Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Atopická dermatitida: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Raynaudův fenomén bradavky při kojení

Specializace: pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Atopická dermatitida

Vydáno: 28.7.2016

Raynaudův fenomén bradavky při kojení

Jedním z hlavních důvodů časného ukončení kojení je bolest bradavky. Matky jsou z prožitku bolesti frustrované a odstavení dítěte je přirozeným výsledkem situace. Její příčinou může být i Raynaudův fenomén bradavky, na který je dobré myslet zejména v rizikových skupinách.

Příčiny bolesti bradavek při kojení

Až 96 % kojících matek prožívá v prvních 6 měsících po porodu bolest bradavek. Její příčinou jsou nejčastěji:

 • spouštěcí reflex,
 • nesprávná technika kojení,
 • blokáda mlékovodů,
 • dermatitida nebo psoriáza,
 • sekundární infekce kvasinkové nebo bakteriální (Staphylococcus aureus),
 • Raynaudův fenomén bradavky (RFB).

Tyto příčiny se pak typicky vyskytují v nejrůznějších kombinacích.

Etiopatogeneze a klinický obraz RFB

Raynaudův fenomén je charakteristický vazospasmem arteriol, který způsobuje intermitentní ischemii a následující reflexní vazodilataci. V typických případech se projeví bifázická nebo trifázická barevná změna postižené lokality. Může být primární nebo mít konkrétní vyvolávající příčinu, například onemocnění pojivových tkání. Zvýšená incidence je zaznamenána u žen s atopickou dermatitidou, psoriázou či jiným chronickým zánětlivým onemocněním kůže.

Nejobvyklejší je na nohou a rukou a postihuje až 22 % žen ve fertilním věku, a to kvůli vyšším hladinám estrogenu. Estrogen zvyšuje expresi α2C-adrenergních receptorů, které zajišťují chladem navozenou vazokonstrikci kožních arteriol. Emoční stres, který je typický pro poporodní období, navíc provokuje zvýšené uvolňování noradrenalinu, jenž tyto receptory aktivuje.

Multifaktoriální terapeutický postup

V roce 2013 byla na toto téma publikována pozoruhodná studie. Jejími účastnicemi bylo 22 kojících žen s potvrzeným RFB, které prožívaly barevné změny bradavky a dvorce a bolest různého charakteru a intenzity – od středně silné po ostrou, vystřelující nebo bodavou. 94 % žen udávalo zároveň citlivost na chlad nebo barevnou změnu nohou nebo rukou.

Vzhledem k tomu, že bolest bradavky bývá zapříčiněna různými kombinacemi příčin, byla v této kohortě zvolena multifaktoriální terapie:

 • slabě až středně účinné topické kortikoidy (mast s desonidem, případně krém s hydrokortison-butyrátem nebo alklomethason-dipropionátem), které byly aplikovány 2× denně po dobu 2 týdnů;
 • emoliencia na bázi petrolata nebo lanolinu;
 • systémový flukonazol, v případě kultivačního potvrzení S. aureus i systémová antibiotika;
 • režimová opatření: teplé oblékání, sprchování teplou vodou před kojením, vysazení vazokonstrikčních léčiv a vyhýbání se kofeinu;
 • nifedipin (blokátor kalciových kanálů).

Všechny pacientky se díky této terapii klinicky zlepšily natolik, že mohly pokračovat v kojení podle libosti.

(pez)

Zdroj: Barrett M. E., Heller M. M., Stone H. F., Murase J. E. Raynaud phenomenon of the nipple in breastfeeding mothers: an underdiagnosed cause of nipple pain. JAMA Dermatol 2013 Mar; 149 (3): 300–306.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,2/5, hodnoceno 6x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Alergenová imunoterapie u atopické dermatitidy

Alergenová imunoterapie v léčbě atopické dermatitidy je předmětem živé diskuse − podle některých odborníků je alergická složka zásadní, jiní zdůrazňují dysfunkci kožní bariéry a alergie je podle nich méně podstatná.

Léčba atopické dermatitidy u dospělých – obecný přehled

Atopická dermatitida představuje chronické relabující kožní zánětlivé onemocnění. U postiženého jedince se spojují genetické vlohy pro dysfunkci kožní bariéry a neuroimunologickou dysbalanci s působením zevních faktorů. Terapie se řídí závažností dermatitidy a přítomnými projevy a je stupňovitá – od lokálních preparátů přes fototerapii až k systémové léčbě.

Léčba mírně a středně závažné atopické dermatitidy

Atopická dermatitida (AD) je časté chronické, svědící a zánětlivé multifaktoriální onemocnění, které se může projevit v každém věku. Klinické projevy se mění s věkem pacienta. Rozlišují se fáze kojenecká, dětská, dospívajících a dospělých.Všechny novinky