Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Atopická dermatitida: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

S atopickou dermatitidou souvisejí mutace genů kódujících strukturu epidermis i imunitní systém

Specializace: pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Atopická dermatitida

Vydáno: 23.4.2015

S atopickou dermatitidou souvisejí mutace genů kódujících strukturu epidermis i imunitní systém

Atopická dermatitida je komplexní genetické onemocnění, které je výsledkem interakce mezi různými geny a mezi geny a okolním prostředím. Souvislost s atopickou dermatitidou byla zjištěna u dvou skupin genů: u genů kódujících epidermální strukturální proteiny a u genů pro základní složky imunitního systému.

Častý výskyt atopické dermatitidy u monozygotních dvojčat v porovnání s dizygotními a malý vliv přítomnosti atopické dermatitidy u rodiče na výskyt tohoto onemocnění u potomků svědčí pro existenci specifických genů. Mezi možné chromozomální lokusy spojené s atopickou dermatitidou patří 3q21, 1q21, 16q, 17q25, 20p a 3p26. Největší souvislost byla zjištěna u chromozomu 1q21, který kóduje skupinu epiteliálních genů zvanou epidermální diferenciační komplex. U evropských a japonských pacientů s atopickou dermatitidou byla zjištěna mutace ve smyslu ztráty funkce genu pro filagrin (FLG) na chromozomu 1q21.3. Mutace FLG se objevuje zejména v iniciálním stadiu atopické dermatitidy a je spojena se sklonem k tomuto onemocnění. Mutace FLG byly ale zjištěny jen u 30 % pacientů s atopickou dermatitidou.

Další kandidátní geny u atopické dermatitidy se nacházejí převážně na chromozomu 5q31-33 a kódují cytokiny zapojené do syntézy imunoglobulinů (IgE). Tyto cytokiny jsou produkovány dvěma typy T-lymfocytů: pomocné T-lymfocyty 2 (Th2) tvoří interleukin (IL)4, IL5 a IL13, zvyšující tvorbu IgE, zatímco pomocné T-lymfocyty 1 (Th1) vytvářejí hlavně IL12 a interferon-γ, které tvorbu IgE potlačují a stimulují tvorbu IgG. Příčinou nerovnováhy imunitní odpovědi mezi Th1 a Th2 může být polymorfismus genu kódujícího IL18, který vede k přesměrování imunitní odpovědi ve prospěch aktivity Th1, nebo polymorfismus genů kódujících receptory pro imunitní systém. U osob s atopickou dermatitidou vede geneticky podmíněná dominance Th2 k narušení diferenciace B-lymfocytů a preferenční tvorbě IgE nikoliv IgM.

Tyto poznatky svědčí pro zapojení geneticky determinovaných změn epidermální bariéry a imunitní odpovědi v patogeneze atopické dermatitidy.

(zza)

Zdroj: Bieber T. Atopic Dermatitids. N Engl j Med 2008; 358: 1483–1494.

 

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,5/5, hodnoceno 11x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Léčba atopické dermatitidy v dětském věku má 3 pilíře

První pilíř spočívá v poskytnutí adekvátního vysvětlení podstaty choroby a návodu na eliminaci provokujících faktorů. Druhým pilířem je účinná lokální protizánětlivá léčba. Třetí pilíř spočívá v dlouhodobé aplikaci léků kompenzujících nedostatečnou bariérovou funkci epidermis. Léčbu lze podpořit klimatickou přímořskou nebo lázeňskou léčbou.Všechny novinky