Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Atopická dermatitida: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Betametazon-dipropionát v terapii atopické dermatitidy

Specializace: dermatologie dětská dermatologie
Téma: Atopická dermatitida

Vydáno: 15.9.2015

Betametazon-dipropionát v terapii atopické dermatitidy

Atopická dermatitida je časté chronické kožní onemocnění, které se může projevit v každém věku. V léčebném algoritmu mírně až středně závažných případů se přitom uplatňují lokální kortikosteroidy, mezi něž se řadí i kortikosteroid se silným účinkem – betametazon-dipropionát.

Úvod

Atopická dermatitida je chronické, multifaktoriální kožní onemocnění. Jeho rozvoj je podmíněn složitou interakcí několika faktorů, mezi něž se řadí genetická predispozice, vlivy vnějšího prostředí, neuroimunologická nerovnováha a porušená epidermální bariéra. Mezi hlavní klinické projevy patří suchost, svědění a zánět kůže. Vliv chronické nemoci narušuje kvalitu života nemocného i rodiny. Podle výsledků kontrolovaných studií představuje atopická dermatitida pro rodinu větší zátěž než péče o dítě s diabetem nebo epilepsií. Přibližně 70 % nemocných s atopickou dermatitidou má pozitivní rodinnou anamnézu. Onemocnění v současnosti postihuje asi 15–20 % dětí v ekonomicky vyspělých zemích. Atopická dermatitida se většinou projevuje již v dětství, u některých pacientů se však rozvine až v dospělosti (late onset). Pokud je spouštěčem onemocnění alergen, v 98 % případů se jedná o mléko, vejce, arašídy, pšeničnou mouku, sóju, stromové ořechy, ryby a měkkýše.

Lokální terapie atopické dermatitidy

Variabilita kožního nálezu i klinických symptomů vyžaduje značně individuální přístup ke každému pacientovi. Primárním cílem je zajistit hydrataci kůže, upravit porušenou bariérovou funkci a odstranit vliv provokačních faktorů. Volba terapie se tak odvíjí od závažnosti poškození kožního krytu, které může být stanoveno například skórem dle Rajky a Langelanda. Až 50 % léčebného účinku mohou zajistit emoliencia, která se aplikují v průběhu léčby, ale užívají se také preventivně jako udržovací léčba. Hlavním pilířem terapie jsou však protizánětlivé přípravky v podobě lokálních kortikosteroidů a lokálních inhibitorů kalcineurinu. V terapii atopické dermatitidy tak nalézá uplatnění středně účinný lokální kortikosteroid alklometazon nebo silně účinný betametazon-dipropionát. Léčebný algoritmus doporučuje u dětí i dospělých nasazení lokálních kortikosteroidů co nejdříve, nejlépe při prvních kožních projevech. Topické kortikosteroidy se dále mají používat až do úplného vymizení příznaků, buď v monoterapii, nebo v kombinaci s lokálními inhibitory kalcineurinu.

Závěr

Atopická dermatitida je chronické onemocnění, které výrazně narušuje kvalitu života nemocných. V terapii se již více než 60 let používají lokální kortikosteroidy, které jsou i v současné době lékem volby pro terapii mírně až středně závažných případů nemoci.

(holi)

Zdroj: Pánková R. Atopická dermatitida – co je nového? Pediatrie pro praxi 2014; 15 (5): 257–263.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,2/5, hodnoceno 14x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Doporučené postupy pro prevenci, diagnostiku a léčbu ekzému rukou

Tyto doporučené postupy přináší informace o tom, jak přistupovat k pacientům s kontaktní, iritační či atopickou dermatitidou rukou. Vychází jak z medicíny založené na důkazech (evidence-based medicine), tak z dohody mezi lékaři (consensus-based medicine). Základem pro jejich zpracování byl systematický přehled literatury z databáze Cochrane.

Účinnost a bezpečnost kombinace kalcipotriolu a betametazonu v léčbě psoriázy u dospívajících

Ložisková psoriáza má relativně vysokou prevalenci u dospívajících, což má významný dopad na kvalitu života i sociální interakci nemocných. Nedávno provedený výzkum se zaměřil na užití fixní kombinace kalcipotriolu a betametazonu v terapii psoriázy kštice. Z výsledků vyplývá, že léčba je nejen bezpečná, ale také velmi efektivní.

Zvýšení hydratace kůže po aplikaci alklometazonu dipropionátu

Suchá a zranitelná kůže je projevem některých kožních chorob, například atopické dermatitidy nebo psoriázy. Afloderm, jenž obsahuje účinnou látku alklometazon dipropionát, se zdá být vhodným řešením problematiky suché kůže. Podle výsledků studie totiž nejen že vykazuje protizánětlivé účinky, ale také signifikantně zvyšuje hydrataci kůže.Všechny novinky