Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Atopická dermatitida: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Alklomethason-dipropionát v léčbě atopické dermatitidy u dětí

Specializace: pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Atopická dermatitida

Vydáno: 28.4.2016

Alklomethason-dipropionát v léčbě atopické dermatitidy u dětí

Alklomethason je syntetický chlorovaný kortikosteroid určený k zevnímu použití. Vhodný je zejména k léčbě projevů atopické dermatitidy v pediatrické praxi. Je aplikován lokálně ve formě masti.

Obecné vlastnosti

Alklomethason je zástupcem lokálních kortikosteroidů se slabší účinností. Díky své šetrnosti je vhodný zejména pro použití u dětí a seniorů. Významnou vlastností je rovněž minimální systémová absorpce, takže je možné jej použít i pro aplikaci na rozsáhlejší kožní plochy. Mast s obsahem alklomethason-dipropionátu je obzvláště vhodná pro nanášení na místa s jemnou kůží, jakými jsou obličej nebo intertriginózní oblasti. Přípravky s účinnou látkou alklomethason-dipropionát je také možno předepsat jako pokračovací terapii po úvodní léčbě silně účinnými kortikosteroidy.

Indikace

Alklomethason-dipropionát prokázal účinnost v léčbě chronických suchých, skvamózních a hyperkeratotických kožních onemocnění reagujících na lokální léčbu kortikosteroidy, např. atopické dermatitidy, kontaktní dermatitidy a psoriasis vulgaris. Maximální doporučená doba aplikace je 2−3 týdny.

Účinnost a bezpečnost

Bezpečnost a příznivý efekt lokálně aplikovaného alklomethason-dipropionátu (0,05% mast) byly hodnoceny v třítýdenní otevřené studii. Sledovaná skupina čítala 39 dětí s atopickou dermatitidou. Šesti dětem byly v týdenních intervalech monitorovány ranní plazmatické hladiny kortisolu. Zbývajícím 33 dětem byly hladiny změřeny při vstupu do studie, po prvním týdnu a dále po dvou týdnech. Každý týden byla hodnocena celková odpověď na léčbu zahrnující přítomnost a tíži erytému, indurace a svědění.

U všech 39 dětí byly po dobu studie hladiny ranního plazmatického kortisolu v akceptovatelném rozmezí 7−25 mikrogramů na 100 mililitrů. Na závěr sledování byla znovu zhodnocena celková terapeutická odpověď: 28 dětí (72 %) dosáhlo kompletní remise, středně významného zlepšení dosáhlo 7 (18 %) dětí.

(zzka)

Zdroje:
1. Crespi H. G. Topical corticosteroid therapy for children: alclometasone dipropionate cream 0.05%. Clin Ther 1986; 8 (2): 203−210.
2. SPC Afloderm. Dostupné na: http://www.sukl.cz.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Antihistaminika v léčbě atopické dermatitidy

U dětí s atopickou dermatitidou (AD) lze volit z řady léčebných postupů. Následující text se věnuje působení antihistaminik na pruritus u AD. Antihistaminika blokují aktivitu histaminu na příslušných receptorech v kůži (zejména H1), čímž se zmírňuje svědění a zarudnutí a potlačí se rozvoj kopřivky.

Atopická dermatitida – průřezová deskriptivní studie 100 případů onemocnění

Atopická dermatitida je onemocnění, jehož etiopatogeneze je stále velmi nejasná. Dosud je známo, že jde o nemoc vázanou na věk pacienta, existuje však i řada dalších faktorů, které mohou mít na výskyt onemocnění vliv, například genetická výbava matky a souhrn vnějších faktorů působících na matku v průběhu těhotenství. Kromě toho mají svůj význam i poruchy imunity a užívání doplňků stravy.

Účinnost inovativní aerosolové pěny kombinující kalcipotriol a betametazon-dipropionát u pacientů s psoriázou

Ve srovnání se základní terapií psoriázy prokázalo vyšší účinnost a méně vedlejších účinků spojení kalcipotriolu a betametazon-dipropionátu. Jeho použití ve formě masti či gelu je vhodné pro pacienty s mírnou až středně těžkou formou nemoci. Inovativní lékovou formou je pak aerosolová pěna kombinující právě tato dvě léčiva.Všechny novinky