Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Atopická dermatitida: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Průběh a rizikové faktory atopické dermatitidy u dětí

Specializace: pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Atopická dermatitida

Vydáno: 23.10.2015

Průběh a rizikové faktory atopické dermatitidy u dětí

Atopická dermatitida je nejčastější chronické zánětlivé kožní onemocnění v dětství. Vyskytuje se u 8–30 % dětí a u více než poloviny z nich se později vyvine asthma bronchiale.

Longitudinální studie prokazují, že atopická dermatitida je obvykle prvním krokem v rozvoji atopií. Obvykle se vyvíjí během prvního roku života a má chronický relaxující průběh. Zhruba u 45 % dětí se první symptomy objeví do 6 měsíců věku, u 60 % do 1 roku a u 85 % do 5 let věku. U asi 40 % dětí, které měly atopickou dermatitidu v raném věku, symptomy později vymizí a asi u 60 % z nich vymizí do dospělosti.

V dětství jsou chlapci postiženi častěji než dívky, ale v adolescenci se tento poměr obrací. Mezi rizikové faktory patří rodinná anamnéza atopie, typ kojenecké stravy, socioekonomický status, expozice venkovním a vnitřním alergenům a kouření. Incidence, rekurence a perzistence v nepřítomnosti rizikových faktorů je 0,14 %, 9 % a 28,3 %, zatímco pokud je přítomný některý z rizikových faktorů, stoupá na 21 %, 82 % a 87,6 %. Děti s atopickou dermatitidou, které byly v raném věku senzitizovány běžnými environmentálními alergeny, mají ve věku 2 a 4 let větší riziko progrese do respirační alergie nežli děti, které senzitizovány nebyly.

Přítomnost mutací v genu pro filagrin zvyšuje u dětí s atopickou dermatitidou riziko bronchiálního astmatu. Filagrin je protein, který facilituje terminální diferenciaci epidermálních buněk a tvorbu zevní kožní bariéry. Mezi pacienty s atopickou dermatitidou jich 25–50 % má přítomnou některou z více než 40 zatím popsaných mutací v tomto genu. 

Vitamin D je esenciální pro normální proliferaci, diferenciaci a funkci keratinocytů. Pacienti s atopickou dermatitidou mají nízké sérové hladiny vitaminu D, které korelují s nízkými hladinami cathelicidinu, antimikrobiálního peptidu, který je aktivovaný kožním zánětem, infekcí a UV ozářením.

Dalším rizikovým faktorem atopické dermatitidy je obezita, která se objevila před 5. rokem života a trvala více než 5 let.

Atopická dermatitida sice asi u poloviny dětí později v životě vymizí, bývá ale prvním atopickým projevem. Je proto žádoucí snažit se ovlivnit její perzistenci a tím současně rozvoj dalších doprovodných atopických projevů.

(jvrb)

Zdroj: Pyun B. Y. Natural history and risk factor of atopic dermatitis in children. Allergy Asthma Immunol Res 2015 Mar; 7 (2): 101–105.
Dostupné na: http://e-aair.org/DOIx.php?id=10.4168/aair.2015.7.2.101

 

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3/5, hodnoceno 4x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Současné postupy v terapii atopické dermatitidy

V terapii atopické dermatitidy (AD) se podle doporučení České lékárnické komory užívá hned několik skupin léků. Základem léčby jsou především emoliencia a lokální kortikosteroidy, v terapii však nalézají časté uplatnění také inhibitory kalcineurinu, přípravky obsahující dehty a ichtamol, lokální antibiotika, antihistaminika či imunosupresiva.

Spojitost atopické dermatitidy s nadváhou a obezitou: systematický přehled a metaanalýza

Dosavadní studie se často neshodovaly v tom, zda je atopická dermatitida spojená s nadváhou a obezitou, či nikoliv. Proto byly provedeny systematický přehled a metaanalýza dosud vydaných studií, které měly za cíl tento vztah blíže definovat.

Prehydratace je účinnou metodou pro rychlé zvládnutí těžce léčitelné atopické dermatitidy

Důsledná edukace pacientů a jejich příbuzných v péči o pokožku je jedním ze základních kamenů léčby atopické dermatitidy. Aktuální doporučené postupy zahrnují používání jemných mýdel a pravidelnou aplikaci zvláčňujících krémů. Překvapivě ale neexistují žádná data, na kterých by mohla být založena doporučení pro samotné koupání. Některé zdroje doporučují koupel každý den, jiné, zvláště pediatricky zaměřené, se omezují na koupání jednou až dvakrát týdně.Všechny novinky