Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Atopická dermatitida: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Dupilumab, nová protilátka proti α-podjednotce receptoru pro IL-4, v léčbě atopické dermatitidy

Specializace: dermatologie dětská dermatologie
Téma: Atopická dermatitida

Vydáno: 11.2.2016

Dupilumab, nová protilátka proti α-podjednotce receptoru pro IL-4, v léčbě atopické dermatitidy

Atopická dermatitida je nejčastějším chronickým zánětlivým onemocněním kůže. Mnoho pacientů se závažnějšími projevy onemocnění potřebuje dlouhodobou systémovou léčbu. Standardní systémová léčba, zahrnující přípravky jako cyklosporin A, metotrexát nebo azathioprim, však není pro dlouhodobou terapii příliš vhodná kvůli velkému množství nežádoucích účinků. Nadějnou alternativu v léčbě závažných forem atopické dermatitidy představuje nová monoklonální protilátka dupilumab.

Výzkumy posledních let naznačují, že v patogenezi atopické dermatitidy hraje klíčovou roli dysfunkce epidermální bariéry, ke které může vést například mutace v genu pro filagrin, jenž je nezbytnou součástí epidermální bariéry. V patogenezi atopické dermatitidy má důležité místo i vrozená či získaná porucha imunitního systému. Na rozvoj akutní fáze atopické dermatitidy má pravděpodobně vliv up-regulace TH2 zprostředkované imunitní odpovědi. Některé z TH2 cytokinů, jako například IL-4 a IL-13, přispívají k dysfunkci epidermální bariéry, protože způsobují down-regulaci exprese genů pro tvorbu jejích důležitých komponent, jako je již zmíněný filagrin, dále hornerin, loricin a involukrin. Oba zmíněné interleukiny (IL-4 i IL-13) působí prostřednictvím stejného místa IL-4 receptoru, zvaného podjednotka α.

Právě proti α-podjednotce receptoru pro cytokin IL-4 je cílena zmíněná nová protilátka dupilumab. Jedná se o humánní monoklonální protilátku, která je vyvíjena jako potenciální lék na astma a zejména atopickou dermatitidu. Dupilumab nyní nastupuje III. fázi klinického testování.

I. a II. fáze přinesly nadějné výsledky: u 74 % pacientů došlo během 12týdenní léčby ke statisticky významnému poklesu na škále EASI (Eczema Area and Severity Index), u 85 % z nich došlo ke zlepšení na této škále dokonce o více než 50 %. Dupilumab také významně zmírňoval svědění, což je jeden z nejrušivějších subjektivních příznaků atopické dermatitidy. Pruritus byl po léčbě dupilumabem redukován o 55,7 % dle Pruritus Numerical-Rating Scale Score, což pro pacienta znamená výraznou úlevu a zlepšení kvality života. První výsledky byly zřetelné již v prvním týdnu léčby. Bezpečnostní profil dupilumabu je rovněž příznivý – nebyly zaznamenány žádné vážné nežádoucí účinky a rovněž nebyla prokázána orgánová toxicita.

Dupilumab je unikátní v zacílení na α-podjednotku receptoru pro IL-4, čímž blokuje zároveň IL-4 a IL-13, což vede k signifikantnímu zmírnění projevů vyrážky i svědění u pacientů s atopickou dermatitidou. Lze očekávat, že se i ve III. fázi klinického testování potvrdí jeho příznivé vlastnosti, díky nimž by se mohl zařadit mezi přípravky první volby v léčbě závažnějších forem atopické dermatitidy, u kterých topická léčba nepřináší uspokojivé výsledky.

(zzka)

Zdroj: Tsianakas A., Luger T. A. The anti-IL-4 receptor alpha antibody dupilumab: facing a new era in treating atopic dermatitis. Expert Opin Biol Ther 2015 Nov; 15 (11): 1657–1660; doi: 10.1517/14712598.2015.1095887.

 

 

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,3/5, hodnoceno 8x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Kombinace kortikosteroidů a keratolytik v léčbě psoriázy kštice

V léčbě psoriázy kštice se jako stěžejní lokální přípravky používají silně účinné kortikosteroidy. Bývají doplňovány dalšími látkami, jako jsou keratolytika nebo analoga vitaminu D. Z keratolytik se nejčastěji používá kyselina salicylová nebo urea. Látky s keratolytickým účinkem působí skvamolyticky a zvyšují průnik kortikosteroidů do kůže.

Dermatologové považují lokální kortikosteroidy za bezpečné léky u atopické dermatitidy, pokud jsou používány správně

V Austrálii proběhla zajímavá studie, jež hodnotila přístup a zkušenosti dermatologů s použitím lokálních kortikosteroidů u dětské atopické dermatitidy.

Teoretické a praktické aspekty lokální terapie atopické dermatitidy

Atopická dermatitida je multifaktoriální neinfekční zánětlivé onemocnění kůže, které se typicky vyznačuje chronickými recidivami. Jedná se převážně o onemocnění dětského věku, postihuje však i dospělé pacienty. Základem terapie je lokální aplikace dermatologik, jež nalézají své uplatnění v akutní i chronické fázi nemoci.Všechny novinky