Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Atopická dermatitida: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Atopická dermatitida – průřezová deskriptivní studie 100 případů onemocnění

Specializace: pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Atopická dermatitida

Vydáno: 11.2.2016

Atopická dermatitida – průřezová deskriptivní studie 100 případů onemocnění

Atopická dermatitida je onemocnění, jehož etiopatogeneze je stále velmi nejasná. Dosud je známo, že jde o nemoc vázanou na věk pacienta, existuje však i řada dalších faktorů, které mohou mít na výskyt onemocnění vliv, například genetická výbava matky a souhrn vnějších faktorů působících na matku v průběhu těhotenství. Kromě toho mají svůj význam i poruchy imunity a užívání doplňků stravy.

Pro podrobnější sledování faktorů, které mohou mít na výskyt onemocnění vliv, provedli lékaři v indickém Dillí průřezovou deskriptivní studii, do které zařadili 100 nově diagnostikovaných případů atopické dermatitidy. Studie měla za cíl sledovat demografické pozadí pacientů a jejich klinické příznaky.

K provedení studie bylo vybráno 100 nově diagnostikovaných pacientů, jejichž diagnóza byla stanovena na základě minimálně tří nejvíce výrazných hlavních a vedlejších kritérií. Vše bylo zaznamenáno v předem připraveném protokolu, který zahrnoval také informace o věku a pohlaví pacienta, délku trvání a věk nástupu onemocnění. Dále byla konvenčním způsobem stanovena sérová hladina imunoglobulinu E (IgE). Klinicky získaná data byla pak porovnána s množstvím protilátek v séru.

Celková prevalence onemocnění (starých a nových případů) dosahovala 0,98 %, zatímco u nových pacientů činila 0,24 %. 83 (tj. 83 %) pacientů spadalo do věkové skupiny 2–12 let, z nich bylo 54 chlapců a 29 dívek. 70 pacientů pocházelo z městských podmínek, 30 z venkovského prostředí. Délka onemocnění kolísala mezi 8 a 192 týdny, s průměrnou dobou trvání 76 týdnů a standardní odchylkou 21,42 týdne.

Výsledky studie tedy ukazují, že výskyt a závažnost atopické dermatitidy závisí nejen na věku a na množství IgE protilátek, ale má i řadu dalších klinických a demografických konotací. Cílem studie bylo poukázat na tyto spojitosti a umožnit tím nový pohled i na možnosti řešení a léčby.

(jez)

Zdroj: Sehgal V. N., Srivastava G., Aggarwal A. K. et al. Atopic dermatitis: a cross-sectional (descriptive) study of 100 cases. Indian J Dermatol 2015 Sep–Oct; 60 (5): 519; doi: 10.4103/0019-5154.164412.

 

 

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,6/5, hodnoceno 5x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Účinnost inovativní aerosolové pěny kombinující kalcipotriol a betametazon-dipropionát u pacientů s psoriázou

Ve srovnání se základní terapií psoriázy prokázalo vyšší účinnost a méně vedlejších účinků spojení kalcipotriolu a betametazon-dipropionátu. Jeho použití ve formě masti či gelu je vhodné pro pacienty s mírnou až středně těžkou formou nemoci. Inovativní lékovou formou je pak aerosolová pěna kombinující právě tato dvě léčiva.

Atopie a astma u migrantů

Environmentální faktory v rozvinutých zemích mají významný vliv na rozvoj atopie a astmatu u imigrantů. Helmintózy jsou zřejmě asociovány s nižší prevalencí klinicky významných atopií.

Zevní dermatologická terapie v každodenní péči o suchou kůži

Xerosis cutis neboli suchá kůže představuje jednu z nejčastějších příčin návštěv dermatologické ambulance. Poškození kožního krytu není pouze kosmetickou obtíží, ale také významným zdravotním problémem, který výrazně narušuje kvalitu života nemocných jedinců. V péči o suchou kůži se uplatňují režimová opatření a dermatologická externa.Všechny novinky