Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Atopická dermatitida: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Spojitost atopické dermatitidy s nadváhou a obezitou: systematický přehled a metaanalýza

Specializace: pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Atopická dermatitida

Vydáno: 15.9.2015

Spojitost atopické dermatitidy s nadváhou a obezitou: systematický přehled a metaanalýza

Dosavadní studie se často neshodovaly v tom, zda je atopická dermatitida spojená s nadváhou a obezitou, či nikoliv. Proto byly provedeny systematický přehled a metaanalýza dosud vydaných studií, které měly za cíl tento vztah blíže definovat.

Z mezinárodních databází PubMed, Cochrane Library a Embase byly získány observační studie, které vztah mezi atopickou dermatitidou a obezitou již zkoumaly. Kvalita studií byla stanovena pomocí tzv. Newcastle–Ottawa Scale, tedy měřítka užívaného pro stanovení kvality nerandomizovaných studií. Byly porovnávány výsledky podle kvality studie, ale i podle zaměření na dětské nebo dospělé pacienty.

Celkem bylo analyzováno 30 prací. U pacientů s nadváhou, obezitou či na hranici mezi těmito dvěma stavy byl ve výsledku prokázán vyšší počet výskytu atopické dermatitidy než u pacientů s normální váhou. Situace byla stejná jak pro dospělé, tak pro děti. Spojitost byla ale prokázána pouze v Severní Americe a v Asii, v Evropě nebyl rozdíl mezi těmito skupinami signifikantní. Omezením celého projektu byl fakt, že většina studií byla tzv. průřezových, nebylo tedy možné rozlišit, zda obezita předcházela onemocnění, či naopak.

Závěrem této metaanalýzy můžeme říci, že lidé s obezitou a nadváhou žijící v Severní Americe a v Asii mají vyšší pravděpodobnost onemocnění kůže charakteru atopické dermatitidy než ostatní. 

(jez)

Zdroj: Silverberg Z. Association of atopic dermatitis with being overweight and obese: A systematic review and metaanalysis, JAAD 2015: 4 (72): 606–616.e4, DOI: 10.1016/j.jaad.2014.12.013

 

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,2/5, hodnoceno 15x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Doporučené postupy pro prevenci, diagnostiku a léčbu ekzému rukou

Tyto doporučené postupy přináší informace o tom, jak přistupovat k pacientům s kontaktní, iritační či atopickou dermatitidou rukou. Vychází jak z medicíny založené na důkazech (evidence-based medicine), tak z dohody mezi lékaři (consensus-based medicine). Základem pro jejich zpracování byl systematický přehled literatury z databáze Cochrane.

Účinnost a bezpečnost kombinace kalcipotriolu a betametazonu v léčbě psoriázy u dospívajících

Ložisková psoriáza má relativně vysokou prevalenci u dospívajících, což má významný dopad na kvalitu života i sociální interakci nemocných. Nedávno provedený výzkum se zaměřil na užití fixní kombinace kalcipotriolu a betametazonu v terapii psoriázy kštice. Z výsledků vyplývá, že léčba je nejen bezpečná, ale také velmi efektivní.

S atopickou dermatitidou souvisejí mutace genů kódujících strukturu epidermis i imunitní systém

Atopická dermatitida je komplexní genetické onemocnění, které je výsledkem interakce mezi různými geny a mezi geny a okolním prostředím. Souvislost s atopickou dermatitidou byla zjištěna u dvou skupin genů: u genů kódujících epidermální strukturální proteiny a u genů pro základní složky imunitního systému.Všechny novinky