Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Atopická dermatitida: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Betamethason-dipropionát v terapii atopické dermatitidy

Specializace: pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Atopická dermatitida

Vydáno: 10.11.2015

Betamethason-dipropionát v terapii atopické dermatitidy

Betamethason-dipropionát je kortikosteroid používaný v léčbě atopické dermatitidy (AD). Patří mezi silně účinné léky a dle evropské klasifikace se řadí do třetí třídy kortikosteroidů. Používá se v dermatologii ve formě mastí, krémů či gelů. 

Atopická dermatitida patří mezi zánětlivá onemocnění kůže, při kterých dochází k poruše její bariérové funkce. Svou roli v rozvoji onemocnění hrají nejen faktory genetické, ale také vlivy prostředí a životního stylu, například stres, přítomnost alergenů ve vzduchu či v potravinách, hormonální dysbalance nebo klimatické podmínky. Kůže může být rovněž iritována některými druhy mýdel, pracích prostředků nebo cigaretovým kouřem.

Kromě užívání emoliencií pro zvýšení hydratace pokožky se v terapii atopické dermatitidy preferuje použití lokálních kortikosteroidů. Jedná se o léčiva, při jejichž předepsání je nutné poučit pacienta o správné frekvenci užívání léčivé látky. Nemělo by být kontinuální. Při správném intermitentním nanášení na postižené místo v době exacerbace mohou kortikosteroidy pacientovi výrazně ulevit od symptomů onemocnění, jako je svědění či pálení kůže.

Kortikosteroidy můžeme rozdělit na slabé a středně nebo silně účinné. Slabé přípravky, jako například hydrokortison nebo prednisolon, lze použít k léčbě méně závažné AD a v oblasti obličeje a krku. Jedná se o místa s citlivou pokožkou, na kterou silnější přípravky aplikovat nelze. Středně silné (dexamethason-acetát) můžeme použít při exacerbaci AD i pro aplikaci na citlivou kůži v oblastech, jako jsou třísla či podpaží. Silné přípravky, jako betamethason-dipropionát, se používají v terapii závažné atopické dermatitidy a neměly by se dostat do kontaktu s citlivou pokožkou na krku, obličeji, tříslech či v podpaží. Kortikosteroidy aplikujeme 1× denně, pouze pokud je terapie neúčinná, může být množství zvýšeno na 2 denní dávky.

Betamethason-dipropionát vykazuje silný protizánětlivý, protisvědivý, antiproliferační a vazokonstrikční efekt a jeho bezpečnost a účinnost byla prověřena v klinických studiích. Při aplikaci na kůži je do organismu vstřebáno 12–14 % aplikované dávky. Vstřebaná část podléhá biotransformaci v játrech a přeměnou vznikají neaktivní metabolity. Stejně jako u ostatních kortikosteroidů se nedoporučuje betamethason aplikovat u těhotných a kojících žen. Není doporučena aplikace do blízkosti bércových vředů, na atrofickou kůži, do oblasti obličeje či krku. Kontraindikováno je použití léku u dětí do 1 roku věku.

Kortikosteroidy v léčbě atopické dermatitidy mají své nezastupitelné místo. Nelze ovšem opomenout nežádoucí účinky, které pacient podporuje nesprávnou aplikací léčiva. Při dodržování pravidel užití přípravku ovšem kortikosteroidy mohou být velmi prospěšné nejen v terapii AD, ale také ostatních dermatóz.

(idav)

Zdroj: Hašek J. Péče o pacienta s atopickou dermatitidou – doplnění doporučeného postupu ČLnK. Praktické lékárenství 2014; 10 (2): 53–60.

 

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,7/5, hodnoceno 6x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Účinnost inovativní aerosolové pěny kombinující kalcipotriol a betametazon-dipropionát u pacientů s psoriázou

Ve srovnání se základní terapií psoriázy prokázalo vyšší účinnost a méně vedlejších účinků spojení kalcipotriolu a betametazon-dipropionátu. Jeho použití ve formě masti či gelu je vhodné pro pacienty s mírnou až středně těžkou formou nemoci. Inovativní lékovou formou je pak aerosolová pěna kombinující právě tato dvě léčiva.

Atopie a astma u migrantů

Environmentální faktory v rozvinutých zemích mají významný vliv na rozvoj atopie a astmatu u imigrantů. Helmintózy jsou zřejmě asociovány s nižší prevalencí klinicky významných atopií.

Zevní dermatologická terapie v každodenní péči o suchou kůži

Xerosis cutis neboli suchá kůže představuje jednu z nejčastějších příčin návštěv dermatologické ambulance. Poškození kožního krytu není pouze kosmetickou obtíží, ale také významným zdravotním problémem, který výrazně narušuje kvalitu života nemocných jedinců. V péči o suchou kůži se uplatňují režimová opatření a dermatologická externa.Všechny novinky