Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Atopická dermatitida: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Alklometason-dipropionát – charakteristika glukokortikoidu nové generace

Specializace: pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Atopická dermatitida

Vydáno: 23.6.2015

Alklometason-dipropionát – charakteristika glukokortikoidu nové generace

Základní skupinou topických léčiv při zánětlivých onemocněních kůže jsou lokální kortikosteroidy. Je důležité najít v této skupině vhodnou léčivou látku, která spojuje rychlý a efektivní nástup účinku s minimem nežádoucích reakcí. Jedním z takových léčivých látek je i alklometason-dipropionát.

Základem léčby zánětlivých onemocnění kůže je terapie lokálními kortikosteroidy. K dispozici je velké množství léčivých látek, které se liší účinností. Z nejdůležitějších lze jmenovat chemickou strukturu léčiva, jeho fyzikálně-chemické vlastnosti, koncentraci, použitou lékovou formu a v neposlední řadě i jeho afinitu ke specifickým receptorům.

Alklometason-dipropionát je zástupce nové generace nefluorovaných kortikosteroidů. Je předepisován při zánětlivých onemocněních kůže, jako jsou atopická dermatitida, kontaktní dermatitida, lichen planus či psoriasis vulgaris. Může být aplikován jak u dospělých, tak i u dětí starších jednoho roku. Alklometason-dipropionát se vyrábí v koncentraci 0,05 % ve formě masti nebo krému.

Vlastnosti této léčivé látky jsou specifické vzhledem k přítomnosti atomu chloru v poloze 7α, který zvyšuje jeho účinnost bez rizika zhoršení nežádoucích lokálních nebo systémových účinků. Kromě protizánětlivého působení má toto léčivo také účinky antiproliferativní, vazokonstrikční a imunosupresivní. Má také pozitivní vliv na hydrataci pokožky, což je další benefit pro jeho užívání u dermatóz charakterizovaných nadměrně suchou kůží a s tím spojeným nepříjemným svěděním. Toto je důležité hlavně u dermatóz pacientů v seniorském věku. Působí rychle a efektivně, ke zlepšení příznaků dochází během několika dní. Nežádoucí účinky jsou vzácné, a jestliže k nim dojde, mají obvykle mírný a přechodný charakter. Velmi dobrý bezpečnostní profil léčiva byl potvrzen řadou klinických studií. Může tedy být bezpečně indikován při zánětlivých onemocněních kůže nebo svědivých dermatózách.

Alklometason-dipropionát je bezpečný a účinný preparát k léčbě zánětlivých onemocnění kůže nebo svědivých dermatóz.

(tda)

Zdroj: Kisiel K., Kaszuba A. Alclometasone dipropionate: properties and clinical uses. Post Dermatologii i Alergologii 2011; 28, 2: 120.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,3/5, hodnoceno 12x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

S atopickou dermatitidou souvisejí mutace genů kódujících strukturu epidermis i imunitní systém

Atopická dermatitida je komplexní genetické onemocnění, které je výsledkem interakce mezi různými geny a mezi geny a okolním prostředím. Souvislost s atopickou dermatitidou byla zjištěna u dvou skupin genů: u genů kódujících epidermální strukturální proteiny a u genů pro základní složky imunitního systému.

Léčbu atopické dermatitidy je třeba zaměřit na dysfunkci epidermální bariéry a chronický zánět

Současné poznatky o genetických a imunologických mechanismech, které spouštějí zánět u atopické dermatitidy, vyzdvihují zásadní úlohu funkce epidermální bariéry a imunitního systému. Porucha obou těchto funkcí přispívá k senzitizaci zprostředkované IgE a měla by být cílem léčby.

Poškození epidermální bariéry hraje významnou roli v patogenezi atopické dermatitidy

Dlouhodobé užívání topických kortikosteroidů v léčbě atopické dermatitidy může vést k poškození epidermální bariéry, a umožnit tak penetraci dráždivých látek a alergenů. Epitel slouží jako první obranná linie mezi lidským tělem a okolním prostředím.Všechny novinky