Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Atopická dermatitida: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Kombinace betamethason-dipropionátu a kyseliny salicylové v dermatologii

Specializace: pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Atopická dermatitida

Vydáno: 23.6.2015

Kombinace betamethason-dipropionátu a kyseliny salicylové v dermatologii

Kombinace betamethason-dipropionátu a kyseliny salicylové patří k velmi častým a oblíbeným kombinacím v lokální terapii různých kožních onemocnění.

V dermatologii patří mezi často používaná léčiva kombinace lokálně působících glukokortikoidů s jinými látkami. Jednou z nejčastějších kombinací je spojení betamethason-dipropionátu a kyseliny salicylové v jedné topické lékové formě.

Betamethason-dipropionát vykazuje protizánětlivé, antiproliferativní, imunosupresivní a vazokonstrikční účinky. Kyselina salicylová působí silně keratolyticky a mírně antisepticky. Pokud jsou spolu obsaženy v jednom léčivém přípravku, je dosaženo lepší penetrace glukokortikoidů přes kožní bariéru, což je zásadní pro léčbu hyperkeratózních lézí (lokální léze s nadměrně zrohovatělým povrchem). Kombinace má za výsledek lepší terapeutickou účinnost při zachování dobré snášenlivosti a při stejném bezpečnostním profilu. Je doporučována v léčbě nemocí, jako jsou psoriáza, prurigo, různé druhy ekzémů (včetně atopické a seborhoické dermatitidy), lichen planus nebo diskoidní lupus erythematodes. 

Výhody jejich společného podávání byly potvrzeny řadou klinických studií. Na jejich základě je možné učinit závěr, že kombinace obou těchto látek je lepší než aplikace samotného glukokortikoidu podobné síly jako betamethason-dipropionát (jako je například klobetasol-dipropionát). Dále má větší účinnost než kombinace kyseliny salicylové s jinými látkami, jako s dexamethason-acetátem nebo flumetason-pivalátem. Díky této kombinaci lze dosáhnout rychlejšího nástupu účinku než aplikací samotného glukokortikoidu či kombinací léku s vitamínem D.

Tato kombinace je pacienty všeobecně dobře snášena a údaje z klinických studií dokazují, že jen zřídka vyvolá nežádoucí účinky. Pokud se objeví, jsou pouze lokalizované, mírné a přechodné (pálení či zrudnutí kůže). Z důvodu vyššího rizika systémových nežádoucích účinků by neměla být používána u dětí mladších 12 let, protože struktura kůže u dětí v této věkové kategorii je odlišná od struktury kůže dospělých. Tato kombinace by neměla být aplikována na rozsáhlé oblasti kůže nebo kůži poškozenou a délka pravidelné aplikace by neměla přesáhnout 14 dní.

(tda)

Zdroj: Pastuszka M. Kaszuba A. Status of combination drugs with betamethasone dipropionate and salicylic acid in the treatment of skin diseases. Postepy Dermatologii i Alergologii 29.3 (2012): 205.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,2/5, hodnoceno 13x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

S atopickou dermatitidou souvisejí mutace genů kódujících strukturu epidermis i imunitní systém

Atopická dermatitida je komplexní genetické onemocnění, které je výsledkem interakce mezi různými geny a mezi geny a okolním prostředím. Souvislost s atopickou dermatitidou byla zjištěna u dvou skupin genů: u genů kódujících epidermální strukturální proteiny a u genů pro základní složky imunitního systému.

Léčbu atopické dermatitidy je třeba zaměřit na dysfunkci epidermální bariéry a chronický zánět

Současné poznatky o genetických a imunologických mechanismech, které spouštějí zánět u atopické dermatitidy, vyzdvihují zásadní úlohu funkce epidermální bariéry a imunitního systému. Porucha obou těchto funkcí přispívá k senzitizaci zprostředkované IgE a měla by být cílem léčby.

Poškození epidermální bariéry hraje významnou roli v patogenezi atopické dermatitidy

Dlouhodobé užívání topických kortikosteroidů v léčbě atopické dermatitidy může vést k poškození epidermální bariéry, a umožnit tak penetraci dráždivých látek a alergenů. Epitel slouží jako první obranná linie mezi lidským tělem a okolním prostředím.Všechny novinky