Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Atopická dermatitida: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Lokální kortikosteroidy v léčbě atopické dermatitidy

Specializace: pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Atopická dermatitida

Vydáno: 15.9.2015

Lokální kortikosteroidy v léčbě atopické dermatitidy

Atopická dermatitida je běžné chronické onemocnění kůže. Postihuje především děti. Je charakterizována střídáním remisí a opětovných vzplanutí a nepříznivě ovlivňuje kvalitu života. Základem léčby jsou emoliencia, protože charakteristickým rysem kůže pacienta s atopickou dermatitidou je suchost. Pacienti by se měli vyhýbat individuálním spouštěčům choroby a alergenům. Léky první volby při vzplanutích jsou lokální kortikosteroidy (KS). Jako léky druhé volby lze použít topická imunomodulancia – lokální inhibitory kalcineurinu. Neměly by se ale používat u dětí do 2 let a u osob se sníženou obranyschopností. U dospělých lze vzácně zvážit systémovou léčbu, např. cyklosporinem, interferonem γ-1b či kortikosteroidy.

Léčba atopické dermatitidy KS se řídí obecnými pravidly jejich předepisování. K dispozici je více než 30 lokálních přípravků rozdělených do 4 skupin dle účinnosti. Slabě účinné KS zahrnují hydrokortizonacetát a prednisolon, středně účinné alklomethasondipropionát, dexamathasonacetát, hydrokortizonbutyrát a triamcinolonacetonid. Mezi silné KS patří betamethasondipropionát a valerát, budenosid, fluocinolonacetonid, flutikasonpropionát, methylprednisolonaceponát, mometasonfuroát a prednicarbat. Velmi silné KS pak zahrnují klobetasolpropionát, fluocinolonacetamid a halcinonid. Na obličej, třísla a do axil by měly být používány pouze přípravky s nízkou účinností, aby se snížilo riziko nežádoucích účinků. Přípravky s nízkou účinností by měly být upřednostňovány také u malých dětí.

Způsob aplikace KS může ovlivnit účinnost aktivní složky. Masti jsou obecně účinnější než krémy, ale pleť má po nich mastný vzhled. Základem účinné léčby je dostatečná terapeutická disciplína pacienta a přiměřené množství nanášeného přípravku. Přípravky s nepřijatelným kosmetickým vzhledem můžou snížit compliance pacienta při léčbě.

Podle výsledků klinických studií jsou lokální KS při léčbě atopické dermatitidy účinné a bezpečné při podávání nepřesahujícím 4 týdny. Často však stačí kratší aplikace. Obecně platí, že lokální KS mají být v zájmu minimalizace toxického působení používány co nejkratší dobu potřebnou k potlačení vzplanutí choroby. Dlouhodobé podávání je spojeno se systémovými nežádoucími účinky.

(zza)

Zdroje: 1) Buys L. M. Léčebné možnosti u atopické dermatitidy. Medicína po promoci 3/2007; 8: 37. 2) Viktorinová M. Kortikosteroidy pro lokální léčbu kožních chorob. Remedia. 2003: 266–282.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,4/5, hodnoceno 21x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Doporučené postupy pro prevenci, diagnostiku a léčbu ekzému rukou

Tyto doporučené postupy přináší informace o tom, jak přistupovat k pacientům s kontaktní, iritační či atopickou dermatitidou rukou. Vychází jak z medicíny založené na důkazech (evidence-based medicine), tak z dohody mezi lékaři (consensus-based medicine). Základem pro jejich zpracování byl systematický přehled literatury z databáze Cochrane.

Účinnost a bezpečnost kombinace kalcipotriolu a betametazonu v léčbě psoriázy u dospívajících

Ložisková psoriáza má relativně vysokou prevalenci u dospívajících, což má významný dopad na kvalitu života i sociální interakci nemocných. Nedávno provedený výzkum se zaměřil na užití fixní kombinace kalcipotriolu a betametazonu v terapii psoriázy kštice. Z výsledků vyplývá, že léčba je nejen bezpečná, ale také velmi efektivní.

S atopickou dermatitidou souvisejí mutace genů kódujících strukturu epidermis i imunitní systém

Atopická dermatitida je komplexní genetické onemocnění, které je výsledkem interakce mezi různými geny a mezi geny a okolním prostředím. Souvislost s atopickou dermatitidou byla zjištěna u dvou skupin genů: u genů kódujících epidermální strukturální proteiny a u genů pro základní složky imunitního systému.Všechny novinky