalo silné kortikoidy, střední doba léčby byla 10 měsíců a jediným zaznamenaným nežádoucím účinkem byly nečetné teleangiektázie.

Kortikoidy je možné aplikovat i ve formě okluzí, ačkoliv jejich skutečný význam nebyl nikdy jednoznačně prokázán. Po aplikaci kortikoidů se tedy léčená oblast překrývá suchým či mokrým obvazem. V nemocničním prostředí to může být častěji (např. 3× denně), v domácím prostředí redukujeme z provozních důvodů frekvenci na 1× denně.

V případě impetiginizace ložisek jsou indikovaná systémová antibiotika, jejich preventivní systémové nebo topické používání však nemá význam. Ze stěrů je obvykle izolován S. aureus, jehož kvantita koreluje s klinickou závažností zánětu.

(pez)

Zdroj: Strathie Page S., Weston S., Loh R. Atopic dermatitis in children. Aust Fam Physician 2016 May; 45 (5): 293–296.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,3/5, hodnoceno 10x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Alergenová imunoterapie u atopické dermatitidy

Alergenová imunoterapie v léčbě atopické dermatitidy je předmětem živé diskuse − podle některých odborníků je alergická složka zásadní, jiní zdůrazňují dysfunkci kožní bariéry a alergie je podle nich méně podstatná.

Léčba atopické dermatitidy u dospělých – obecný přehled

Atopická dermatitida představuje chronické relabující kožní zánětlivé onemocnění. U postiženého jedince se spojují genetické vlohy pro dysfunkci kožní bariéry a neuroimunologickou dysbalanci s působením zevních faktorů. Terapie se řídí závažností dermatitidy a přítomnými projevy a je stupňovitá – od lokálních preparátů přes fototerapii až k systémové léčbě.

Léčba mírně a středně závažné atopické dermatitidy

Atopická dermatitida (AD) je časté chronické, svědící a zánětlivé multifaktoriální onemocnění, které se může projevit v každém věku. Klinické projevy se mění s věkem pacienta. Rozlišují se fáze kojenecká, dětská, dospívajících a dospělých.Všechny novinky