Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Atopická dermatitida: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Léčba atopické dermatitidy u dospělých – obecný přehled

Specializace: pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Atopická dermatitida

Vydáno: 27.6.2016

Léčba atopické dermatitidy u dospělých – obecný přehled

Atopická dermatitida představuje chronické relabující kožní zánětlivé onemocnění. U postiženého jedince se spojují genetické vlohy pro dysfunkci kožní bariéry a neuroimunologickou dysbalanci s působením zevních faktorů. Terapie se řídí závažností dermatitidy a přítomnými projevy a je stupňovitá – od lokálních preparátů přes fototerapii až k systémové léčbě.

Obecná pravidla léčby

Terapie atopické dermatitidy je komplexní a měla by respektovat bio-psycho-sociální přístup. Cílem léčby je zklidnění zánětu, obnova kožní bariéry, odstranění infekce, zmírnění pruritu a příznivé ovlivnění imunologické dysbalance. Terapie by se měla přizpůsobit lokalizaci a fázi onemocnění, věku nemocného, ale i jeho možnostem a prioritám tak, aby bylo možné dosáhnout stabilizace choroby. Pacient by měl být pečlivě edukován a motivován k vyhledávání provokačních faktorů a jejich omezení či úplnému vyloučení. O kůži by měl dlouhodobě pečovat, a to i ve chvílích, kdy je bez viditelných známek zánětu.

Lokální terapie

Základem terapie atopické dermatitidy je aplikace lokálních (externích, topických) přípravků.

Prvořadá je péče o suchou pokožku s využitím tzv. emoliencií, která zvláčňují, hydratují, promašťují a zlepšují vlastnosti kožní bariéry. Emoliencia je optimální aplikovat častěji a v tenké vrstvě. Po mytí či koupeli by to mělo být do 3 minut, jinak si kůže nezachová dostatečnou hydrataci. Užívají se nejen jako udržovací péče, ale i preventivně v období bez zjevných příznaků onemocnění. U výrazně suché či ekzémem postižené kůže je důležitá i šetrná hygienická péče, používají se koupelová a mycí olejová emoliencia, která mají účinky preventivní, léčebné a kortikoidy šetřící. Některá z nich mají navíc i přísady s antipruritickým účinkem či obsahují antiseptikum, které je výhodné pro prevenci stafylokokové kolonizace. K běžnému mytí jsou pak vhodné syntetické detergenty („mýdlo bez mýdla“).

V akutní fázi zánětu lze použít obklady (např. sol. Jarisch formou odpařujících, vysýchavých obkladů, odvar z dubové kůry, …), při impetiginizaci slabě růžový roztok hypermanganu (ředění 1 : 10 000). Vhodné jsou rovněž hromadně vyráběné spreje s léčebnou termální vodou. Jejich aplikace vede k ochlazování kůže, zástavě mokvání a zmírnění zánětu.

Základními externími léky užívanými v akutní fázi zánětu jsou lokální kortikosteroidy. K udržovací léčbě a dohojování lze použít zinkové pasty a krémpasty, které obsahují protizánětlivé či antiseptické přísady. Magistraliter pasty s dehtem či taninem se aplikují několikrát denně, a to pouze na ložiska, jinak vedou k přesušování. Lokální antibiotika jsou indikována při známkách impetiginizace, a to jen na malé plochy a po dobu nezbytně nutnou. Protizánětlivé účinky srovnatelné s mírnými až středně silnými kortikosteroidy mají rovněž lokální imunomodulátory. Ty však na rozdíl od kortikosteroidů nemají tachyfylaxi, rebound fenomén a atrofogenní potenciál. Lze je využít k udržovací intermitentní léčbě.

Fototerapie a systémová léčba

Fototerapie je vhodná u chronických, případně subakutních dermatitid a ke zvýšení účinnosti se kombinuje s externí léčbou. Zmírňuje pruritus a spotřebu lokálních kortikosteroidů. Z celkové léčby se u nemocných s atopickou dermatitidou uplatňují zejména imunosupresiva, antihistaminika, imunomodulátory a systémové protiinfekční léky (antibiotika, antivirotika či antimykotika).

(veri)

Zdroj: Benáková N. Léčba atopické dermatitidy/ekzému u dospělých. Medicína pro praxi 2010; 7 (5): 221–228.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Léčba mírně a středně závažné atopické dermatitidy

Atopická dermatitida (AD) je časté chronické, svědící a zánětlivé multifaktoriální onemocnění, které se může projevit v každém věku. Klinické projevy se mění s věkem pacienta. Rozlišují se fáze kojenecká, dětská, dospívajících a dospělých.

Antihistaminika v léčbě atopické dermatitidy

U dětí s atopickou dermatitidou (AD) lze volit z řady léčebných postupů. Následující text se věnuje působení antihistaminik na pruritus u AD. Antihistaminika blokují aktivitu histaminu na příslušných receptorech v kůži (zejména H1), čímž se zmírňuje svědění a zarudnutí a potlačí se rozvoj kopřivky.

Atopická dermatitida – průřezová deskriptivní studie 100 případů onemocnění

Atopická dermatitida je onemocnění, jehož etiopatogeneze je stále velmi nejasná. Dosud je známo, že jde o nemoc vázanou na věk pacienta, existuje však i řada dalších faktorů, které mohou mít na výskyt onemocnění vliv, například genetická výbava matky a souhrn vnějších faktorů působících na matku v průběhu těhotenství. Kromě toho mají svůj význam i poruchy imunity a užívání doplňků stravy.Všechny novinky