Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Atopická dermatitida: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Dermatologové považují lokální kortikosteroidy za bezpečné léky u atopické dermatitidy, pokud jsou používány správně

Specializace: pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Atopická dermatitida

Vydáno: 6.1.2016

Dermatologové považují lokální kortikosteroidy za bezpečné léky u atopické dermatitidy, pokud jsou používány správně

V Austrálii proběhla zajímavá studie, jež hodnotila přístup a zkušenosti dermatologů s použitím lokálních kortikosteroidů u dětské atopické dermatitidy. 

Atopická dermatitida je běžné onemocnění vyskytující se v dětské populaci. Základem léčby jsou lokální kortikosteroidy. Je známé, že nonadherence k léčbě přispívá k špatným výsledkům a selhání terapie. Kolem lokálních kortikosteroidů existuje řada otazníků a diskusí. Rodiče často mluví o velké obavě až fobii z jejich použití a tyto obavy pak komplikují adherenci k léčbě. Právě dermatologové mají hlavní roli v edukaci rodičů, zejména pokud jde o způsob užití, bezpečnost a účinnost lokálních kortikosteroidů u atopické dermatitidy.

V rámci studie bylo osloveno 455 dermatologů, dotazník vyplnilo 198 z nich. Téměř všichni lékaři, kteří odpověděli, předepisují pro léčbu dětské atopické dermatitidy silně účinné a velmi silně účinné lokální kortikosteroidy. Nejčastějším nežádoucím účinkem, jejž uvádělo více než 2/3 lékařů, byla periorální dermatitida. Většina lékařů konstatovala, že za nesprávnými informacemi, jež vedly k fobii vůči lokálním kortikosteroidům, stáli nejčastěji farmaceuti.

Z lékařů, kteří se zúčastnili průzkumu, jich 75 % jednoznačně souhlasilo s tím, že za předpokladu, že jsou používány správně a pod klinickým dohledem, tedy v úzké spolupráci se specialistou, nevedou lokální kortikosteroidy k atrofii kůže. Celkem 77 % respondentů také jednoznačně souhlasilo s tím, že slovní spojení „používat střídmě“ by mělo být z obalu preparátů či jejich štítků odstraněno a v signaturách receptů by se nemělo uvádět.

Závěrem tato studie shrnuje, že dermatologové u dětí s atopickou dermatitidou často předepisují jak silně účinné, tak velmi silně účinné lokální kortikosteroidy. Za hlavní přispěvatele k dezinformacím, jež vedou k vývoji fobie vůči lokálním kortikosteroidům, jsou označováni farmaceuti. Většina dermatologů je přesvědčena o tom, že při správném používání nevedou lokální kortikosteroidy k atrofii kůže.

(eza)

Zdroj: Smith S. D., Lee A., Blaszczynski A., Fischer G. Attitudes of Australian dermatologists to the use and safety of topical corticosteroids in paediatric atopic dermatitis. Australas J Dermatol 2015 Sep 22; doi: 10.1111/ajd.12402 [Epub ahead of print].

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3/5, hodnoceno 7x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Účinnost inovativní aerosolové pěny kombinující kalcipotriol a betametazon-dipropionát u pacientů s psoriázou

Ve srovnání se základní terapií psoriázy prokázalo vyšší účinnost a méně vedlejších účinků spojení kalcipotriolu a betametazon-dipropionátu. Jeho použití ve formě masti či gelu je vhodné pro pacienty s mírnou až středně těžkou formou nemoci. Inovativní lékovou formou je pak aerosolová pěna kombinující právě tato dvě léčiva.

Atopie a astma u migrantů

Environmentální faktory v rozvinutých zemích mají významný vliv na rozvoj atopie a astmatu u imigrantů. Helmintózy jsou zřejmě asociovány s nižší prevalencí klinicky významných atopií.

Zevní dermatologická terapie v každodenní péči o suchou kůži

Xerosis cutis neboli suchá kůže představuje jednu z nejčastějších příčin návštěv dermatologické ambulance. Poškození kožního krytu není pouze kosmetickou obtíží, ale také významným zdravotním problémem, který výrazně narušuje kvalitu života nemocných jedinců. V péči o suchou kůži se uplatňují režimová opatření a dermatologická externa.Všechny novinky