Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Atopická dermatitida: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Alklometazon-dipropionát v terapii atopické dermatitidy u dětí

Specializace: pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Atopická dermatitida

Vydáno: 15.9.2015

Alklometazon-dipropionát v terapii atopické dermatitidy u dětí

Lokální kortikosteroidy, mezi něž se řadí alklometazon-dipropionát, jsou lékem první volby u atopické dermatitidy – a to nejen u dětí, ale i v případě dospělých. Terapie chronického zánětlivého onemocnění je kromě potlačení zánětu zaměřena i na odstranění provokačních faktorů a lokální hydrataci kůže.

Úvod

Atopická dermatitida je běžné chronické kožní onemocnění, jehož prevalence se pohybuje mezi 5 a 20 % populace. Vyskytuje se samostatně nebo s jinými projevy přecitlivělosti – sennou rýmou, alergickou bronchitidou či polékovou alergií. Onemocnění se vyskytuje ve třech základních formách.
Kojenecká forma začíná mezi 2. a 6. měsícem života na tvářích a čele, odkud se může postupně rozšířit nejen na celou hlavu, ale i na končetiny a trup.
Dětská forma se objevuje v předškolním a školním věku s charakteristickým postižením podkolenních a loketních jamek, krku, zápěstí a hřbetu rukou.
Dospělá forma může být pokračováním předešlé formy nebo může být prvním projevem onemocnění.
Rozvoj atopické dermatitidy je podmíněn složitou interakcí několika faktorů, mezi něž se řadí genetická predispozice, vlivy vnějšího prostředí, neuroimunologická nerovnováha a porušená epidermální bariéra. Vliv chronické nemoci narušuje kvalitu života nemocného i rodiny v mnoha aspektech.

Terapie atopické dermatitidy

V roce 2012 experti z Evropy aktualizovali předchozí koncept standardní terapie atopické dermatitidy. Navrhovaná léčba je přitom výsledkem závěrů randomizovaných kontrolovaných studií. V závažných případech jsou lékem první volby perorální kortikoidy, imunosupresiva nebo cílená léčba. Dětem s pozitivní rodinnou anamnézou se doporučuje podstoupit alergen-specifickou imunoterapii. Lékem první volby jsou však stále lokální kortikoidy, které vykazují protizánětlivé, antiproliferativní, imunosupresivní a protisvědivé účinky. V terapii atopické dermatitidy dětského věku se jich užívá celá řada, většinou se rozdělují na slabé, středně silné, silné a velmi silné. Mezi kortikoidy se slabým účinkem se řadí alklometazon-dipropionát, který lze nasadit dětem již od 3 měsíců věku. Maximální doba aplikace je přitom 2–3 týdny. Lokální imunomodulátory představují lék druhé volby po lokálních kortikosteroidech. Emoliencia se aplikují v průběhu léčby, ale užívají se také preventivně jako udržovací léčba. U dětí starších 12 let se také provádí fototerapie.

Závěr

V terapii atopické dermatitidy dětského věku existuje mnoho léčebných možností, které se individuálně odvíjí od kožního nálezu a klinických symptomů. Lék první volby pro většinu případů však představují lokální kortikosteroidy, mezi něž se řadí alklometazon-dipropionát, který lze nasadit již od 3 měsíců věku dítěte.

(holi)

Zdroj: Duchková H. Správná léčba atopické dermatitidy v dětském věku. Pediatrie pro praxi 2013; 14 (5): 310–314.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,2/5, hodnoceno 10x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Doporučené postupy pro prevenci, diagnostiku a léčbu ekzému rukou

Tyto doporučené postupy přináší informace o tom, jak přistupovat k pacientům s kontaktní, iritační či atopickou dermatitidou rukou. Vychází jak z medicíny založené na důkazech (evidence-based medicine), tak z dohody mezi lékaři (consensus-based medicine). Základem pro jejich zpracování byl systematický přehled literatury z databáze Cochrane.

Účinnost a bezpečnost kombinace kalcipotriolu a betametazonu v léčbě psoriázy u dospívajících

Ložisková psoriáza má relativně vysokou prevalenci u dospívajících, což má významný dopad na kvalitu života i sociální interakci nemocných. Nedávno provedený výzkum se zaměřil na užití fixní kombinace kalcipotriolu a betametazonu v terapii psoriázy kštice. Z výsledků vyplývá, že léčba je nejen bezpečná, ale také velmi efektivní.

S atopickou dermatitidou souvisejí mutace genů kódujících strukturu epidermis i imunitní systém

Atopická dermatitida je komplexní genetické onemocnění, které je výsledkem interakce mezi různými geny a mezi geny a okolním prostředím. Souvislost s atopickou dermatitidou byla zjištěna u dvou skupin genů: u genů kódujících epidermální strukturální proteiny a u genů pro základní složky imunitního systému.Všechny novinky