Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Atopická dermatitida: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Léčba nežádoucí kožní reakce pomocí lokálních kortikoidů

Specializace: dermatologie dětská dermatologie
Téma: Atopická dermatitida

Vydáno: 9.9.2016

Léčba nežádoucí kožní reakce pomocí lokálních kortikoidů

Mezi časté nežádoucí účinky léků patří rozmanité kožní reakce, jejichž léčba může být stejně tak různorodá. Vysazení původní terapie určitě patří k prvně zvažovaným volbám, nicméně ne ve všech případech je to možné či žádoucí. Následující kazuistika popisuje léčbu nežádoucích kožních reakcí na podávání tyrosinkinázového inhibitoru pomocí lokálních kortikoidů.

Imatinib-mesylát je specifický inhibitor tyrosinkinázy. Jedná se o lék užívaný v léčbě chronické myeloidní leukémie (CML), akutní lymfoblastové leukémie a gastrointestinálních stromálních nádorů (GIST). Mezi časté nežádoucí účinky této léčby patří též kožní reakce různého druhu. Některé z těchto komplikací mohou být natolik závažné, že je nutné přerušit léčbu imatinibem, případně je nutné nasazení systémových kortikoidů. Nicméně i méně závažné kožní reakce mohou zásadně znepříjemnit život pacientů. V popsané kazuistice je nastíněna jejich úspěšná léčba lokálními kortikoidy.

Kazuistika

46letý muž v chronické fázi CML započal léčbu imatinibem v dávce 400 mg denně. Po 6 týdnech terapie se u něho na obličeji, krku, hrudníku a horních končetinách objevil šupinatý svědivý erytém. V průběhu 2 týdnů se kožní obtíže zhoršovaly.

Jako metoda léčby této kožní komplikace byly zvoleny lokální kortikoidy. Terapie byla zahájena aplikací masti s difluprednátem na tělo a masti s alklomethason-dipropionátem na obličej, a to 2× denně. Začervenání rychle zmizelo a díky této terapii nebylo nutné upustit od léčby imatinibem. Po 4 týdnech lokální steroidní léčby kožní obtíže zcela zmizely.

Pokračování v terapii imatinibem u tohoto pacienta vedlo k opětovnému výskytu kožní reakce, která byla znovu úspěšně léčena lokálními kortikoidy. Pacient byl na terapii imatinibem již 20 měsíců a jeho kožní obtíže byly dobře kontrolovány pouze za užití topických kortikoidů.

Závěr

V léčbě nežádoucích kožních reakcí mohou při nevhodnosti či nemožnosti vysazení léků odpovědných za tyto komplikace velmi dobře posloužit lokální kortikoidy.

(boba)

Zdroj: Ujiie H., Shimizu T., Shimizu H. Cutaneous reactions to imatinib mesylate treated by topical steroid. Am J Hematol 2005 Mar; 78 (3): 246.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Prehydratace v léčbě obtížně zvladatelné atopické dermatitidy

Edukace pacientů a jejich rodin ohledně správné péče o pokožku je klíčovou složkou léčby atopické dermatitidy (AD). Publikované guidelines doporučují použití jemných čisticích přípravků a častou aplikaci emoliencií; k frekvenci koupání se však nevyjadřují.

Raynaudův fenomén bradavky při kojení

Jedním z hlavních důvodů časného ukončení kojení je bolest bradavky. Matky jsou z prožitku bolesti frustrované a odstavení dítěte je přirozeným výsledkem situace. Její příčinou může být i Raynaudův fenomén bradavky, na který je dobré myslet zejména v rizikových skupinách.

Správně indikované a používané kortikoidy nejsou důvodem k fobii, a to ani u dětí

Atopická dermatitida (AD) je chronické onemocnění charakteristické střídáním exacerbací a period mírnějšího klinického průběhu. Terapeutickým cílem je kompletní vyhojení v období mezi jednotlivými exacerbacemi.Všechny novinky