Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Asistovaná reprodukce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Vliv poruch štítné žlázy na plodnost

Specializace: reprodukční medicína
Téma: Asistovaná reprodukce

Vydáno: 16.1.2010

Vliv poruch štítné žlázy na plodnost

Tyroideální hormony (TH) mají důležitou roli jednak pro maturaci oocytů a pravidelný menstruační cyklus, jednak pro udržení těhotenství během prvního trimestru. Ovlivňují také hladiny pohlavních hormonů a imunitní systém, což je důležité pro správný průběh těhotenství. Ženy s dysfunkcí štítné žlázy mají často nepravidelný menstruační cyklus.

Tyroideální hormony a estrogeny

Při hypoestrogenním stavu (těhotenství, hyperstimulace ovarií) dochází k asi dvojnásobnému zvýšení TBG (thyroxine binding globulin); v placentě dochází k rozkladu TH enzymaticky, hCG stimuluje také štítnou žlázu. Všechny tyto vlivy zvyšují nároky na syntézu TH. Pokud má žena nutriční deficit jodu nebo autoimunitní tyroiditidu, nedokáže syntetizovat dostatek TH, což je zásadní zejména kolem 5. gestačního týdne pro udržení gravidity.

Hypotyroidismus a neplodnost

Hypotyroidismus se vyskytuje u žen ve fertilním věku ve 2–4 %. Při hypofunkci štítné žlázy se nachází řada poruch reprodukce. Jde o poruchy sexuálního vývoje, nepravidelnost menstruačního cyklu, oligo- až amenoreu, v těžkých případech i ovariální dysfunkce. Dochází k nižší produkci progesteronu. Vyšší hladiny TSH dokonce signalizují vyšší riziko selhání IVF.

Podání L-tyroxinu srovná patologické hladiny prolaktinu a LH, navrací pravidelnost cyklu a zvyšuje spontánní fertilitu. Co se týče subklinické hypotyreózy, ukazuje se, že u pacientek s vyšší hladinou TSH jsou poruchy plodnosti také častější. U autoimunitní tyroiditidy, jež je nejčastější příčinou hypotyroidismu, je zhruba 2× větší riziko abortu po asistované reprodukci než u zdravých.

Hypertyroidismus

Prevalence je asi 1–5 %. I u hypertyroidismu se výrazně častěji (2–5×) než u zdravých vyskytují dysfunkce ženského pohlavního systému – zejména poruchy cyklu, hypomenorea, polymenorea. Objevují se změny metabolismu estrogenů a snížení konverze androgenů na estrogeny. Terapie rovněž vrací pohlavní funkce k normě.

Závěrem lze říci, že u neplodných žen by měly být důkladně vyšetřeny funkce štítné žlázy, a to i po hyperstimulaci ovarií. TH mají široké spektrum účinků na organismus včetně pohlavního systému a normalizace jejich hladin může zvýšit šance na početí a udržení gravidity.

(moa)

Zdroj: Kris Poppe, Brigitte Velkeniers, Daniel Glinoer: Thyroid Disease and Female Reproduction, Clinical Endocrinology, 2007; 66 (3): 309–321, doi: 10.1111/j.1365-2265.2007.02752.x

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Využití probiotik v klidové fázi přispívá ke zlepšení stavu střevní sliznice na myším modelu kolitidy

Podle nové studie může probiotikum obsahující bakterii Bacillus polyfermenticus pomoci myším zbavit se následků kolitidy. Dochází k tomu díky vlivu na angiogenezi a zlepšení hojení ran střevní sliznice. Angiogenní efekt B. polyfermenticus na intestinální mikrovaskulární endoteliální buňky je zprostředkován pomocí IL-8.

Krevní transfuze v léčbě akutní anemie u nespecifických střevních zánětů

Alogenní krevní transfuze se často používá jako první volba při léčbě akutní anemie u pacientů se zánětlivým onemocněním střev, zejména pokud vznikla v důsledku gastrointestinální nebo peroperační krevní ztráty. Shrnout tento postup se pokusili lékaři z transfuzního oddělení ve španělském univerzitním městě Zaragoza.

Vaginální gel s progesteronem – stejná účinnost a lepší tolerance než intramuskulární aplikace

Podle nového výzkumu je během IVF stejně účinný a lépe tolerovaný progesteron ve formě vaginálního gelu než v podobě intramuskulárních injekcí.Všechny novinky