Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Atopická dermatitida: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Prehydratace v léčbě obtížně zvladatelné atopické dermatitidy

Specializace: pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Atopická dermatitida

Vydáno: 28.7.2016

Prehydratace v léčbě obtížně zvladatelné atopické dermatitidy

Edukace pacientů a jejich rodin ohledně správné péče o pokožku je klíčovou složkou léčby atopické dermatitidy (AD). Publikované guidelines doporučují použití jemných čisticích přípravků a častou aplikaci emoliencií; k frekvenci koupání se však nevyjadřují.

Některé zdroje doporučují denní koupání, zatímco jiné, zvláště pediatricky orientované, volí strategii minimalizace frekvence máčení pokožky, a tedy koupání pouze 1−2× týdně. Koupací návyky pravděpodobně významně ovlivňují léčbu AD. Ale které faktory rozhodují?

  1. Prolongovaný nebo častý kontakt s vodou může poškodit bariérovou funkci pokožky, jež je považována za nejdůležitější faktor vzniku AD. 
  2. Kontakt s vodou však na druhou stranu může být prospěšný pro hydrataci stratum corneum a významně usnadňovat vstřebávání aplikovaných topických kortikoidů.

Indukce hojení AD

Dermatologické pracoviště Oregon Health & Science University v Portlandu doporučuje k indukci hojení AD koupání trvající asi 15−20 minut následované aplikací topických kortikoidů, a to i v těch nejtěžších případech. Pacienti jsou instruováni, aby mast aplikovali do 3 minut po koupeli, po osušení pokožky poklepáním osuškou.

Úspěšnost svého postupu zdokumentovali v retrospektivní studii, do které zahrnuli své pacienty se středně těžkou a těžkou atopickou dermatitidou. Během první návštěvy jim byl doporučen zmíněný postup a sledovaným parametrem byl stav při první kontrole. Vyloučeni byli pacienti s velmi mírným průběhem, nejasnou diagnózou nebo složitější terapií.

Průběh a výsledky studie

Při úvodní návštěvě mělo 48 pacientů (64 %) těžkou a 27 (36 %) středně těžkou atopickou dermatitidu. Všichni dostali stejné instrukce ohledně prehydratace pokožky. 49 pacientům (65 %) byly předepsány středně silné kortikoidy (většinou triamcinolon-acetonid 0,1% mast) a 26 pacientům (35 %) byly předepsány silné kortikoidy (většinou betamethason-dipropionát 0,05% mast). 26 pacientů (35 %) dostalo také perorální antibiotika (dikloxacilin nebo cefalexin na 5 dní).

Výsledky byly následující: 47 pacientů (73 %) bylo při první kontrole téměř vyhojeno a jeden (2 %) zcela vyhojen. 13 pacientů (20 %) mělo mírnou atopickou dermatitidu a 3 pacienti (5 %) měli středně těžkou dermatitidu. Tyto výsledky autoři označují za excelentní a hledají možná zdůvodnění. Nejpravděpodobněji je příčinou zlepšení vstřebávání topických kortikoidů − voda je považována za nejpřirozenější a biokompatibilní podporu penetrace; první důkazy o tom byly předloženy už v roce 1954. Prehydratace teplou vodou také 5× zesiluje rezervoárový efekt pokožky pro topické kortikoidy.

(pez)

Zdroj: Hajar T., Hanifin J. M., Tofte S. J., Simpson E. L. Prehydration is effective for rapid control of recalcitrant atopic dermatitis. Dermatitis 2014 Mar−Apr; 25 (2): 56−59, doi: 10.1097/DER.0000000000000019.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,1/5, hodnoceno 8x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Alergenová imunoterapie u atopické dermatitidy

Alergenová imunoterapie v léčbě atopické dermatitidy je předmětem živé diskuse − podle některých odborníků je alergická složka zásadní, jiní zdůrazňují dysfunkci kožní bariéry a alergie je podle nich méně podstatná.

Léčba atopické dermatitidy u dospělých – obecný přehled

Atopická dermatitida představuje chronické relabující kožní zánětlivé onemocnění. U postiženého jedince se spojují genetické vlohy pro dysfunkci kožní bariéry a neuroimunologickou dysbalanci s působením zevních faktorů. Terapie se řídí závažností dermatitidy a přítomnými projevy a je stupňovitá – od lokálních preparátů přes fototerapii až k systémové léčbě.

Léčba mírně a středně závažné atopické dermatitidy

Atopická dermatitida (AD) je časté chronické, svědící a zánětlivé multifaktoriální onemocnění, které se může projevit v každém věku. Klinické projevy se mění s věkem pacienta. Rozlišují se fáze kojenecká, dětská, dospívajících a dospělých.Všechny novinky