Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Atopická dermatitida: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Alklomethason-dipropionát v léčbě atopické dermatitidy u dětí

Specializace: dermatologie dětská dermatologie
Téma: Atopická dermatitida

Vydáno: 28.4.2016

Alklomethason-dipropionát v léčbě atopické dermatitidy u dětí

Alklomethason je syntetický chlorovaný kortikosteroid určený k zevnímu použití. Vhodný je zejména k léčbě projevů atopické dermatitidy v pediatrické praxi. Je aplikován lokálně ve formě masti.

Obecné vlastnosti

Alklomethason je zástupcem lokálních kortikosteroidů se slabší účinností. Díky své šetrnosti je vhodný zejména pro použití u dětí a seniorů. Významnou vlastností je rovněž minimální systémová absorpce, takže je možné jej použít i pro aplikaci na rozsáhlejší kožní plochy. Mast s obsahem alklomethason-dipropionátu je obzvláště vhodná pro nanášení na místa s jemnou kůží, jakými jsou obličej nebo intertriginózní oblasti. Přípravky s účinnou látkou alklomethason-dipropionát je také možno předepsat jako pokračovací terapii po úvodní léčbě silně účinnými kortikosteroidy.

Indikace

Alklomethason-dipropionát prokázal účinnost v léčbě chronických suchých, skvamózních a hyperkeratotických kožních onemocnění reagujících na lokální léčbu kortikosteroidy, např. atopické dermatitidy, kontaktní dermatitidy a psoriasis vulgaris. Maximální doporučená doba aplikace je 2−3 týdny.

Účinnost a bezpečnost

Bezpečnost a příznivý efekt lokálně aplikovaného alklomethason-dipropionátu (0,05% mast) byly hodnoceny v třítýdenní otevřené studii. Sledovaná skupina čítala 39 dětí s atopickou dermatitidou. Šesti dětem byly v týdenních intervalech monitorovány ranní plazmatické hladiny kortisolu. Zbývajícím 33 dětem byly hladiny změřeny při vstupu do studie, po prvním týdnu a dále po dvou týdnech. Každý týden byla hodnocena celková odpověď na léčbu zahrnující přítomnost a tíži erytému, indurace a svědění.

U všech 39 dětí byly po dobu studie hladiny ranního plazmatického kortisolu v akceptovatelném rozmezí 7−25 mikrogramů na 100 mililitrů. Na závěr sledování byla znovu zhodnocena celková terapeutická odpověď: 28 dětí (72 %) dosáhlo kompletní remise, středně významného zlepšení dosáhlo 7 (18 %) dětí.

(zzka)

Zdroje:
1. Crespi H. G. Topical corticosteroid therapy for children: alclometasone dipropionate cream 0.05%. Clin Ther 1986; 8 (2): 203−210.
2. SPC Afloderm. Dostupné na: http://www.sukl.cz.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Fingertip unit − nástroj ke zlepšení compliance v léčbě lokálními kortikosteroidy

Jasné a jednoduché pokyny, jak užívat předepsaný lék, jsou zásadní jak pro psychiku pacientů, tak pro úspěch terapie.

Antihistaminika v léčbě atopické dermatitidy

U dětí s atopickou dermatitidou (AD) lze volit z řady léčebných postupů. Následující text se věnuje působení antihistaminik na pruritus u AD. Antihistaminika blokují aktivitu histaminu na příslušných receptorech v kůži (zejména H1), čímž se zmírňuje svědění a zarudnutí a potlačí se rozvoj kopřivky.

Topická imunosupresiva jako alternativa kortikosteroidů

Topické kortikosteroidy jsou základem léčby atopické dermatitidy. Nová studie ovšem naznačuje možnost využití topicky podaného imunosupresiva azathioprinu.Všechny novinky