Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Atopická dermatitida: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Betametazon-dipropionát v terapii atopické dermatitidy

Specializace: pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Atopická dermatitida

Vydáno: 15.9.2015

Betametazon-dipropionát v terapii atopické dermatitidy

Atopická dermatitida je časté chronické kožní onemocnění, které se může projevit v každém věku. V léčebném algoritmu mírně až středně závažných případů se přitom uplatňují lokální kortikosteroidy, mezi něž se řadí i kortikosteroid se silným účinkem – betametazon-dipropionát.

Úvod

Atopická dermatitida je chronické, multifaktoriální kožní onemocnění. Jeho rozvoj je podmíněn složitou interakcí několika faktorů, mezi něž se řadí genetická predispozice, vlivy vnějšího prostředí, neuroimunologická nerovnováha a porušená epidermální bariéra. Mezi hlavní klinické projevy patří suchost, svědění a zánět kůže. Vliv chronické nemoci narušuje kvalitu života nemocného i rodiny. Podle výsledků kontrolovaných studií představuje atopická dermatitida pro rodinu větší zátěž než péče o dítě s diabetem nebo epilepsií. Přibližně 70 % nemocných s atopickou dermatitidou má pozitivní rodinnou anamnézu. Onemocnění v současnosti postihuje asi 15–20 % dětí v ekonomicky vyspělých zemích. Atopická dermatitida se většinou projevuje již v dětství, u některých pacientů se však rozvine až v dospělosti (late onset). Pokud je spouštěčem onemocnění alergen, v 98 % případů se jedná o mléko, vejce, arašídy, pšeničnou mouku, sóju, stromové ořechy, ryby a měkkýše.

Lokální terapie atopické dermatitidy

Variabilita kožního nálezu i klinických symptomů vyžaduje značně individuální přístup ke každému pacientovi. Primárním cílem je zajistit hydrataci kůže, upravit porušenou bariérovou funkci a odstranit vliv provokačních faktorů. Volba terapie se tak odvíjí od závažnosti poškození kožního krytu, které může být stanoveno například skórem dle Rajky a Langelanda. Až 50 % léčebného účinku mohou zajistit emoliencia, která se aplikují v průběhu léčby, ale užívají se také preventivně jako udržovací léčba. Hlavním pilířem terapie jsou však protizánětlivé přípravky v podobě lokálních kortikosteroidů a lokálních inhibitorů kalcineurinu. V terapii atopické dermatitidy tak nalézá uplatnění středně účinný lokální kortikosteroid alklometazon nebo silně účinný betametazon-dipropionát. Léčebný algoritmus doporučuje u dětí i dospělých nasazení lokálních kortikosteroidů co nejdříve, nejlépe při prvních kožních projevech. Topické kortikosteroidy se dále mají používat až do úplného vymizení příznaků, buď v monoterapii, nebo v kombinaci s lokálními inhibitory kalcineurinu.

Závěr

Atopická dermatitida je chronické onemocnění, které výrazně narušuje kvalitu života nemocných. V terapii se již více než 60 let používají lokální kortikosteroidy, které jsou i v současné době lékem volby pro terapii mírně až středně závažných případů nemoci.

(holi)

Zdroj: Pánková R. Atopická dermatitida – co je nového? Pediatrie pro praxi 2014; 15 (5): 257–263.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,2/5, hodnoceno 14x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Doporučené postupy pro prevenci, diagnostiku a léčbu ekzému rukou

Tyto doporučené postupy přináší informace o tom, jak přistupovat k pacientům s kontaktní, iritační či atopickou dermatitidou rukou. Vychází jak z medicíny založené na důkazech (evidence-based medicine), tak z dohody mezi lékaři (consensus-based medicine). Základem pro jejich zpracování byl systematický přehled literatury z databáze Cochrane.

Účinnost a bezpečnost kombinace kalcipotriolu a betametazonu v léčbě psoriázy u dospívajících

Ložisková psoriáza má relativně vysokou prevalenci u dospívajících, což má významný dopad na kvalitu života i sociální interakci nemocných. Nedávno provedený výzkum se zaměřil na užití fixní kombinace kalcipotriolu a betametazonu v terapii psoriázy kštice. Z výsledků vyplývá, že léčba je nejen bezpečná, ale také velmi efektivní.

S atopickou dermatitidou souvisejí mutace genů kódujících strukturu epidermis i imunitní systém

Atopická dermatitida je komplexní genetické onemocnění, které je výsledkem interakce mezi různými geny a mezi geny a okolním prostředím. Souvislost s atopickou dermatitidou byla zjištěna u dvou skupin genů: u genů kódujících epidermální strukturální proteiny a u genů pro základní složky imunitního systému.Všechny novinky