Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Atopická dermatitida: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Betamethason-dipropionát u calcinosis cutis

Specializace: dermatologie dětská dermatologie
Téma: Atopická dermatitida

Vydáno: 28.4.2016

Betamethason-dipropionát u calcinosis cutis

Prezentovaná kazuistika dokládá možnou cestu vzniku kožní kalcinózy transdermální expozicí roztoku chloridu vápenatého coby profesního kontaktního polutantu. Silně účinný kortikosteroid betamethason-dipropionát může být účinným terapeutickým řešením tohoto problému.

Calcinosis cutis je neobvyklé onemocnění charakterizované ukládáním nerozpustného kalcia v kožní tkáni. Případy exogenní kalcinózy jsou obvykle iatrogenní nebo profesní.

Pacientem v publikované kazuistice byl 48letý muž bez významné anamnézy, který trpěl 4 týdny trvající papulózní vyrážkou na předloktích, břichu a stehnech. Několik dnů před výsevem vyrážky rozebíral mobilní kluziště, při čemž došlo k potřísnění jeho oblečení roztokem chloridu vápenatého (CaCl2), zejména ve jmenovaných oblastech. Než svlékl potřísněné šaty, byly vápenaté soli v kontaktu s jeho kůží asi 2 hodiny, poté si šel zaplavat v chlorovaném bazénu. Po několika dnech se začaly v potřísněných oblastech objevovat malé, mírně svědivé papuly.

Diagnostika a léčba

Při vyšetření za 4 týdny byly zjištěny v oblastech exponovaných CaCl2 mnohočetné 2−4 mm velké zarudlé papuly, místy s vkleslým středem, naplněné bílými depozity. Měl také kolejnicovou lézi s 1 mm velkými bílými depozity v místě, kde si těsně před potřísněním podrbal paži. Kožní biopsie ozřejmila intersticiální vřetenovité buňky s granulárními částicemi, které zasahovaly mezi kolagenové svazky přes retikulární dermis, a dále perivaskulární lymfocytární zánět. Barvení dle von Kossy ukázalo hnědé částečky pokrývající elastická vlákna a kolagenové svazky.

Pacient byl léčen krémem s 0,05% bethametason-dipropionátem 2× denně. Během 6−10 týdnů papuly úplně vymizely a po 3 měsících přetrvával jen pozánětlivý erytém.

Závěr

V popsaném případě se jedná o transepidermální eliminaci vápenného materiálu, kdy smíšením CaCl2 s vodou pravděpodobně došlo k exotermické reakci s povrchovým poraněním pokožky, což umožnilo perkutánní vstřebání a uložení kalcia na kolagenová a elastická vlákna. V dříve popsaných případech vymizely léze vzniklé po podání heparinu obsahujícího kalcium po 5−18 týdnech bez specifické léčby.

Vzrůstající komerční užívání chloridu vápenatého by mohlo zvýšit riziko náhodné a profesní expozice s možným vznikem kožní kalcinózy. Důležité je spojit si expozici CaCl2 s klinickou prezentací. K vymizení lézí v popsaném případě přispěla léčba topickým betamethason-dipropionátem, která zejména zkrátila dobu hojení.

(thom)

Zdroj: Lim P. P., Kossard S., Stapleton K. Calcinosis cutis following contact with calcium chloride solution. Australas J Dermatol 2012 Nov; 53 (4): e66−e68; doi: 10.1111/j.1440-0960.2011.00737.x.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Fingertip unit − nástroj ke zlepšení compliance v léčbě lokálními kortikosteroidy

Jasné a jednoduché pokyny, jak užívat předepsaný lék, jsou zásadní jak pro psychiku pacientů, tak pro úspěch terapie.

Antihistaminika v léčbě atopické dermatitidy

U dětí s atopickou dermatitidou (AD) lze volit z řady léčebných postupů. Následující text se věnuje působení antihistaminik na pruritus u AD. Antihistaminika blokují aktivitu histaminu na příslušných receptorech v kůži (zejména H1), čímž se zmírňuje svědění a zarudnutí a potlačí se rozvoj kopřivky.

Topická imunosupresiva jako alternativa kortikosteroidů

Topické kortikosteroidy jsou základem léčby atopické dermatitidy. Nová studie ovšem naznačuje možnost využití topicky podaného imunosupresiva azathioprinu.Všechny novinky