Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Atopická dermatitida: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Dermatologové považují lokální kortikosteroidy za bezpečné léky u atopické dermatitidy, pokud jsou používány správně

Specializace: dermatologie dětská dermatologie
Téma: Atopická dermatitida

Vydáno: 6.1.2016

Dermatologové považují lokální kortikosteroidy za bezpečné léky u atopické dermatitidy, pokud jsou používány správně

V Austrálii proběhla zajímavá studie, jež hodnotila přístup a zkušenosti dermatologů s použitím lokálních kortikosteroidů u dětské atopické dermatitidy. 

Atopická dermatitida je běžné onemocnění vyskytující se v dětské populaci. Základem léčby jsou lokální kortikosteroidy. Je známé, že nonadherence k léčbě přispívá k špatným výsledkům a selhání terapie. Kolem lokálních kortikosteroidů existuje řada otazníků a diskusí. Rodiče často mluví o velké obavě až fobii z jejich použití a tyto obavy pak komplikují adherenci k léčbě. Právě dermatologové mají hlavní roli v edukaci rodičů, zejména pokud jde o způsob užití, bezpečnost a účinnost lokálních kortikosteroidů u atopické dermatitidy.

V rámci studie bylo osloveno 455 dermatologů, dotazník vyplnilo 198 z nich. Téměř všichni lékaři, kteří odpověděli, předepisují pro léčbu dětské atopické dermatitidy silně účinné a velmi silně účinné lokální kortikosteroidy. Nejčastějším nežádoucím účinkem, jejž uvádělo více než 2/3 lékařů, byla periorální dermatitida. Většina lékařů konstatovala, že za nesprávnými informacemi, jež vedly k fobii vůči lokálním kortikosteroidům, stáli nejčastěji farmaceuti.

Z lékařů, kteří se zúčastnili průzkumu, jich 75 % jednoznačně souhlasilo s tím, že za předpokladu, že jsou používány správně a pod klinickým dohledem, tedy v úzké spolupráci se specialistou, nevedou lokální kortikosteroidy k atrofii kůže. Celkem 77 % respondentů také jednoznačně souhlasilo s tím, že slovní spojení „používat střídmě“ by mělo být z obalu preparátů či jejich štítků odstraněno a v signaturách receptů by se nemělo uvádět.

Závěrem tato studie shrnuje, že dermatologové u dětí s atopickou dermatitidou často předepisují jak silně účinné, tak velmi silně účinné lokální kortikosteroidy. Za hlavní přispěvatele k dezinformacím, jež vedou k vývoji fobie vůči lokálním kortikosteroidům, jsou označováni farmaceuti. Většina dermatologů je přesvědčena o tom, že při správném používání nevedou lokální kortikosteroidy k atrofii kůže.

(eza)

Zdroj: Smith S. D., Lee A., Blaszczynski A., Fischer G. Attitudes of Australian dermatologists to the use and safety of topical corticosteroids in paediatric atopic dermatitis. Australas J Dermatol 2015 Sep 22; doi: 10.1111/ajd.12402 [Epub ahead of print].

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3/5, hodnoceno 7x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Teoretické a praktické aspekty lokální terapie atopické dermatitidy

Atopická dermatitida je multifaktoriální neinfekční zánětlivé onemocnění kůže, které se typicky vyznačuje chronickými recidivami. Jedná se převážně o onemocnění dětského věku, postihuje však i dospělé pacienty. Základem terapie je lokální aplikace dermatologik, jež nalézají své uplatnění v akutní i chronické fázi nemoci.

Použití antagonistů histaminových receptorů v prevenci a léčbě atopické dermatitidy

Atopická dermatitida (AD) je neinfekční zánětlivé onemocnění kůže, které postihuje hlavně pacienty dětského věku, ale může se objevit i u dospělých. Etiologie je multifaktoriální, uplatňují se faktory genetické i získané. Bylo zjištěno, že významnou roli v patogenezi AD hraje zvýšená tvorba histaminu. Ten se váže na 4 typy receptorů a stimulace každého z nich má specifický efekt. Práce amerických autorů z Rochesterské univerzity shrnuje základní účinky histaminu na stratum corneum kůže a prezentuje výsledky studie, která hodnotila účinky histaminu na integritu kožní bariéry. Na základě toho autoři diskutují také využití antagonistů histaminových receptorů v léčbě AD.

Betamethason-dipropionát v terapii atopické dermatitidy

Betamethason-dipropionát je kortikosteroid používaný v léčbě atopické dermatitidy (AD). Patří mezi silně účinné léky a dle evropské klasifikace se řadí do třetí třídy kortikosteroidů. Používá se v dermatologii ve formě mastí, krémů či gelů.Všechny novinky