Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Atopická dermatitida: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Kortikosteroidy v léčbě atopické dermatitidy

Specializace: pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Atopická dermatitida

Vydáno: 10.11.2015

Kortikosteroidy v léčbě atopické dermatitidy

Atopická dermatitida (AD) je chronické či chronicky relabující zánětlivé postižení kůže. V léčbě onemocnění dominuje lokální terapie – vedle emoliencií se používají kortikosteroidy v kombinaci s antibakteriálními přípravky a antiseptiky. 

AD je jednou z nejčastějších kožních chorob, která postihuje zhruba 20 % dětí a 1–3 % dospělých. V klinickém obrazu dominují zarudnutí, otok kůže a svědění. Na kůži se objevují papuly, vezikuly i krusty. Nejčastěji bývají postižené tzv. ohybové plochy, jako například loketní čí zákolenní oblasti a zápěstí.

Etiologie a patogeneze

Etiologie onemocnění prozatím není zcela objasněna. Rozlišuje se forma alergická (extrinzická) a nealergická (intrinzická).

V patogenezi onemocnění hrají významnou roli zevní vlivy a také genetické faktory, předpokládá se polygenní dědičnost. Kandidátních genů je více, ale klíčovou roli hraje gen pro protein filagrin. Ten je zásadní pro udržení integrity stratum corneum kůže. Dalšími poškozenými geny mohou být geny pro serinové proteázy, které mají vyšší aktivitu a způsobují zvýšení pH, což dále narušuje bariérovou funkci kůže.

Postižené plochy také mohou být sekundárně infikovány. Bakteriální infekci často vyvolává Staphylococcus aureus a z virů se uplatňují herpetické viry.

Terapie

Základem terapie je lokální léčba postižených ploch. Důležité je mechanicky očistit poškozená místa a udržovat fyziologické pH. Při koupeli (pokud je nutná) by voda měla mít teplotu v rozmezí 27–32 °C a s výhodou se na poslední dvě minuty koupele doporučuje přidávání olejových přípravků. Kůži po koupeli je třeba ošetřit vhodným krémem, aby nedošlo k jejímu vysušování, ke kterému má vzhledem k poruše bariérové funkce sklon.

V rámci lokální terapie může být dermatologem předepsána léčba kortikoidy – doporučuje se užívat je pouze intermitentně při exacerbaci ekzému. Mezi kortikoidy používané k léčbě atopické dermatitidy patří alklomethason-dipropionát, jehož bezpečnost a účinnost byla prokázána v klinických studiích. Jeho velkou výhodou je nízký atrofogenní potenciál. Zlepšuje také hydrataci pokožky. Jeho použití je indikováno v terapii nejen AD, ale také kontaktní dermatitidy, psoriázy, iritační dermatitidy nebo povrchových popálenin či opařenin.

Při nedostatečném efektu lokální léčby se pacientům mohou podávat antihistaminika nebo antibiotika při infekci postižených ploch. Součástí léčby by měla být rovněž aplikace emoliencií pro zvlhčování suché pokožky.

(idav)

Zdroje:
1. Gutová V. Současný přístup k diagnóze a léčbě atopického ekzému. Dermatologie pro praxi 2010; 4 (1): 10–14.
2. Kulíková Z. Diferenciální diagnostika a léčba alergických projevů na rukou. Dermatológia pre prax 2007; 3–4: 160–162.

 

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,3/5, hodnoceno 8x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Účinnost inovativní aerosolové pěny kombinující kalcipotriol a betametazon-dipropionát u pacientů s psoriázou

Ve srovnání se základní terapií psoriázy prokázalo vyšší účinnost a méně vedlejších účinků spojení kalcipotriolu a betametazon-dipropionátu. Jeho použití ve formě masti či gelu je vhodné pro pacienty s mírnou až středně těžkou formou nemoci. Inovativní lékovou formou je pak aerosolová pěna kombinující právě tato dvě léčiva.

Atopie a astma u migrantů

Environmentální faktory v rozvinutých zemích mají významný vliv na rozvoj atopie a astmatu u imigrantů. Helmintózy jsou zřejmě asociovány s nižší prevalencí klinicky významných atopií.

Zevní dermatologická terapie v každodenní péči o suchou kůži

Xerosis cutis neboli suchá kůže představuje jednu z nejčastějších příčin návštěv dermatologické ambulance. Poškození kožního krytu není pouze kosmetickou obtíží, ale také významným zdravotním problémem, který výrazně narušuje kvalitu života nemocných jedinců. V péči o suchou kůži se uplatňují režimová opatření a dermatologická externa.Všechny novinky