Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Atopická dermatitida: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Belosalic k léčbě suchých dermatóz

Specializace: dermatologie dětská dermatologie
Téma: Atopická dermatitida

Vydáno: 11.2.2016

Belosalic k léčbě suchých dermatóz

Glukokortikoidy patří mezi nejúčinnější terapeutika při léčbě kožních zánětlivých chorob. Řadíme mezi ně i Belosalic, jehož účinnou látkou je betamethason-dipropionát a pomocnou látkou kyselina salicylová. 

Indikace

Belosalic se používá k léčbě subakutních a chronických suchých dermatóz s hyperkeratózou reagujících na místní léčbu glukokortikoidy. Mezi ně patří:

 • psoriáza,
 • neurodermitida,
 • lichen ruber planus,
 • ekzémy (např. atopický, kontaktní alergický, numulární, ekzém rukou, ekzematoidní dermatitida, dyshidrotický ekzém),
 • seboroická dermatitida,
 • ichtyóza a jiné ichtyotické změny kůže.

Užití

Kortikoidy při jejich správném podání, volbě přípravku a spolupráci pacienta dokážou spolehlivě potlačit příznaky onemocnění a jsou velmi účinnou terapeutickou modalitou. Obvykle se užívají 2× denně na postižené místo. Pokud se však jedná o chronický proces vyžadující dlouhodobou aplikaci, je namístě méně častá aplikace. Léčba se provádí do vymizení příznaků a její délka se odvíjí od indikace a průběhu onemocnění. Neměla by však celkově trvat déle než 3 týdny. Je ovšem vhodné v léčbě pokračovat i nějakou dobu po odeznění příznaků, aby se zabránilo recidivě.

Belosalic nesmí být užíván metodou okluzivního obvazu, protože keratolytický účinek kyseliny salicylové může zvýšit absorpci steroidů. Totéž riziko může platit i při dlouhodobé léčbě rozsáhlé plochy či kožních záhybů nebo při vysokých dávkách steroidů. Z téhož důvodů není příliš vhodný k léčbě plenkové dermatitidy.

Přípravek se nesmí užívat do očí a periorbitální oblasti. Mohlo by totiž dojít k atrofii kůže, šíření eventuálně přítomné herpetické infekce a navíc by se zvýšilo riziko rozvoje glaukomu nebo katarakty.

Dlouhodobé podání Belosalicu na kůži obličeje není vhodné. Je zde riziko vzniku dermatitidy podobné růžovce, periorální dermatitidy, atrofie kůže nebo akné. Přípravek by se neměl používat pro léčbu onemocnění v oblasti konečníku či pohlavního ústrojí.

Kontraindikace

Belosalic se nepoužívá v následujících případech:

 • hypersenzitivita na léčivou látku nebo kteroukoliv pomocnou látku,
 • kožní TBC,
 • mykotické a parazitární infekce kůže,
 • většina virových onemocnění kůže, obzvláště ta herpetická,
 • vakcinie, plané neštovice,
 • periorální dermatitida,
 • perianální a genitální pruritus,
 • rosacea,
 • akné,
 • syfilis,
 • u dětí do 1 roku.

Těhotenství

Bezpečnost používání kortikoidů v těhotenství nebyla prokázána. Proto se používají pouze tehdy, převáží-li potenciální přínos léčby pro matku možná rizika pro plod. Pokud je k užití přípravku přikročeno, nesmí se užívat na rozsáhlé plochy, ve vysokých dávkách a po dlouhou dobu.

Předávkování

Při nadměrném užívání lokálních kortikosteroidů po dlouhou dobu může dojít k potlačení funkce osy hypotalamus–hypofýza–nadledviny, což může způsobit sekundární adrenální insuficienci nebo vyvolat příznaky hyperkortisolismu včetně Cushingova syndromu. Léčba tohoto stavu je obvykle symptomatická a akutní příznaky zpravidla reverzibilní. V případě chronické toxicity je potřeba kortikosteroidy postupně vysazovat.

Nadměrný přísun kyseliny salicylové do organismu může vyvolat salicylismus. Jeho léčba je rovněž symptomatická a má za cíl co nejdříve salicylát odstranit z organismu.

(ivh)

Zdroje:
1. Arenberger P. Jak bezpečně používat lokální kortikoidy. Medical Tribune 2013; 9 (21): B5.
Dostupné na: http://www.tribune.cz/clanek/31324-jak-bezpecne-pouzivat-lokalni-kortikoidy
2. SPC přípravku Belosalic.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     4,6/5, hodnoceno 7x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Kombinace kortikosteroidů a keratolytik v léčbě psoriázy kštice

V léčbě psoriázy kštice se jako stěžejní lokální přípravky používají silně účinné kortikosteroidy. Bývají doplňovány dalšími látkami, jako jsou keratolytika nebo analoga vitaminu D. Z keratolytik se nejčastěji používá kyselina salicylová nebo urea. Látky s keratolytickým účinkem působí skvamolyticky a zvyšují průnik kortikosteroidů do kůže.

Dermatologové považují lokální kortikosteroidy za bezpečné léky u atopické dermatitidy, pokud jsou používány správně

V Austrálii proběhla zajímavá studie, jež hodnotila přístup a zkušenosti dermatologů s použitím lokálních kortikosteroidů u dětské atopické dermatitidy.

Teoretické a praktické aspekty lokální terapie atopické dermatitidy

Atopická dermatitida je multifaktoriální neinfekční zánětlivé onemocnění kůže, které se typicky vyznačuje chronickými recidivami. Jedná se převážně o onemocnění dětského věku, postihuje však i dospělé pacienty. Základem terapie je lokální aplikace dermatologik, jež nalézají své uplatnění v akutní i chronické fázi nemoci.Všechny novinky