Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Atopická dermatitida: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Použití alklometasondipropionátu

Specializace: pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Atopická dermatitida

Vydáno: 12.3.2015

Použití alklometasondipropionátu

Alklometasondipropionát je topický kortikosteroid indikovaný k léčbě chronických suchých, skvamózních a hyperkeratotických kožních onemocnění. Je určen k léčbě dermatóz reagujících na lokální léčbu kortikosteroidy, např. atopické dermatitidy, kontaktní dermatitidy, psoriasis vulgaris atd. Přináší úlevu při zánětlivých a svědivých projevech.

Alklometasondipropionát patří mezi středně silně účinné kortikosteroidy a je k dispozici ve formě 0,05% krému a masti. U většiny dermatóz je vhodný krém, masti se obvykle používají u suchých lézí se šupinatěním.

Potřebné množství přípravku se jemně rozetře v tenké vrstvě na postiženou kůži 2–3× denně. Doporučuje se pokračovat v aplikaci přípravku v prodlužujících se intervalech (intervalová aplikace) do vymizení příznaků, pak se léčba ukončí. Stejně jako u ostatních topických kortikosteroidů je vždy třeba podávat nejnižší množství přípravku, které zajišťuje účinnou léčbu. Maximální doba aplikace je 2–3 týdny. Oblasti léčené alklometasondipropionátem by neměly být kryty okluzivním obvazem, aby nedocházelo ke zvýšené systémové absorpci. Výjimkou je pouze léčba závažných a rezistentních dermatóz.

U dětí je alklometasondipropionát  doporučován ve formě krému. Nepoužívá se k léčbě plenkové dermatitidy ani se neaplikuje pod plenky. U této populace je přípravek nutné používat velmi opatrně z důvodu zvýšeného rizika systémové absorpce a potlačení aktivity osy hypotalamus–hypofýza–nadledviny (HPA). U dětí do 3 měsíců věku je přípravek kontraindikován.

U dětí a při dlouhodobé léčbě alklometasondipropionátem je třeba sledovat aktivitu osy HPA (hladina volného kortizolu v moči, stimulace ACTH) a v případě jejího potlačení snížit dávkování nebo  léčbu ukončit. Pokud dojde k bakteriální či mykotické infekci postižené kůže, je třeba zahájit lokální antibiotickou či antimykotickou léčbu, a jestliže se brzy nedostaví účinek, měla by být léčba alklometasondipropionátem vysazena. Alklometasondipropionát nesmí být aplikován do očí ani jejich okolí z důvodu možného vzniku glaukomu či katarakty. Kontraindikován je u hypersenzitivity na léčivou látku, tuberkulózy kůže, virových onemocnění kůže, varicelly, periorální dermatitidy, rosacey a akné.

Přínos alklometasondipropionátu u dermatóz reagujících na lokální léčbu kortikosteroidy je dán jeho protizánětlivými, protisvědivými a vazokonstrikčními účinky. Jeho aplikace zajišťuje pouze kontrolu nad příznaky dermatóz. Pokud je to množné, je v terapii třeba odstranit vyvolávající příčinu.

(zza)

Zdroje: 1) Drugs. Alclometasone Dipropionate. http://www.drugs.com/monograph/alclometasone-dipropionate.html (navštíveno 22. 2. 2015). 2) Souhrn údajů o přípravku Afloderm. www.sukl.cz (navštíveno 22. 2. 2015).

 

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,7/5, hodnoceno 3x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 Všechny novinky