Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Atopická dermatitida: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Nanočástice/lipozomy jako vhodné transportní prostředí pro kortikoidy u kožních onemocnění

Specializace: dermatologie dětská dermatologie
Téma: Atopická dermatitida

Vydáno: 30.6.2015

Nanočástice/lipozomy jako vhodné transportní prostředí pro kortikoidy u kožních onemocnění

Atopická dermatitida (AD) je chronické relapsující kožní onemocnění, které je charakterizováno závažnými ekzematickými lézemi na kůži. Dlouhodobá léčba kortikoidy může vést ke kožní atrofii, hypopigmentaci a zvýšené transepidermální ztrátě vody. Bylo by proto vhodné najít nové způsoby léčby, které by tyto negativní vlivy medikace na kůži minimalizovaly. 

Autoři předkládané studie za tímto účelem pracují na vývoji gelové formule tvořené lipozomy o velikosti 220–350 nm, které obsahují betametazonvalerát/diflukortolonvalerát. V rámci studie aplikovali tento gel exvivo do strata cornea a epidermis kůže krys. V in vivo části studie pak sledovali farmakodynamiku odpovědi na léčbu, její účinnost a přítomnost iritace kůže.

Gel z nanočástic vedl k menšímu otoku místa aplikace ve srovnání s dosud vyráběnými preparáty obsahujícími tyto účinné látky. Efekt na hojení však byl srovnatelný, ačkoli gely s lipozomy obsahují 10× méně účinné látky. Histologické hodnocení zánětu v místě aplikace odhalilo vyšší účinnost gelu s nanočásticemi, menší bylo i zarudnutí a transepidermální ztráta vody.

Z těchto experimentálních výsledků se zdá, že lipozomy by mohly být vhodným vehikulem pro transport kortikosteroidů u kožních onemocnění.

(epa)

Zdroj: Eroğlu I., Azizoğlu E., Ozyazıcı M., et al. Effective topical delivery systems for corticosteroids: dermatological and histological evaluations. Drug Deliv. 2014 Sep 26: 1–12. [Epub ahead of print]

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,1/5, hodnoceno 14x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Alklometason-dipropionát – charakteristika glukokortikoidu nové generace

Základní skupinou topických léčiv při zánětlivých onemocněních kůže jsou lokální kortikosteroidy. Je důležité najít v této skupině vhodnou léčivou látku, která spojuje rychlý a efektivní nástup účinku s minimem nežádoucích reakcí. Jedním z takových léčivých látek je i alklometason-dipropionát.

Kombinace betamethason-dipropionátu a kyseliny salicylové v dermatologii

Kombinace betamethason-dipropionátu a kyseliny salicylové patří k velmi častým a oblíbeným kombinacím v lokální terapii různých kožních onemocnění.

S atopickou dermatitidou souvisejí mutace genů kódujících strukturu epidermis i imunitní systém

Atopická dermatitida je komplexní genetické onemocnění, které je výsledkem interakce mezi různými geny a mezi geny a okolním prostředím. Souvislost s atopickou dermatitidou byla zjištěna u dvou skupin genů: u genů kódujících epidermální strukturální proteiny a u genů pro základní složky imunitního systému.Všechny novinky