Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Atopická dermatitida: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Alklomethason-dipropionát je výjimečným kortikoidem pro léčbu atopické dermatitidy

Specializace: pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Atopická dermatitida

Vydáno: 31.5.2016

Alklomethason-dipropionát je výjimečným kortikoidem pro léčbu atopické dermatitidy

Topicky podávané glukokortikoidy patří mezi hlavní terapeutické prostředky v léčbě zánětlivých onemocnění kůže, mezi která řadíme i atopickou dermatitidu. Jejich efekt závisí na jejich chemické struktuře, fyzikálně-chemických vlastnostech, koncentraci aktivní látky, lékové formě a afinitě ke specifickým receptorům. Jedním ze zástupců těchto léčiv je i alklomethason-dipropionát.

Klinické použití alklomethasonu u atopické dermatitidy

Alklomethason-dipropionát je dostupný jednak ve formě krému, jednak ve formě masti. Je indikovaný při léčbě chronických suchých, skvamózních a hyperkeratotických kožních onemocnění, jež reagují na léčbu kortikoidy (tedy i atopické dermatitidy). Kromě klasických vlastností kortikoidů má navíc i pozitivní efekt na hydrataci pokožky, což z něj dělá lék volby u dermatóz spojených s pruritem a excesivním vysušením pokožky. Je obzvláště účinný v těchto případech:
  • na místech s jemnou kůží (např. obličej, intertriginózní oblasti);
  • u chronických dermatóz u pacientů s jemnou kůží (děti a starší pacienti);
  • při léčbě rozsáhlých kožních oblastí, a to zvláště u dětí, protože u něj dochází k minimální absorpci do systémové cirkulace;
  • při léčbě následující po úvodní terapii silně účinnými kortikosteroidy.
Je vhodný pro děti od 3 měsíců věku, mladistvé a dospělé. 

Chemická struktura

Alklomethason-dipropionát je zástupcem generace nefluorovaných topických glukokortikoidů. Jeho výjimečné vlastnosti jsou dány přítomností atomu chloru na pozici 7α, což zvyšuje jeho terapeutický efekt, ale zároveň nezvyšuje intenzitu jeho nežádoucích účinků.

Způsob užití

Přípravek by se měl používat maximálně po dobu 2−3 týdnů v postupně se prodlužujících intervalech (intervalová aplikace) do vymizení příznaků. Poté se léčba ukončuje.

Potřebné množství krému či masti by se mělo 2−3× denně rozetřít v tenké vrstvě na postiženou kůži. S výjimkou závažných a rezistentních dermatóz by se oblasti léčené alklomethason-dipropionátem v podobě masti neměly krýt okluzivním obvazem.

U dětí se vzhledem k okluzivnímu efektu v kožních záhybech (a tedy i ke zvýšenému riziku systémové absorpce a z toho plynoucí vyšší pravděpodobnosti nežádoucích účinků) doporučuje forma krému. Přípravek by měl být používán co nejkratší dobu a se zvýšenou opatrností. 

(ivh)

Zdroje:
1. Kisiel K., Kaszuba A. Alclometasone dipropionate: properties and clinical uses. Post Dermatol Alergol 2011; 28 (2): 107−119.
2. SPC Afloderm.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,8/5, hodnoceno 12x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Antihistaminika v léčbě atopické dermatitidy

U dětí s atopickou dermatitidou (AD) lze volit z řady léčebných postupů. Následující text se věnuje působení antihistaminik na pruritus u AD. Antihistaminika blokují aktivitu histaminu na příslušných receptorech v kůži (zejména H1), čímž se zmírňuje svědění a zarudnutí a potlačí se rozvoj kopřivky.

Atopická dermatitida – průřezová deskriptivní studie 100 případů onemocnění

Atopická dermatitida je onemocnění, jehož etiopatogeneze je stále velmi nejasná. Dosud je známo, že jde o nemoc vázanou na věk pacienta, existuje však i řada dalších faktorů, které mohou mít na výskyt onemocnění vliv, například genetická výbava matky a souhrn vnějších faktorů působících na matku v průběhu těhotenství. Kromě toho mají svůj význam i poruchy imunity a užívání doplňků stravy.

Účinnost inovativní aerosolové pěny kombinující kalcipotriol a betametazon-dipropionát u pacientů s psoriázou

Ve srovnání se základní terapií psoriázy prokázalo vyšší účinnost a méně vedlejších účinků spojení kalcipotriolu a betametazon-dipropionátu. Jeho použití ve formě masti či gelu je vhodné pro pacienty s mírnou až středně těžkou formou nemoci. Inovativní lékovou formou je pak aerosolová pěna kombinující právě tato dvě léčiva.Všechny novinky