Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Atopická dermatitida: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Léčebné postupy u seboroické dermatitidy

Specializace: pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Atopická dermatitida

Vydáno: 11.10.2016

Léčebné postupy u seboroické dermatitidy

Seboroická dermatitida je kožní onemocnění, které postihuje pokožku hlavy, obličej i trup. Má sklon k recidivám, proto je její léčba dlouhodobá. V terapii se často užívají lokálně podávané kortikoidy v kombinaci s léčivými šampóny.

Seboroická dermatitida může být omezena na pokožku hlavy, ale postihovat může i jiná místa s přítomností ochlupení nebo i obličej. Velmi zřídka progreduje do generalizované erytrodermie. Seboroická dermatitida často doprovází psoriázu či acne rosacea.

První kroky terapie

Pokožka hlavy

Pro mírnou formu seboroické dermatitidy se předepisují roztoky obsahující středně silné kortikoidy (například 0,1% triamcinolon-acetonid nebo 0,05% betamethason-dipropionát), které se aplikují před spaním vmasírováním do čisté pokožky. Pro dosažení nejlepších výsledků by měl být roztok nanesen ve třech rovnoběžných řadách (cca 4−5 kapek v jedné řadě). Přijatelnou alternativou k roztokům je pěna (např. klobetasol nebo betamethason), která nezanechává vlasy mastné. U těžké formy je možné zvýšit účinnost kortikoidů použitím okluze, např. spánkem v těsné koupací čepici.

Kromě roztoků, mastí či gelů se používají i léčivé šampóny. Ze steroidních je dispozici např. šampón s obsahem klobetasolu. Dále jsou využívány šampony s obsahem látek účinných proti P. ovale, např. ketokonazolu (1%), pyrithion zinku či sulfidu seleničitého. Doporučuje se užívat je několikrát týdně a kombinovat je s léčbou kortikoidy. Tato kombinace vede ke snížení spotřeby kortikoidů.

Obličej a tělo

Pokožka obličeje a těla postižená seboreou velmi dobře odpovídá na léčbu kortikoidy, není proto zapotřebí aplikovat silné fluorované zástupce. Doporučuje se například alklomethason-dipropionát nebo 2,5% hydrokortison. Aplikace ve formě krému či masti je vhodná 2–3× denně.

Další alternativou je lokálně použitý takrolimus ve formě masti nebo pimekrolimus ve formě krému, jež jsou velmi účinné na odlupující se ložiska v obličeji a kožních záhybech. Tato imunosupresiva na rozdíl od silných kortikoidů nezpůsobují ztenčení kůže, vznik strií ani zhoršení akné.

Další možné postupy

Šampóny s obsahem dehtu je vhodné používat každý den, avšak mohou způsobovat mírné vysoušení vlasů nebo zápach. Tyto nepříjemné doprovodné efekty lze řešit následným použitím kondicionéru.

Lze též využít 0,01% fluocinolon-acetonid, který při užívání 1–2× denně na noc s okluzí pokožky hlavy účinně odstraňuje i silné plaky.

Po počátečním zlepšení je cílem léčby omezit nutnost aplikace lokálních kortikoidů a udržet výsledky, kterých bylo dosaženo. Za dva až čtyři týdny mohou pacienti začít kortikoidy postupně vysazovat a používat pouze léčivé šampóny.

Seboroická dermatitida se může někdy vyskytovat zároveň s acne rosacea. V tomto případě se nedoporučuje používání lokálních kortikoidů, vhodný je takrolimus nebo pimekrolimus, které stav acne rosacea nezhoršují. Krémy s obsahem síry léčí acne rosacea i seboroickou dermatitidu, a jsou tak další možností léčby.

Závěr

Seboroická dermatitida je chronické kožní onemocnění, které se může znovu objevit kdykoli v průběhu života. Při její léčbě se doporučuje dlouhodobě používat speciální léčivé šampóny a dále intermitentně gely, krémy, pěny či roztoky s obsahem kortikoidů.

(ave)

Zdroj: Berger T., Wintroub B. Seborrheic dermatitis. Therapeutic strategies. DermQuest 2013 Jan 01. Dostupné na: www.dermquest.com/professional-education/therapeutic-strategies/seborrheic-dermatitis

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,2/5, hodnoceno 10x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Léčba nežádoucí kožní reakce pomocí lokálních kortikoidů

Mezi časté nežádoucí účinky léků patří rozmanité kožní reakce, jejichž léčba může být stejně tak různorodá. Vysazení původní terapie určitě patří k prvně zvažovaným volbám, nicméně ne ve všech případech je to možné či žádoucí. Následující kazuistika popisuje léčbu nežádoucích kožních reakcí na podávání tyrosinkinázového inhibitoru pomocí lokálních kortikoidů.

Zvýšená hladina eozinofilů v časném dětství predikuje u dětí s rizikem atopie onemocnění atopickou dermatitidou

Atopická dermatitida je multifaktoriální neinfekční zánětlivé onemocnění kůže, které se typicky vyznačuje chronickými recidivami. Jedná se převážně o nemoc dětského věku, postihuje však i dospělé pacienty. Studie provedená týmem německých a kanadských vědců potvrdila prediktivní hodnotu zvýšené hladiny eozinofilů pro pozdější rozvoj atopické dermatitidy.

Alergenová imunoterapie u atopické dermatitidy

Alergenová imunoterapie v léčbě atopické dermatitidy je předmětem živé diskuse − podle některých odborníků je alergická složka zásadní, jiní zdůrazňují dysfunkci kožní bariéry a alergie je podle nich méně podstatná.Všechny novinky