Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Atopická dermatitida: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Kombinace kortikosteroidů a keratolytik v léčbě psoriázy kštice

Specializace: pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Atopická dermatitida

Vydáno: 6.1.2016

Kombinace kortikosteroidů a keratolytik v léčbě psoriázy kštice

V léčbě psoriázy kštice se jako stěžejní lokální přípravky používají silně účinné kortikosteroidy. Bývají doplňovány dalšími látkami, jako jsou keratolytika nebo analoga vitaminu D. Z keratolytik se nejčastěji používá kyselina salicylová nebo urea. Látky s keratolytickým účinkem působí skvamolyticky a zvyšují průnik kortikosteroidů do kůže.

Studie publikovaná v roce 2014 se zabývala porovnáním účinku lokální monoterapie kortikosteroidy nebo keratolytiky s kombinací těchto dvou látek u pacientů s psoriázou kštice. V databázi Medline byly vyhledány práce publikované do prosince 2012. Vstupním kritériím nakonec vyhovělo 23 studií; v 15 z nich byli pacienti s psoriázou kštice léčeni topickými kortikosteroidy, ve 3 keratolytiky a v 5 studiích kombinací kortikosteroidů a keratolytik.

K úplnému vymizení projevů onemocnění došlo u 3 % pacientů léčených keratolytikem, u 10 % pacientů, kteří používali kortikosteroid ve formě šamponu, kdy docházelo jen ke krátkodobému kontaktu přípravku s kůží, u 19–78 % pacientů léčených kortikosteroidem v lékové formě, která zůstávala na kůži, a u 84 % pacientů, kteří byli léčeni kombinací kortikosteroidu s keratolytikem.

Výsledky ukázaly, že přidání keratolytika ke kortikosteroidu vede k mírnému zvýšení účinku léčby, a to bez změny incidence nežádoucích účinků. Úspěšnost terapie kožních onemocnění je ovšem závislá na dodržování léčebného režimu, který bývá během klinických studií kontrolován. V běžné praxi adherence k léčbě klesá se stoupající komplexností léčby. Autoři studie předpokládají, že současné používání samostatných přípravků s kortikosteroidy a keratolytiky může v praxi z důvodu nižší adherence pacientů k léčbě tento přínos snižovat.

Závěr

Klinické studie ukázaly, že kombinace kortikosteroidů s keratolytiky jejich léčebný účinek mírně zvyšuje. Tento benefit bude při používání samostatných přípravků v běžné praxi snižován v důsledku nižší adherence pacientů k léčbě. Pro zachování přínosu je tedy vhodnější používat kombinované preparáty.

(blu)

Zdroj: Shokeen D, O’Neill JL, Taheri A, Feldman SR. Are topical keratolytic agents needed in the treatment of scalp psoriasis? Dermatol Online J 2014 Mar 17; 20(3), pii: doj_21762.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,3/5, hodnoceno 14x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Účinnost inovativní aerosolové pěny kombinující kalcipotriol a betametazon-dipropionát u pacientů s psoriázou

Ve srovnání se základní terapií psoriázy prokázalo vyšší účinnost a méně vedlejších účinků spojení kalcipotriolu a betametazon-dipropionátu. Jeho použití ve formě masti či gelu je vhodné pro pacienty s mírnou až středně těžkou formou nemoci. Inovativní lékovou formou je pak aerosolová pěna kombinující právě tato dvě léčiva.

Atopie a astma u migrantů

Environmentální faktory v rozvinutých zemích mají významný vliv na rozvoj atopie a astmatu u imigrantů. Helmintózy jsou zřejmě asociovány s nižší prevalencí klinicky významných atopií.

Zevní dermatologická terapie v každodenní péči o suchou kůži

Xerosis cutis neboli suchá kůže představuje jednu z nejčastějších příčin návštěv dermatologické ambulance. Poškození kožního krytu není pouze kosmetickou obtíží, ale také významným zdravotním problémem, který výrazně narušuje kvalitu života nemocných jedinců. V péči o suchou kůži se uplatňují režimová opatření a dermatologická externa.Všechny novinky