Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Atopická dermatitida: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Fingertip unit − nástroj ke zlepšení compliance v léčbě lokálními kortikosteroidy

Specializace: pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Atopická dermatitida

Vydáno: 21.3.2016

Fingertip unit − nástroj ke zlepšení compliance v léčbě lokálními kortikosteroidy

Jasné a jednoduché pokyny, jak užívat předepsaný lék, jsou zásadní jak pro psychiku pacientů, tak pro úspěch terapie.

Steroidofobie plynoucí z nedostatku informací

Za „steroidofobii“, která je mezi pacienty léčenými pro atopickou dermatitidu (nebo mezi rodiči dětských pacientů) stále rozšířená, je z velké části zodpovědný nedostatek informací. Pacienti jsou si vědomi nežádoucích účinků, jež mohou plynout z dlouhodobé topické aplikace kortikosteroidů, nevnímají je však v potřebných souvislostech. Jejich obavy z této léčby ještě posiluje fakt, že obaly i příbalové letáky léčivých přípravků často nabádají k používání malého množství léčiva nebo k aplikaci v tenké vrstvě, aniž by toto množství blíže specifikovaly.

Výsledkem pak může být noncompliance, a to jak úplná (neužívání léčiva), tak i částečná (jeho aplikování v menším množství nebo v delších časových intervalech, než je třeba pro úspěšnou léčbu). U silných kortikosteroidů (např. betamethason-dipropionát), jež mají relativně vyšší riziko nežádoucích účinků, je „steroidofobie“ nejvíce vyjádřená. Právě tyto látky, které jsou často předepisovány pro terapii závažných, na jinou léčbu nereagujících forem atopické dermatitidy, však musejí být aplikovány správně, má-li jimi být dosaženo kýženého terapeutického efektu.

Jak správně a jednoduše odměřit množství masti

Fingertip unit (FTU), v překladu „jednotka konečku prstu“, by mohla dávkování lokálních kortikosteroidů pro pacienty výrazně zjednodušit. Již dlouho se o ní hovoří v některých publikacích, cestu do oficiálních příbalových informací si však zatím nenašla, ačkoliv k tomu odborníci nabádají. Pro lékaře je přitom FTU vhodným nástrojem, jak při edukaci pacientů specifikovat dávkování lokální kortikosteroidní masti.

FTU je množství masti, které po vymáčknutí z tuby zasahuje od špičky ukazováku k distálnímu interfalangeálnímu zářezu dospělého člověka. Při vymáčknutí ze standardní tuby s průměrem hrdla 5 mm má takováto dávka hmotnost cca 0,5 g. Jedna FTU by měla stačit k namazání povrchu kůže odpovídajícího dvojnásobku povrchu ruky dospělého (dlaň + k sobě přiložené prsty). Při stanovování potřebného množství masti tedy postupujeme opačně: Nejprve určíme, kolika povrchům ruky dospělého odpovídá povrch kůže, na který budeme mast aplikovat. Poté vymáčkneme a rovnoměrně aplikujeme odpovídající množství kortikoidu. Spolu s informací, kolikrát denně a jak dlouho má lék aplikovat, je to pro pacienta jednoznačný a dostatečný návod k používání lokálních kortikosteroidů.

(luko)

Zdroje: 
1. Bewley A.; Dermatology Working Group. Expert consensus: time for a change in the way we advise our patients to use topical corticosteroids. Br J Dermatol 2008; 158: 917−920.
2. Arkwright P. D., Motala C., Subramanian H. et al.; Atopic Dermatitis Working Group of the Allergic Skin Diseases Committee of the AAAAI. Management of difficult-to-treat atopic dermatitis. J Allergy Clin Immunol Pract 2013; 1: 142−151.
3. Finlay A. Y. Defining the fingertip unit. BMJ 2012; 344: e3061.
4. Long C. C., Finlay  A. Y., Averill R. W. The rule of hand: 4 hand areas = 2 FTU = 1 g. Arch Dermatol 1992; 128 (8): 1129−1130.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,7/5, hodnoceno 6x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Atopická dermatitida – průřezová deskriptivní studie 100 případů onemocnění

Atopická dermatitida je onemocnění, jehož etiopatogeneze je stále velmi nejasná. Dosud je známo, že jde o nemoc vázanou na věk pacienta, existuje však i řada dalších faktorů, které mohou mít na výskyt onemocnění vliv, například genetická výbava matky a souhrn vnějších faktorů působících na matku v průběhu těhotenství. Kromě toho mají svůj význam i poruchy imunity a užívání doplňků stravy.

Účinnost inovativní aerosolové pěny kombinující kalcipotriol a betametazon-dipropionát u pacientů s psoriázou

Ve srovnání se základní terapií psoriázy prokázalo vyšší účinnost a méně vedlejších účinků spojení kalcipotriolu a betametazon-dipropionátu. Jeho použití ve formě masti či gelu je vhodné pro pacienty s mírnou až středně těžkou formou nemoci. Inovativní lékovou formou je pak aerosolová pěna kombinující právě tato dvě léčiva.

Atopie a astma u migrantů

Environmentální faktory v rozvinutých zemích mají významný vliv na rozvoj atopie a astmatu u imigrantů. Helmintózy jsou zřejmě asociovány s nižší prevalencí klinicky významných atopií.Všechny novinky