Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Asistovaná reprodukce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Transplantace ovariální tkáně po protinádorové léčbě – naděje na znovuobnovení fertility?

Specializace: reprodukční medicína
Téma: Asistovaná reprodukce

Vydáno: 18.9.2009

Transplantace ovariální tkáně po protinádorové léčbě – naděje na znovuobnovení fertility?

Fertilita a ovariální funkce mohou být znovuobnoveny dokonce i po radikální protinádorové léčbě s vysoce toxickými účinky na ovaria. Metodou, která toto umožňuje, je opakovaná heterotopická autotransplantace. Vyplývá to ze zprávy korejských a amerických lékařů, která byla uveřejněna v červnovém vydání časopisu Fertilita a sterilita.

Zpráva je prospektivní sérií klinických případů čtyř žen, které dokončily protinádorovou léčbu. Před započetím chemoterapie nebo radioterapie byla každé pacientce odebrána celá ovariální tkáň. Po segmentování řezů (do velikosti 10 × 10 × 2 mm) a jejich zpracování byla získaná tkáň uchována v tekutém dusíku. Při vlastní transplantaci bylo užito 8–10 částí ovariální tkáně, které byly umístěny 1–2mm kožní incizí do prostoru mezi fascií a přímým svalem břišním. Doktor Kim z Univerzity v Kansasu upozorňuje, že v kryokonzervované ovariální tkáni nastává značná ztráta folikulů, způsobená ischemií po ortotopickém graftingu. Z toho vyplývá opakovaná potřeba transplantace.

Po první transplantaci naznačovala hormonální hladina a vývoj folikulů navrácení ovariální funkce za 12–20 týdnů při současném trvání pouze 3–5 měsíců. Při druhé transplantaci u 3 pacientek v remisi nádorového onemocnění se podařilo navrátit ovariální funkci za 2–3 měsíce. Zaznamenáno bylo trvání této funkce po dobu 15–36 měsíců. Zvýšené hodnoty progesteronu spolu se symptomy pacientek naznačovaly přítomnost spontánní ovulace. Ze 6 získaných oocytů byly 4 oplodněny a kultivovány in vitro na 2–3 dny. Poté byla provedena kryokonzervace.

Tým lékařů upozorňuje, že je nutné stanovit optimální podmínky pro heterotopickou autotransplantaci. Ty by měly zahrnovat přístupnost i prokrvení místa pro transplantaci a přítomnost optimálního prostoru pro růst folikulů. Mezi další faktory patří i vlastnosti hormonálního prostředí, peritoneální tekutiny a přítomnost cytokinů.

(skl)

Zdroj: Fertil Steril 2009; 91: 2349–2354.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Stav výživy a nutriční terapie u pacientů s nespecifickým střevním zánětem

Významnou roli v terapii pacientů s IBD sehrává nutriční terapie. Ta zahrnuje jak prevenci, tak i terapii malnutrice a deficitu mikronutrientů, prevenci osteoporózy a u dětí podporuje optimální růst a vývoj. S podváhou a specifickým nutričním deficitem se u pacientů s IBD setkáváme velice často. Navíc u signifikantního počtu dětí s nespecifickým střevním zánětem, zejména pak u dětí s Crohnovou nemocí, je přítomna také porucha růstu.

Infertilita a obezita – je zde souvislost s ovariálním prostředím?

Obézní ženy vykazují změny v preovulačním folikulárním prostředí, které ukazují na spojitost mezi obezitou a sníženou schopností otěhotnění.

Běžné chemikálie a ovlivnění fertility

Běžné chemické látky, vyskytující se v oblečení, kobercích a obalech na jídlo, mohou negativně ovlivňovat ženskou plodnost. Podle nové studie provedené v Dánsku tyto látky prodlužují dobu, za kterou dojde k početí.Všechny novinky